Choroby i leczenie

Żel antybakteryjny do rąk, jak stosować, kiedy? jak działa, czy pomaga?

Mycie rąk

Aby zadbać o odpowiednią higienę rąk, konieczne jest stosowanie żeli antybakteryjnych, płynów do dezynfekcji. W jaki sposób działają, kiedy należy przemywać ręce z ich pomocą? Sprawdzamy.

Jak działa płyn do dezynfekcji skóry?

Żel antybakteryjny to środek, który umożliwia zachowanie higieny dłoni – chroni przed zakażeniem, zmniejsza liczbę bakterii oraz wirusów występujących na skórze. Co istotne, nie jest on tak skuteczny jak płyny do dezynfekcji, aczkolwiek również pomaga w zwalczaniu patogenów, mogących doprowadzić do zarażenia.

Aby taki żel spełniał swoje zadanie, musi posiadać w składzie składniki antybakteryjne, występujące w wysokim stężeniu. Najczęściej jest to etanol, ale może to być również alkohol izopropylowy. Obecność alkoholi w składzie jednocześnie sprawia, że taki środek wysusza skórę. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby był wzbogacony m.in. o glicerynę, aloes czy ekstrakt z bawełny, które mają działanie nawilżające.

Kiedy powinno się używać żeli antybakteryjnych? Zwykle wykorzystywane są w podróży, gdy nie masz możliwości umycia rąk, ponieważ nie wymagają spłukiwania wodą (co więcej, mogłoby to zmniejszyć ich skuteczność). Obecnie, gdy trwa pandemia koronawirusa, zaleca się także, aby używać żelu antybakteryjnego lub płynu do dezynfekcji po każdej wizycie poza domem, gdy dotykałeś jakąkolwiek powierzchnię, którą dotykało wiele innych osób przed tobą. Czy taki środek jest skuteczny? Tak, trzeba tylko wiedzieć, jak go stosować, o czym zaraz jeszcze napiszemy. Kupić można go w aptekach, drogeriach, a nawet w sklepach spożywczych. Żel antybakteryjny znajdziesz online w kategorii środków do dezynfekcji, możesz go zamówić przez internet, bez wychodzenia z domu.

Jak stosować żel antybakteryjny?

Działanie substancji bakteriobójczych stosowanych w żelach antybakteryjnych nie jest natychmiastowe. Dlatego ważne jest, aby myć ręce przez 30-60 sek. Powinno się dokładnie rozprowadzić żel, również pomiędzy palcami oraz na opuszkach. Jak już wcześniej wspominaliśmy, woda zmniejsza skuteczność płynu do dezynfekcji, dlatego po umyciu rąk, nie należy ich spłukiwać. Zamiast tego, wytrzyj je dokładnie ręcznikiem papierowym.

Żel antybakteryjny a płyn do dezynfekcji

Żel antybakteryjny ma w sobie składniki dezynfekujące, ale w mniejszym stężeniu, niż płyn do dezynfekcji. Cechuje się gęstszą, żelową konsystencją, zawiera także składniki nawilżające skórę. Natomiast płyn do dezynfekcji cechuje się znacznie silniejszym działaniem antyseptycznym, ale jednocześnie mocno wysusza dłonie.

Którego z nich używać? Zwykle, na co dzień, wystarcza żel antybakteryjny. Czasami jednak taka ochrona to za mało, zwłaszcza w czasach epidemii. Nie musisz jednak kupować płynu do dezynfekcji, wystarczy, że zrobisz go samodzielnie, a my poradzimy jak.

Jak zrobić żel antybakteryjny, płyn do dezynfekcji w domu?

Zrobienie płynu do dezynfekcji w domu jest bardzo proste, nie wymaga wielu składników. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby wymieszać:

  • 83,5 ml alkoholu etylowego;
  • 4 ml wody utlenionej;
  • 11 ml przegotowanej wody;
  • 1,5 ml gliceryny.

Skąd wziąć alkohol etylowy? To po prostu… spirytus 96%, dostępny w wielu sklepach spożywczych. Glicerynę kupisz w aptece, a jeśli ci się nie uda, pomiń ten składnik – jego głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym wysuszeniem.

W równie prosty sposób możesz wykonać domowy żel antybakteryjny. Wystarczy, że wymieszasz:

  • 2 porcje żelu aloesowego 99%;
  • 5 porcji spirytusu.

Żel aloesowy znajdziesz w aptece lub w drogeriach – szukaj na dziale z produktami ekologicznymi lub do włosów.

Żel antybakteryjny bez alkoholu zrobisz na bazie olejków eterycznych o działaniu antyseptycznym (np. olejku z drzewa herbacianego), to jednak nie będzie najsilniejszy środek. Nie poleca się go w przypadku stosowania w czasie epidemii.

Tematyka , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *