Tak to już z nami jest, że niby o siebie dbamy – o swoje zdrowie i urodę, a jednak o badaniach zapominamy. Tymczasem większość chorób, jeśli są wcześnie odkryte, można znacznie lepiej leczyć. Nie mówiąc o tym, że badając się, mamy faktyczny wgląd w to, jak funkcjonują nasze ciała, pokazujemy tak też nie tylko troskę o siebie, ale i najbliższych. Jakie badania powinna robić regularnie kobieta?
1. Badanie piersi
Niestety wciąż wiele kobiet, zbyt wiele choruje na raka piersi. Co więcej, często okazuje się, że wykryty jest już za późno. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by badać piersi. Jak? Przede wszystkim kluczowe jest samobadanie. Najlepiej wykonywać je raz w miesiącu. Podczas każdej wizyty u ginekologa, warto poprosić także jego, by zbadał piersi. Jeśli w rodzinie były przypadku zachorować na raka piersi, warto raz w roku wykonać USG piersi. Po 50. roku życia konieczna jest mammografia. W indywidualnych przypadkach lekarz może zlecić badanie wcześniej.
2. Cytologia
Tak jak rak piersi, tak i rak szyjki macicy odbiera życie wielu kobietom. Warto wiedzieć, że badanie cytologiczne powinno się robić po to, by zobaczyć, czy nie ma żadnych zmian chorobowych. Zaleca się, by cytologię zrobić nie później niż 3 lata od rozpoczęcia współżycia. Od 25. roku życia warto robić badanie raz w roku, choć są tacy, którzy uważają, że wystarczy co 3 lata.
3. USG ginekologiczne i badania u ginekologa
Również rak jajnika jest częstym zabójcą kobiet. Właśnie dlatego panie powinny przynajmniej raz w roku udać się na wizytę do ginekologa, który zbada narządy rodne i wykona USG ginekologiczne, a więc przezpochwowe. Dzięki temu można wcześnie wykryć nieprawidłowe endometrium. USG transwaginalne daje szansę na rozpoznanie raka jajnika w momencie, gdy jeszcze nie dał żadnych objawów.
4. Tarczyca
Tarczyca jest narządem, który jak nieprawidłowo pracuje, to nie boli. Daje inne objawy, które łatwo zignorować. Warto jednak wiedzieć, że to tarczyca wpływa na wszystkie narządy wewnętrzne. Musi więc dobrze pracować. Warto więc wykonywać TSH, fT3, fT4 i anty-TPO. Dzięki temu można wykluczyć zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy.
5. Morfologia i badania z krwi
Mówi się, że raz na 3 lata powinniśmy wykonywać morfologię krwi. Prawda jest jednak taka, że to badanie, jak żadne inne, informuje nas o naszym stanie zdrowia, w tym o kondycji całego organizmu. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest robić ją raz w roku.
Jeśli idzie się już zrobić morfologię, wówczas warto wykonać resztę badań z krwi. Jakich? Warto do morfologii dorzucić OB, glukozę, i cholesterol całkowity. Dzięki temu kompleksowo można przyjrzeć się pracy całego organizmu. W sytuacji, gdy któryś z wyników nie będzie zbyt dobry, można rozpocząć dalszą diagnozę.
6. Badanie moczu
Badanie moczu należy do dość wstydliwych. A prawda jest taka, że pozwala nie tylko w rozpoznaniu choroby nerek, ale i dróg moczowych czy wątroby. Co więcej, przydaje się przy diagnostyce cukrzycy, żółtaczki, zapalenia trzustki.