Choroby i leczenie, Żywienie

Czy warto stosować suplementy diety?

Dieta bogata w potrzebne nam składniki, witaminy i minerały jest podstawą zdrowego odżywania. Reklama jest jednak dźwignią handlu i wielu z nas wierzy w slogany zapewniające, że łykając pastylki możemy zaspokoić potrzeby organizmu. Czy warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety – czym są?

Według polskich uregulowań prawnych suplementem diety są środki spożywcze zawierające skoncentrowane witaminy i składniki mineralne. Spożywanie suplementów diety ma na celu uzupełnienie niedoboru tych składników, trzeba jednak pamiętać, że nie mają wpływu leczniczego na organizm. Według obowiązującego w Polsce prawa suplementy diety dopuszcza do rynkowego obrotu Główny Inspektor Sanitarny oraz podległe mu instytucje, według przepisów są to środki wykazujące jedynie efekt odżywczy.

Rosnąca popularność suplementów diety spowodowana jest wszechobecną reklamą sugerującą, że żaden schemat odżywiania nie jest w stanie zapewnić nam wszystkich potrzebnych składników. W sprzedaży dostępne są środki o różnorodnym składzie, mające wspomagać konkretny układ naszego organizmu, w aptekach i sklepach znajdziemy również suplementy diety na odchudzanie, czy opóźniające procesy starzenia.

Czy warto stosować suplementy diety?

Przewlekły niedobór mikroelementów w organizmie może stać się przyczyną wielu schorzeń. Witaminy i minerały są niezbędne do przeprowadzania prawidłowych reakcji biochemicznych w komórkach naszego ciała. Wiele osób wychodzi z założenia, że konwencjonalna żywność uprawiana na masową skalę nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na wszystkie, potrzebne nam składniki.

dla kogo suplementy diety?

Jednak badania medyczne wskazują, że suplementacja pastylkami, drażetkami, czy ampułkami z płynem nie ma wpływu na poprawę stanu zdrowia, nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Osoby zdrowe, stosujące zbilansowaną dietę bogatą w mikroelementy nie potrzebują żadnych dodatkowych środków w celu zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, badania laboratoryjne wykazały, że wiele suplementów diety, które dopuszczono do sprzedaży okazało się szkodliwymi dla zdrowia. Zawierały min. bakterie chorobotwórcze lub substancje psychoaktywne.

Na co zwrócić uwagę zażywając suplementy diety?

Jeżeli uznajemy, że suplementy diety są nam niezbędne warto przed ich zakupem skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który zleci stosowane badania. Fachowa opinia specjalisty w zakresie żywienia pomoże nam ustalić prawidłową dietę, a jeżeli wizyta w aptece okaże się konieczna lekarz doradzi jaki środek może nam pomóc.

Warto inwestować jedynie w suplementy diety przebadane klinicznie, wziąć pod uwagę pochodzenie zawartych w nich substancji. Trzeba jednak pamiętać, że niewiele tego typu środków ma potwierdzoną klinicznie skuteczność działania. Dlatego dobrze rozpocząć proces wzmacniania naszego organizmu od wizyty w warzywniaku, przyzwyczaić się regularnych posiłków bogatych w owoce i warzywa i postawić na codzienną dawkę ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *