Choroby i leczenie

Kiedy krzesło biurowe jest ergonomiczne?

Biurka i krzesła biurowe

Krzesła biurowe dostępne są w wielu rodzajach. Niektóre nie mają podłokietników czy regulowanej wysokości, w innych są wyprofilowane oparcia, sterowane zagłówki. W pracy biurowej odpowiednie krzesło ma szczególne znaczenie nie tylko dla komfortu podczas wypełnianych obowiązków, ale też dla zdrowia. Zaleca się, by korzystać z mebli biurowych, które są dopasowane do wielogodzinnej pracy przed komputerem. Takie właśnie są krzesła ergonomiczne. Czym się one wyróżniają i dlaczego warto je kupić?

Krzesło ergonomiczne, czyli jakie?

Krzesło ergonomiczne to rodzaj mebla, który może być używany do wielogodzinnej pracy przed komputerem. Nie jest to jednak zwykły fotel. Wyróżnia się on stabilnością, najczęściej pięciopodporową podstawą, możliwością regulacji kąta nachylenia, wysokości oparcia czy siedziska. Krzesła ergonomiczne są odpowiednio wyprofilowane, by umożliwić użytkownikom zachowanie naturalnej postawy ciała podczas siedzenia. Wiele modeli ma też regulowane podłokietniki, które odciążają ramiona przy pracy. Jak wyglądają takie meble biurowe? Krzesło ergonomiczne możesz zobaczyć, przejrzeć na mildis.pl, ma ono charakterystyczną konstrukcję, oparcie często wykonane jest z przepuszczalnej powietrze siateczki.

Jak wybrać krzesło ergonomiczne?

Krzesła biurowe różnią się między sobą wymiarami. Te powinny być dopasowane do osoby i to właśnie na to w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest też możliwość regulacji poszczególnych elementów. Dzięki temu z fotela będzie mogło korzystać więcej osób, nie mówiąc już o lepszym dopasowaniu do sylwetki i przyjmowanej pozycji na krześle. Zmienna powinna być przede wszystkim wysokość siedziska, by użytkowanie krzesła było komfortowe zarówno dla osób niskich, jak i wysokich. Znaczenie ma również głębokość siedziska. Ta nie może być ani za mała, ani za duża. Podczas siedzenia nie możemy czuć żadnego dyskomfortu pod kolanami. Istotna jest również możliwość regulacji oparcia. Wiele modeli wyposażonych jest dodatkowo w odchylany zagłówek, który sprzyja zachowaniu właściwej pozycji podczas pracy.

Regulowane powinny być też podłokietniki. Chodzi nie tylko o ich wysokość, ale i regulację na szerokości. Dzięki temu krzesła biurowe stają się bardziej uniwersalne i wiele osób o różnych sylwetkach czy wymaganiach może na nich pracować, wystarczy, że zostaną indywidualnie ustawione pod użytkownika.

Dlaczego warto wybrać krzesło ergonomiczne?

Dobrze dobrane krzesło biurowe ma istotny wpływ na jakość naszej pracy, ale i na nasze zdrowie. Spędzając wiele godzin na fotelu, który nie jest ergonomiczny, nie przyjmujemy odpowiedniej postawy, co wiąże się nie tylko z problemami z kręgosłupem, ale i z krążeniem. Pojawiają się skurcze, bóle mięśni, drętwienie nóg. Trudniej też się skoncentrować. To z kolei obniża efektywność. Krzesła ergonomiczne wzmagają utrzymanie zdrowej postawy w czasie pracy, minimalizują dolegliwości kręgosłupa, zapewniają lepsze krążenie, szczególnie gdy korzysta się też z podnóżka. Ergonomiczne krzesło to też lepszy komfort pracy, zwłaszcza kiedy jest ona wykonywana przed komputerem przez wiele godzin.

Tematyka ,

2 thoughts on “Kiedy krzesło biurowe jest ergonomiczne?

  1. Nawet najlepsze krzesło nie pomoże, jak ludzie nie zaczną szanować swoich kręgosłupów i nie będą robić sobie krótkiej przerwy po każdej godzinie pracy 🙂

  2. Otóż to. Każdy olewa te kilka minut ruchu podczas 8 godzinnej pracy, a potem, na starość, efekty są jakie są.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *