Na komfort snu wpływ ma nie tylko materac, poduszka czy materiał, z którego wykonana jest pościel, ale i pozycja, jaką wtedy zajmujemy. To, jak zasypiamy, ma spore znaczenie nie tylko dla naszego odpoczynku, ale i zdrowia. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie pozycje są odpowiednie. Jak więc ułożyć się do snu, żeby się wyspać i dobrze się czuć?
Pozycja embrionalna – czy jest zdrowa?
Spanie w pozycji embrionalnej jest bardzo popularne, okazuje się jednak, że nie jest zdrowe. Charakterystyczne dla tego ułożenia jest podkurczenie nóg i zgięcie kręgosłupa i to właśnie w tym tkwi problem. Spanie w pozycji embrionalnej może wywoływać skurcze i drętwienie nóg, a nawet skrzywienie kręgosłupa. Przyczynia się to również do ucisku narządów wewnętrznych, np. płuc.
Spanie na brzuchu – czy wygodne?
Dla wielu osób spanie na brzuchu kojarzy się z czymś, co z pewnością nie jest komfortowe. Okazuje się jednak, że zwolenników takiej pozycji nie brakuje. Nie oznacza to niestety, że takie ułożenie jest zdrowe dla organizmu. Spanie na brzuchu niby odciąża kręgosłup, ale tak naprawdę cierpi na tym jego dolny odcinek, ale i kark. Głowa bowiem musi być wygięta w prawą lub lewą stronę. To z kolei może powodować bóle głowy, ale i uszu.
Spanie na plecach – dlaczego warto?
Okazuje się, że jedną ze zdrowszych pozycji jest spanie na plecach. Nie wszyscy są jednak zwolennikami takiego ułożenia, a to błąd. Spanie na plecach odciąża kręgosłup i rozluźnia mięśnie. Głowa skierowana jest ku górze, a więc można swobodnie oddychać podczas snu. Żadne narządy wewnętrzne nie są uciskane, nie drętwieją nogi. Warto też mieć ułożone wtedy ręce wzdłuż tułowia, dzięki temu odpoczną mięśnie karku. Spanie na plecach jest polecane kobietom, które mają PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Można też wtedy położyć poduszkę pod kolanami, co złagodzi napięcie brzucha.
Jest jednak minus takiej pozycji. Nie mogą spać tak osoby, które cierpią na bezdech senny. Może wtedy dojść do zatrzymania oddychania lub spłycenia oddechu, co dla takich osób będzie niebezpieczne. W takiej pozycji też częściej się chrapie.
Spanie na boku, ale na którym?
Najzdrowsze jest spanie na boku, ale nie na każdym. Niewskazane jest ułożenie na prawym boku, ponieważ wtedy uciskane są narządy wewnętrzne, głównie związane z układem pokarmowym, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Lepiej więc zająć pozycję na lewym boku. Takie ułożenie ma dla zdrowia wiele korzyści. Przede wszystkim zasypianie w takiej pozycji zapobiega zgadze. Na lewym boku nie dojdzie do cofania się pokarmu z żołądka. Poprawi się również praca śledziony, która będzie bardziej efektywna, ale i serca. W tej pozycji lepiej pracują również jelita, co może przełożyć się na bezproblemowe poranne wypróżnianie. Śpiąc na lewym boku lepiej funkcjonuje również wątroba, która odpowiedzialna jest za wiele procesów w organizmie. Wzmacnia się także układ odpornościowy i trawienny. Spać na lewym boku powinny również kobiety w ciąży.