Sen

Jaką wybrać poduszkę, aby się wyspać?

jak-wybrac-poduszke-zeby-sie-wyspac

Prawidłowy sen wpływa na nasze samopoczucie, zapewnia energię na cały dzień i sprawia, że mamy siłę wykonywać codzienne obowiązki, dlatego warto zadbać o jego jakość. Słaby sen lub bezsenność mogą być przyczyną nieodpowiedniej pozycji ciała w czasie snu. Jak sobie z tym poradzić? Jak dobrać poduszkę, aby się wyspać?

Jaką poduszkę wybrać?

Wybierając idealną poduszkę, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinna być ona dopasowana do naszej masy ciała i pozycji, w jakiej zasypiamy. Warto także dobrać poduszkę tak, aby podpierała kręgosłup w naturalnej pozycji, była wygodna i elastyczna. W końcu musi zapewniać nam pełen komfort podczas snu.

Alergicy powinni wybierać poduszki odporne na roztocza i wykonane z materiałów hipoalergicznych, dobrym pomysłem będą np. te poliestrowe. Z kolei pozostałe osoby mają do wyboru także poduszki wykonane z gęsiego pierza, które są dużo lżejsze i miększe. Na rynku można spotkać także takie produkty wypełnione orkiszem, wełną, a nawet zieloną herbatą! Jednak nie są one tak popularne.

Poduszka a pozycja snu

Jak już wspomnieliśmy wybór poduszki powinien zależeć nie tylko od rodzaju jej wypełnienia, ale także od pozycji w jakiej zazwyczaj śpimy. Na zupełnie innej poduszce powinny spać osoby, które chrapią, od tych, które lubią leżeć na boku. Z kolei osoby, które śpią nie plecach mogą w ogóle nie potrzebować poduszki. W ich przypadku spanie ze zbyt dużą poduszką może spowodować napięcia w okolicach kręgów i kręgosłupa i doprowadzić do sztywności karku. Dlatego osoby śpiące na plecach nie powinny mieć żadnej podpory pod głową, ewentualnie mogą wybrać poduszki z pianki, które łatwo dopasowują się do kształtu głowy.

poduszka-jak-dobrac-poduszke

A jaka poduszka będzie najlepsza, jeśli śpimy na brzuchu? Przede wszystkim mała, miękka i płaska, ponieważ pozwoli ona utrzymać kręgosłup w miarę naturalnym ustawieniu. Jednak trzeba pamiętać, że taka pozycja do spania jest najmniej korzystna, ponieważ zawsze wykręcamy głowę w jedną lub drugą stronę, co może prowadzić do nacisków na kręgi szyjne.

Jaka poduszka do spania na boku?

W tym przypadku są różne teorie… Niektórzy uważają, że śpiąc na boku, powinno się wybierać poduszki z dodatkowym wałkiem w okolicy szyi. Rekomendowane są również twarde poduszki, które będą podpierały zarówno głowę, jak i kark. Co więcej, osoby, które lubią spać w pozycji bocznej, mogą pomyśleć również o dodatkowej poduszce między kolanami. Takie rozwiązanie pozwoli wyrównać nacisk w okolicy bioder i poszczególnych stawów.

Poduszka ortopedyczna

Dużą popularnością cieszą się ostatnio poduszki ortopedyczne, które pomagają przy takich dolegliwościach jak dyskopatia, drętwienie rąk, bóle głowy czy bolesne napięcia mięśni szyi i karku. Taką poduszkę również trzeba dobrać w odpowiedni sposób, przede wszystkim zwracając uwagę na rozmiar (wysokość) oraz wypełnienie. Przy wyborze poduszki ortopedycznej warto także skorzystać z pomocy specjalisty – fizjoterapeuty lub sprzedawcy w sklepie rehabilitacyjnym.

Tematyka , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *