Ciąża, Macierzyństwo, Miłość i Seks

Jak obliczyć dni płodne?

Notowanie w kalendarzu

Dni płodne zazwyczaj interesują kobiety w dwóch przypadkach: kiedy chcą zajść w ciążę lub gdy chcą tego uniknąć, nie stosując przy tym antykoncepcji. Aby obliczyć dni płodne, niezbędna jest znajomość własnego ciała. Można także wspomóc się gotowymi narzędziami lub testami owulacyjnymi. Jak więc obliczyć dni płodne?

Kiedy są dni płodne?

Aby obliczyć, kiedy są dni płodne, należy być świadomym swojego cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj trwa od 21 do 32 dni. Taka długość nie powinna budzić obaw, jednak wszelkie odchylenia od tej normy należy skonsultować z lekarzem. Cykl rozpoczyna się w pierwszy dzień menstruacji, owulacja natomiast przeważnie rozpoczyna się po 14 dniach. Poprzedzają ją dni płodne. Zazwyczaj zaczynają się one na 2-3 dni przed owulacją. Wtedy kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę. Zakładając, że cykl miesiączkowy trwa ok. 28 – 30 dni, czyli standardowo, dni płodne wystąpią między 11 a 16 dniem cyklu licząc od pierwszego dnia miesiączki. Aby jednak te wyliczenia były wiarygodne, warto wziąć pod uwagę cykl miesiączkowy z 3 ostatnich miesięcy.

Kalendarz dni płodnych w aplikacji

W ocenie dni płodnych pomocne jest prowadzenie kalendarza. Można to robić w telefonie. Dostępnych jest wiele aplikacji, w których zaznacza się datę rozpoczęcia i zakończenia miesiączki i wpisuje się średnią długość cyklu. Dzięki temu aplikacja wskaże, kiedy mogą wystąpić dni płodne. Im więcej pomiarów, tym bardziej wiarygodne wyniki. W niektórych tego typu narzędziach można odnotowywać również zmiany temperatury, nastrojów, bóle owulacyjne, menstruacyjne, PMS, co również jest pomocne w analizie cyklu miesiączkowego. Można też skorzystać z kalkulatorów dni płodnych, w których wpisuje się długość cyklu i datę rozpoczęcia cyklu miesiączkowego. Po chwili ukażą się terminy, kiedy występują dni płodne i którego dnia jest największa szansa na zajście w ciążę.

Jakie są objawy dni płodnych?

Dni płodne można również rozpoznać po występujących objawach. Należy jednak dobrze znać swoje ciało i je obserwować, aby zauważyć, że faktycznie mamy dni płodne. Charakterystyczna jest obecność przezroczystego śluzu o rozciągliwej konsystencji. Jest to tak zwany śluz płodny, który sprzyja zapłodnieniu. Podczas dni płodnych zmienia się również temperatura ciała, zazwyczaj jest ona podwyższona. Niektóre kobiety odczuwają także ból owulacyjny w okolicy jednego z jajników.

Testy owulacyjne – czy warto?

Testy owulacyjne najczęściej wykonują kobiety, które mają problemy z obliczeniem dni płodnych, a starają się zajść w ciążę. Wiele jest takich takich testów, można kupić je w aptekach, a nawet w wybranych drogeriach. Jak działają? Najlepiej wykonywać je na kilka dni przed spodziewaną owulacją. Potwierdzi ją podwyższony poziom hormonu LH w moczu. Takie testy owulacyjne nie są drogie. W zależności od tego czy są strumieniowe, czy płytkowe, czy jest ich kilka, czy jeden, mogą kosztować od ok. 15 zł do nawet 100 zł.

Tematyka , , , , , , , , ,

2 thoughts on “Jak obliczyć dni płodne?

  1. Teraz się już tym nie trzeba aż tak przejmować, jakakolwiek apka dla kobiet zrobi to teraz za nas 😛
    Nie pamiętam, kiedy ostatni raz liczyłam samodzielnie dni płodne, chyba 10 lat temu…

    1. To prawda, sama korzystam z takich aplikacji. Przez wiele lat korzystałam z Flo i mi apka mówiła kiedy mam dni płodne. Teraz mam smartwatcha z funkcją śledzenia cyklu miesiączkowego, super sprawa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *