Choroby i leczenie, Ciąża, Macierzyństwo

Czy kobieta ciężarna jest bardziej narażona na koronawirusa, może zarazić dziecko?

koronawirus w ciąży

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 wywróciła naszą rzeczywistość do góry nogami, to dla każdego trudny czas, a szczególnie zaniepokojone mogą być obecnie kobiety ciężarne. Każda przyszła mama zadaje sobie teraz pytania na temat wpływu koronawirusa na zdrowie nienarodzonego maleństwa. Czy kobieta będąca w ciąży jest bardziej narażona na koronawirusa? Czy może zarazić dziecko?

Koronawirus a ciąża – jakie zagrożenia?

Choć badania nad wirusem SARS-CoV-2 to obecnie wyścig z czasem, naukowcy całego świata bez wytchnienia pracują nad propozycjami eksperymentalnego leczenia, to nasza wiedza na temat nowego patogenu jest nadal ograniczona. Z kilkumiesięcznych obserwacji wynika, że zarażenie przyszłych mam koronawirusem może wpływać podobnie na przebieg ciąży jak w przypadku zarażenia wirusem grypy.

U kobiet ze zdiagnozowaną chorobą COVID-19 udokumentowano już przypadki przedwczesnego porodu, część ciężarnych w zaawansowanej ciąży wymagała podłączenia do respiratora, jednak wszystkie mamy urodziły zdrowe dzieci i wróciły do zdrowia.

Czy kobieta ciężarna jest bardziej narażona na koronawirusa?

Kobiety w ciąży znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, co oznacza, że każda infekcja może przyczynić się do komplikacji, w tym ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Jednak na chwilę obecną brak dowodów na to, by kobiety w ciąży wykazywały zwiększoną podatność na koronawirusa.

Nie ma dodatkowych wytycznych postępowania, które miałyby uchronić ciężarną przed zarażeniem. Podczas pandemii przyszłe mamy powinny stosować standardowe zasady profilaktyki, w przypadku wystąpienia objawów infekcji muszą koniecznie pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem.

COVID-19 a zdrowie płodu

Wiedza naukowców i lekarzy na temat SARS-CoV-2 szybko się poszerza, jednak nadal nie jest jasne, czy matka z koronawirusem może zarazić nim dziecko. Podczas licznych badań nie ujawniono obecności wirusa w płynie owodniowym oraz w krwi pępowinowej. Poddano też sprawdzeniu próbki mleka matek chorujących na COVID-19 oraz pobrano próbki DNA noworodków i nie wykazano w nich obecności koronawirusa. Nie wiadomo, czy wirus może przedostać się z matki na dziecko podczas życia płodowego.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że noworodek może zarazić się koronawirusem dopiero po urodzeniu. Rekomendowaną drogą porodu, w przypadku kobiety chorującej na COVID-19, jest rozwiązanie ciąży metodą cesarskiego cięcia, które zmniejsza ryzyko transmisji wirusa na dziecko.

Jakie zalecenia dla ciężarnych podczas epidemii?

Podczas pandemii koronawirusa przyszła mama powinna pozostać w domu i ograniczyć jakiekolwiek kontakty społeczne do niezbędnego minimum. Ciężarna musi bezwzględnie unikać miejsc, w których gromadzą się inne osoby, jeśli to możliwe powinna korzystać jedynie z porad telemedycznych.

Kobietę w ciąży obowiązują też ogólne zalecenia w związku z epidemią koronawirusa. Powinna również często myć ręce ciepłą wodą z mydłem, unikać dotykania okolic ust, nosa i oczu i regularnie dezynfekować często użytkowane powierzchnie.

Tematyka , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *