Stopy, jak zresztą każda część ludzkiego ciała, zasługują na właściwą pielęgnację. Zaniedbane stopy nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz zbagatelizowanie pewnych symptomów i objawów, może skutkować poważnymi chorobami. O tym, jakie choroby i schorzenia najczęściej dotykają stopy, powiemy w poniższym artykule.
1. Suche i łuszczące się stopy
To dosyć powszechny problem, z jakim boryka się wiele osób. W sytuacji, kiedy nie pomagają żadne kremy odżywcze i regularne nawilżanie, wówczas warto wykonać badanie w kierunku tarczycy. Może się okazać, że gruczoł ten funkcjonuje nieprawidłowo i wytwarza za mało hormonów, co powoduje nadmierną suchość skóry. Innym objawem źle pracującej tarczycy jest również nadmierna bladość stóp oraz uczucie ciągłego zimna.
2. Grzybica
Pojawia się wtedy, kiedy za dużo czasu spędzamy w butach. Magazynują one ciepło i jest w nich wilgotno, co jest idealną pożywką dla bakterii. Grzybica powoduje suchość skóry, zaczerwienienia, pęcherze, łuszczenie oraz świąd. Należy zacząć ją leczyć od razu po rozpoznaniu, w przeciwnym razie infekcja będzie jeszcze trudniejsza do wyleczenia. Aby w przyszłości zapobiegać tego typu infekcjom, należy zadbać o to, aby stopy pozostawały suche i czyste, zwłaszcza między palcami i często zmieniać buty oraz skarpetki. W przypadku nadmiernej potliwości stóp warto stosować specjalny proszek do stóp.
3. Palce młotkowate
Ta przypadłość powstaje w sytuacji, kiedy nosimy buty w niewłaściwym rozmiarze. Za ciasne lub za krótkie buty, powodują ucisk paliczka. Źle dopasowane obuwie sprzyja również powstawaniu bolesnym halluksom. Palce młotkowate powstają również u osób, które źle stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy. Często pojawiają się u osób z nadwagą. Palce młotkowate można wyleczyć tylko i wyłącznie poprzez wykonanie stosowanego zabiegu operacyjnego.
4. Wrastające paznokcie
Są one przyczyną nawet długotrwałych i bolesnych dolegliwości. Cały proces zapalny zaczyna się w miejscu tzw. wału paznokcia, czyli w bruździe między brzegiem paznokcia a skórą po obu stronach. W przypadku zdrowych paznokci znajduje się tam pusta przestrzeń, jednak w sytuacji, kiedy dochodzi do przerostu wału paznokcia lub nawet zniekształcenia palca, przestrzeń ta ulega zmniejszeniu, powodując tym samym pogrubienia, zaczerwienienia oraz ból. Zdarza się, że towarzyszy temu również wyciek wydzieliny. W sytuacji łagodnego przebiegu wystarczą opatrunki ze środków odkażających, jednak jeśli to nie pomaga, wówczas konieczne jest usunięcie fragmentu paznokcia, lub nawet jego całość. Ważne jest późniejszy sposób obcinania paznokci. Należy obcinać je na płasko. Nigdy na okrągło.
5. Halluksy
To powszechna deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha ku zewnętrznej stronie, często zachodząc na drugi i trzeci palec. Problem ten dotyka od 2 do 4% populacji i w prawie 80% występuje jednocześnie w obu stopach i ma bezbolesny przebieg. Jednak z czasem może pojawić się stan zapalny, a wraz z nim przeszywający ból. Halluksy to choroba dziedziczna, jednak może rozwinąć się również u tych osób, które noszą niedopasowane i za ciasne obuwie. Leczenie na ogół obejmuje używanie wkładek i aparatów korygujących. W sytuacji bardzo zaognionego stanu konieczny jest już zabieg operacyjny.
Jak dla mnie najstraszniejsza wydaje się grzybica, mam wrażenie, że bardzo trudno się ją leczy i łatwo może być o nawrót…