Aktywność w wodzie jest rewelacyjnym sposobem na poprawę Twojej kondycji ciała i ducha, wpływa pozytywnie na zdrowie oraz sylwetkę. Poniżej kilka powodów, dla których warto pływać.
- Pływanie idealnym sposobem na stres i zmęczenie
- Pływanie wzmacnia kręgosłup oraz mięśnie
- Wysiłek w wodzie hartuje organizm
- Pływanie a koordynacja ruchowa
- Pływanie – szansa na dłuższe życie
- Pływanie jako sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów
Pływanie idealnym sposobem na stres i zmęczenie
Zabawa w wodzie wszechstronnie wpływa na organizm. Nawet jeśli nie potrafisz pływać warto uczęszczać na basen, szeroka oferta zajęć ruchowych w wodzie pozwala znaleźć odpowiedni rodzaj aktywności nie tylko dla pływaków.
Pływanie, aqua aerobik, czy agua cycling to sport, który pozwala złagodzić stres, ponieważ woda sprzyja rozluźnieniu. Wysiłek fizyczny w wodzie jest relaksujący, woda wycisza odgłosy z zewnątrz, w basenie możesz oddać się błogiemu myśleniu o niczym i odpocząć po wyczerpującym dniu w pracy.
Pływanie wzmacnia kręgosłup oraz mięśnie
Ogromną zaletą pływania jest jego wpływ na poprawę kondycji Twojego kręgosłupa oraz struktury mięśniowej. Ten wysiłek fizyczny jest polecany osobom z dolegliwościami w obrębie pleców, przy wielu wadach natury ortopedycznej. Ćwiczenia w wodzie odciążają szkielet i zmniejszają nacisk na kręgosłup, poprawiają ruchomość stawów bez ich obciążenia.
Pływanie wzmacnia również wszystkie partie mięśni, to sport ogólnorozwojowy, który umożliwia regularny przyrost masy mięśniowej całego ciała. Aktywność w basenie sprzyja też utrzymaniu elastyczności stawów oraz wiązadeł.
Wysiłek w wodzie hartuje organizm
Wiele osób uczęszczających regularnie na basen zauważa znaczną poprawę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, mniejszą podatność na infekcje. Częsty kontakt z wodą połączony z wysiłkiem fizycznym sprawia, że rzadziej się przeziębiasz.
Pływanie redukuje podwyższone ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, pozwala eliminować nadmierną odpowiedź zapalną organizmu. Często pływanie łagodzi objawy astmy i alergii, basenowe powietrze jest idealnie nawilżone, pozbawione pyłków oraz innych alergenów.
Pływanie a koordynacja ruchowa
Zabawa w wodzie już u niemowląt w znacznym stopniu poprawia ich koordynację ruchową. Dzięki przyjemnemu pluskaniu się w basenie maluch poprawia motorykę swojego ciała, szybciej zaczyna raczkować.
Pływanie u starszych dzieci polecane jest w ramach gimnastyki korekcyjnej celem eliminacji wad postawy. Również u osób dorosłych wysiłek w wodzie poprawia koordynację ruchową, pływanie angażuje bowiem 2/3 mięśni całego ciała w jednym czasie.
Pływanie – szansa na dłuższe życie
Systematyczny wysiłek w wodzie sprawia, że Twój zegar biologiczny zwalnia, pływanie spowalnia procesy starzenia. Wielu aktywnych przez lata pływaków może pochwalić się ogólną biochemią organizmu, wydajnością układu krążenia na zdecydowanie lepszym poziomie niż wskazuje ich metryka.
Pływanie jako sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów
Sport w wodzie przyspiesza metabolizm, godzinny trening na basenie pozwala spalić nawet 500 kalorii. Pływanie wspaniale rzeźbi Twoje ciało, sprawia, że znikają niepożądane fałdki i boczki.