Choroby i leczenie

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy? Objawy, diagnoza, leczenie

Stetoskop na dokumentach

Niedoczynność tarczycy to choroba, która najczęściej dotyka kobiety, chociaż nie jest to reguła. Związana jest z niedoborem hormonów tarczycy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Objawy niedoczynności tarczycy często mylone są z innymi schorzeniami. Jak więc rozpoznać i leczyć problemy z tarczycą?

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to choroba, podczas której tarczyca produkuje za mało hormonów potrzebnych do funkcjonowania organizmu. Gruczoł ten jest niezwykle istotny, ponieważ odpowiedzialny jest za wytwarzanie i uwalnianie hormonów T3 i T4, które wpływają na metabolizm organizmu, regulują funkcje większości tkanek i wpływają na termogenezę.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy objawy ma łatwo zauważalne, jeśli ktoś bardzo dobrze zna swoje ciało. W znacznej mierze związane są one ze spowolnionym metabolizmem. U osób, które mają niedoczynność tarczycy, zwiększa się masa ciała, pojawia się zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, zaparcia. Wśród objawów wymienia się jeszcze łatwe marznięcie, suchą i bladą skórę, łamliwe włosy, obrzęki podskórne, zmieniony głos, nieregularne miesiączkowanie. Pojawić się może także bradykardia zatokowa i powiększenie serca.

Diagnostyka niedoczynności tarczycy

Poza wystąpieniem wyżej wymienionych objawów konieczne jest przeprowadzenie badań, które potwierdzą ostatecznie diagnozę. Na początku wskazane jest wykonanie stężenia TSH z krwi. Jeśli będzie ono podwyższone, zaleca się zbadanie poziomu wolnej tyroksyny. Jeśli będzie on niski, wówczas możliwe, że doszło do pierwotnej niedoczynności tarczycy. Następnie lekarz powinien skupić się na szukaniu przyczyn tej choroby. Pomocne przy tym jest wykonanie badania USG tarczycy.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy może być skutkiem wielu różnych chorób. Jeżeli chodzi o pierwotną niedoczynność, ta może być spowodowana między innymi zapaleniami tarczycy (w tym chorobą Hashimoto), wycięciem gruczołu, leczeniem jodem lub radioterapią, nadmierną podażą jodu. Wśród przyczyn wymienia się też niedoczynność polekową, wrodzoną niedoczynność tarczycy, i defekty enzymatyczne. Niedoczynność wtórna natomiast jest efektem niedoboru TSH, a niedoczynność trzeciorzędowa wynika z braku wystarczającego poziomu TRH.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy może być dożywotnie. Polega ono na stałym przyjmowaniu hormonów tarczycy. Ważne jest, by ich dawka była dopasowana indywidualnie, żeby nie doszło do nadmiaru tych hormonów w organizmie. Nie jest wymagane leczenie w warunkach szpitalnych. Jeśli natomiast niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem jodu, wówczas należy przyjmować suplementy, które ten pierwiastek zawierają.

Mając niedoczynność tarczycy, warto też zadbać o odpowiednią dietę. Powinna ona zawierać duże ilości jodu i białka. Do codziennego jadłospisu należy więc włączyć ryby i owoce morza. Zrezygnować natomiast trzeba z produktów, które ograniczają przyswajanie jodu. Są to kalafiory, brukwie, brukselki, kapusty i rzepy.

Tematyka , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *