Psychologia

Jak przebiega wizyta u e-psychologa, jak się do niej przygotować?

psycholog online

Trudności w codziennym życiu, niespodziewane wydarzenia lub wrodzona duża wrażliwość sprawiają, że wiele osób poszukuje pomocy u psychologa. Usługi psychologiczne to obecnie coraz popularniejsza dziedzina, dostępna dla każdego. Z usług psychologa można również skorzystać online. Jak się do tego przygotować?

Na czym polega wizyta u psychologa online?

Pierwsza wizyta u psychologa dla wielu osób może być stresująca. Nie tak łatwo otworzyć się ze swoimi problemami przy obcej osobie, nawet jeśli jest ona specjalistą od emocji. Dla wielu osób dużo bardziej stresujące może być internetowe spotkanie, inni z kolei będą się czuli we własnym domu dużo bardziej komfortowo niż w gabinecie psychologa.

Wizyta u e-psychologa nie różni się niczym od klasycznej wizyty u specjalisty. Wyjątkiem jest forma i sposób spotkania – wizyty odbywają się najczęściej przez Skype, choć mogą to być również inne komunikatory, w których możliwa jest emisja obrazu na żywo, takie jak choćby WhatsApp. Ważne jest, aby dźwięk i obraz działały bez zakłóceń.

Co warto przygotować przed wizytą u e-psychologa?

Na wizytę do e-psychologa umawiamy się o konkretnej godzinie. Jest to ważne, aby odpowiednio się zgrać, tak, by żadna ze stron nie czekała przy włączonej kamerce na drugą osobę. Jeśli już umówiłeś się na konkretną porę, warto włączyć komputer piętnaście minut przed czasem, aby sprawdzić jakość połączenia i mieć pewność, że Skype czy inny komunikator zadziała. Dobre połączenie i brak zakłóceń jest w przypadku wizyty u e-psychologa niezwykle ważny, ponieważ mówienie o emocjach samo w sobie nie jest proste – migoczący obraz czy przerwy w dźwięku mogą pozostawić nas z uczuciem wstydu, czy rozczarowania, i sprawić, że trudno będzie nam ponownie się otworzyć.

Drugą ważną rzeczą jest zapewnienie sobie podczas wizyty odpowiedniej przestrzeni i spokoju. Jeśli mieszkasz z rodziną, współlokatorami, partnerem lub partnerką, poproś drugą osobą, aby w czasie wizyty nie przeszkadzała Ci, i spędziła ten czas w innym pomieszczeniu. Rozmowa z psychologiem to intymna rzecz i dobrze jest przygotować sobie komfortowe warunki.

Ile trwa wizyta u e-psychologa?

Wizyta u psychologa to nie to samo co sesja psychoterapeutyczna. Terapeuta musi skończyć dodatkowe studia i w przypadku długoterminowej pomocy to właśnie on jest wybierany przez osoby chcące zmienić wzorce swoich zachowań. Tak wizyta trwa zazwyczaj 50 minut.

Jeśli chodzi o wizytę u psychologa, czasowo sprawa wygląda podobnie, czyli spotkanie powinno trwać od 45 minut do godziny. Wizyta u e-psychologa nie ma jednak sztywnych ram, wszystko zależy od problemu i tego, jak umówiłeś się ze specjalistą. Warto jednak na takie spotkanie przeznaczyć sobie co najmniej godzinę.

3 thoughts on “Jak przebiega wizyta u e-psychologa, jak się do niej przygotować?

  1. Myślę, że jest to dobry pomysł dla osób, które mają problem z kontaktami bezpośrednimi. Forma online w tym przypadku byłaby dla nich pomocna. Wiadomo — początki zawsze są stresujące, jednakże po kilku sesjach taka osoba się przyzwyczai.

  2. Z drugiej strony kontakt online tworzy dystans i może być trudniej się otworzyć i być szczerym z terapeutą… Trudno to ocenić, ale ja wolałabym osobiste spotkania.

  3. Z jednej strony wydaje mi się, że takie e-wizyty mogą nie przynieść rezultatu, a z drugiej chyba lepsze to niż nic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *