Choroby i leczenie

Choroby kobiece po pięćdziesiątce, jak sprawdzać, jak leczyć?

Starsza kobieta

Wiek dopada nas nieubłaganie i nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzenia. To całkowicie naturalne zjawisko, które jednak wiąże się też z wieloma problemami zdrowotnymi. Im jesteśmy starsze, tym zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób. Na co muszą uważać panie po 50 roku życia?

Wiek a ogólna kondycja organizmu

Starość to coś, co dotknie nas wszystkich prędzej czy później. Nie da się przed tym uciec i trzeba mieć przy tym świadomość, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko pojawienia się wielu chorób. Organizm ludzki im jest starszy, tym trudniej radzi sobie z podstawowymi funkcjami życiowymi. Komórki nie regenerują się już tak szybko, spada ogólna odporność, zmniejsza się aktywność układu nerwowego i wielu narządów. Trzeba na to uważać i regularnie się badać, aby móc cieszyć się zdrowiem nawet do późnej starości.

Choroby kobiece po 50 roku życia – na co uważać?

Jeżeli chodzi o choroby kobiecie, nie można mówić o tym, że każda z pań, po przekroczeniu magicznej granicy wieku, zacznie mieć problemy zdrowotne. Wiele będzie tutaj zależało od trybu i stylu życia, czy uwarunkowań genetycznych, mimo wszystko pewne ryzyko zawsze istnieje. Wśród osób starszych często pojawia się między innymi nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, zaćma czy pierwsze objawy Alzheimera. Jeżeli chodzi o kobiety, to znacznie częściej niż mężczyźni zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory (zwłaszcza układu rozrodczego i piersi). Do tego dochodzą też choroby typowo cywilizacyjne jak otyłość, depresja i zaburzenia lękowe. Niestety dużym problemem jest także cukrzyca typu II.

Choroby układu naczyniowo-sercowego

Niestety, ale patrząc po statystykach, liczba kobiety chorujących i umierających na choroby układu naczyniowo-sercowego jest zdecydowanie więcej niż mężczyzn. Co więcej, wraz z wiekiem różnice te rosną i mówi się, że obecnie jest to jeden z głównych powodów umieralności Polek. Problemy z sercem czy nadciśnienie są przypadłościami, których nie wolno lekceważyć.

Choroby nowotworowe

Z powodu raka co roku umiera setki, jak nie tysiące ludzi. Choć do czynienia z nim można mieć w każdym wieku, zdecydowanie częściej dopada on osoby w wieku podeszłym. W przypadku kobiet zazwyczaj jest to nowotwór piersi, szyjki macicy lub jelita grubego. Niestety nie pojawia się on z dnia na dzień, bywa, że rozwija się powoli latami bez objawów, aż do momentu, gdy będzie już za późno na jego leczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka, nie tylko po 50 roku życia.

Menopauza – nie choroba, ale przykra dolegliwość

Menopauza to czas, w którym kobieta przekwita – zmienia się rozkład hormonów w organizmie, przez co traci się zdolności rozrodcze. Średnia wieku wynosi tutaj właśnie około 50 lat, choć pierwsze symptomy mogą pojawić się wcześniej, jak choćby nieregularny okres, uderzenia gorąca i zimna, wzrost wagi, zaburzenia snu, osteoporoza, uczucie zmęczenia i inne.

Niezależnie od wieku, najważniejsza jest profilaktyka i regularne wykonywanie podstawowych badań, jak choćby morfologia krwi, badanie moczu, poziomu glukozy i cholesterolu, mammografia, cytologia, USG ginekologiczne czy RTG klatki piersiowej. Trzeba o tym pamiętać, by móc cieszyć się zdrowiem jak najdłużej i wykryć choroby jak najwcześniej, co ułatwi leczenie i uniknięcie przykrych konsekwencji.

Tematyka , , , , , , , , ,

2 thoughts on “Choroby kobiece po pięćdziesiątce, jak sprawdzać, jak leczyć?

  1. Dobrze, że propagują Państwo badania wśród kobiet 50+, bardzo często zapominają o sobie i niestety na leczenie bywa za późno.

  2. Najważniejsza jest kontrola. Trzeba robić regularnie wszystkie badania. Ja wiem, że trudno na NFZ to zrobić, ale nie ma co się poddawać. Jak się ma wolne pieniądze, to dobrze jest je przeznaczyć na dodatkowy pakiet badań a nie nową kieckę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *