Uroda

Czego unikać w kosmetykach? Składniki, które mogą szkodzić w kosmetykach

Jakich składników unikać w kosmetykach?

Jakie składniki uczulają i podrażniają skórę? Na które z nich szczególnie warto uważać? Przedstawiamy listę składników, które występują w popularnych kosmetykach, a mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jakich składników unikać w kosmetykach?

Bywa, że to, co powinno służyć naszej skórze, zwyczajnie jej szkodzi. Tak jest w przypadku kosmetyków ze składnikami, które podrażniają i uczulają. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przeczytać skład kosmetyków, zamieszczony zazwyczaj na odwrocie opakowania. Składniki w kosmetykach do włosów, których lepiej unikać, poznasz czytając ten wpis, są to m.in. parabeny, ftalany czy oleje mineralne. Te pierwsze zazwyczaj występują pod takimi nazwami jak methylparaben, ethylparaben, butylparaben czy isobutylparaben i znajdują się w różnych kosmetykach głównie po to, aby chronić je przed zepsuciem. Szkodzą najbardziej osobom, które mają wrażliwą skórę; mogą podrażniać i powodować wysypkę.

Donory formaldehydu w kosmetykach

Funkcję konserwantów pełnią w kosmetykach również donory formaldehydu, które mogą wywoływać ostre reakcje alergiczne. Ponadto udowodniono, że formaldehyd jest czynnikiem rakotwórczym, dlatego lepiej unikać kosmetyków, w których jest zawarty. Najczęściej występuje on w lakierach do paznokci i włosów, ale można go też znaleźć w płynach do kąpieli i samoopalaczach. A pod jakimi nazwami się kryje? Najczęściej jako diazolidinyl lub imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin czy quanternium-15.

Silikony w kosmetykach

Silikony najczęściej stosuje się w odżywkach i szamponach do włosów, ale również w wielu balsamach i kremach. Zazwyczaj dodaje się je dla lepszej konsystencji kosmetyków i choć nie uczulają, to lepiej ich unikać. Dlaczego? Silikony utrudniają dostarczanie skórze i włosom składników odżywczych i nawilżających. Niektóre z nich bardzo trudno usunąć, a jeśli stosowane są na skórze skłonnej do trądziku, mogą nasilać niekorzystne objawy. W składzie kosmetyków silikony można rozpoznać po nazwach zakończonych na -methicone, -siloxane czy -silanol.

Glikol polietylenowy, polipropylenowy, SLS-y i SLES-y

Glikol polietylenowy i polipropylenowy, znane jako PEG i PPG, są bardzo szkodliwe, ponieważ w ich produkcji stosuje się trujący tlenek etylenu. Osłabiają one barierę lipidową oraz uszkadzają strukturę komórek, a na dodatek są rakotwórcze! Z kolei SLS-y i SLES-y stosowane są najczęściej w szamponach i pastach do zębów, w celu zwiększenia piany. Mogą powodować łupież, uczulenia, a także podrażniać i wysuszać skórę. Przyczyniają się również do wypadania włosów.

Olej mineralny w kosmetykach

Oleje mineralne, takie jak popularna parafina, zatykają pory skóry, sprzyjają również produkcji bakterii beztlenowych, a tym samym mogą być odpowiedzialne za powstawanie trądziku czy zaskórników. Oleje mineralne w kosmetykach zazwyczaj znajdziemy pod takimi nazwami jak: parafina, paraffinum oil, petrolatum, paraffinum liquidum, synthetic wax, ozokerite czy ceresin.

Tematyka , , , , ,

2 thoughts on “Czego unikać w kosmetykach? Składniki, które mogą szkodzić w kosmetykach

  1. No z tymi silikonami się nie zgodzę. To zależy, czego się oczekuje od kosmetyku. Czasami potrzebne jest to, by włos zamknąć, bo się puszy. Do tego najlepsze jest serum silikonowe. U mnie się sprawdza.

  2. Ja ostatnio stawiam na naturalne i mineralne kosmetyki. wydaje mi się, że odkąd odstawiłam chemię moja skóra wygląda dużo lepiej, sama też mam lepsze samopoczucie. Nie sądziłam, że składniki TESTOWANYCH kosmetyków mają na nas aż taki duży wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *