Choroby i leczenie, Moda, Odchudzanie, Psychologia, Żywienie

Anoreksja a moda na wychudzone modelki

anoreksja-objawy-przyczyny-wychudzone-modelki

Według statystyk na każdą szkolną klasę przypada co najmniej jedna osoba chora na anoreksje. Ta śmiertelna choroba jest szczególnie widoczna wśród nastolatek, które za wszelką cenę chcą dorównać modelkom z okładek modowych magazynów. Każdego roku moda na wychudzone modelki zabija setki nastolatek, wprawia w kompleksy i zaniża samoocenę młodych ludzi. Jak z nią walczyć?

Co to jest anoreksja?

Anoreksja, nazywana również jadłowstrętem psychicznym, to choroba, która przejawia się świadomym ograniczaniem przyjmowanych pokarmów i celowym zmniejszaniem kaloryczności posiłków. Prowadzi ona do znacznego spadku masy ciała i wychudzenia. W tragicznych przypadkach może się skończyć nawet śmiercią, dlatego jej leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej. Najczęściej osoby chore na anoreksje nie chcą samodzielnie podjąć terapii, dlatego w tym czasie niezwykle ważna jest pomoc najbliższych osób oraz psychoterapeuty. Bardzo ważna jest także odpowiednia pomoc doświadczonego dietetyka specjalizującego się w terapii zaburzeń odżywiania.

Objawy anoreksji

Do podstawowych objawów tej choroby należy znaczna utrata wagi lub brak przybierania na wadze w okresie wzrostu, świadome, restrykcyjne ograniczanie przyjmowanych pokarmów w celu zmniejszenia masy ciała, silny lęk przed przytyciem oraz zaburzenia hormonalne. Osobom chorym na anoreksję towarzyszy przewlekłe zmęczenie, częste odczuwanie zimna i zaburzenia koncentracji. Skóra takiej osoby zazwyczaj staje się sucha i szorstka.

Anoreksja to choroba, która dotyka praktycznie całego organizmu, dlatego dość łatwo ją rozpoznać. Co więcej, niektóre zmiany występujące na skutek tej choroby są nieodwracalne i nie ustępują nawet po powrocie do normalnej masy ciała.

Przyczyny anoreksji – moda na wychudzone modelki

Na przestrzeni lat kanony kobiecej urody zmieniały się bardzo dynamicznie. Dziś, na nasze nieszczęście, za ideał kobiecego piękna uznaje się wychudzone modelki ze znanych modowych magazynów. Anoreksja najczęściej dotyka osoby nieśmiałe, zakompleksione, które z jakiegoś powodu czują się odrzucone przez społeczeństwo. Takie dziewczyny chcą za wszelką cenę być jak te modelki, chcą być chude, piękne i perfekcyjne.

Na szczęście w mediach coraz częściej słychać o akcjach, w których zdjęcia zbyt chudych modelek są wycofywane z reklam. Parę lat temu zakazano emisji reklamy domu mody Yves Saint Laurent z fotografią modelki leżącej na podłodze, ponieważ uznano, że modelka przedstawiona na zdjęciu jest wychudzona i promuje anoreksje. O takich akcjach słyszy się coraz częściej. Coraz popularniejsze stają się także modelki plus size, które mają udowodnić, że nie tylko szczupłe kobiece ciało jest piękne.

Jak wyjść z anoreksji?

Leczenie anoreksji nie jest proste i może trwać latami. Osoby chore na anoreksje bardzo często nie maja prawdziwej motywacji do wyzdrowienia i nie chcą współpracować z lekarzami. Dlatego w tym czasie bardzo ważne jest odpowiedni wsparcie ich bliskich, którzy w odpowiedni sposób powinni motywować takie osoby do zmiany. Ważne są także, wspomniane już, akcje w mediach, które mają zakazać promowania anoreksji, a także udowodnić młodym ludziom, że każdy z nas jest piękny na swój sposób i nie warto dążyć do „idealnej” sylwetki.

Tematyka ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *