Idąc do dentysty na leczenie stomatologiczne, pewnym standardem jest znieczulenie miejscowe, które pozwala przetrwać wszystkie zabiegi bez bólu, choć niewątpliwie z lekkim dyskomfortem. Mało kto wie, że możliwe jest także przeprowadzenie leczenia dentystycznego z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego, czyli popularnie nazywanego narkozą. Kto może się na to zdecydować? Jakie są przeciwskazania? Ile to kosztuje?
- W czym pomaga narkoza w stomatologii?
- Dla kogo leczenie zębów w narkozie?
- Jakie przeciwskazania do leczenia, ekstrakcji zębów w narkozie?
- Ile kosztuje narkoza stomatologiczna?
W czym pomaga narkoza w stomatologii?
Mało kto wie, że w stomatologii wykorzystuje się narkozę. Może wynikać to z faktu, iż nie jest to powszechnie używane narzędzie w trakcie leczenia i najczęściej ma się z nim do czynienia w wyjątkowych okolicznościach. Zastosowanie jej jest pewnym ułatwieniem, które znacznie skuteczniej wspomaga działanie lekarzy. Leczenie zębów w narkozie daje możliwość wyleczenia wielu zębów na jednej wizycie (nova-clinic.pl), pomaga w przeprowadzeniu skomplikowanych zabiegów i pozwala lepiej znieść ból. Jest to zabieg bezpieczny, oczywiście pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony w specjalistycznej placówce.
Dla kogo leczenie zębów w narkozie?
Zazwyczaj na leczenie dentystyczne w narkozie, także w przypadku ekstrakcji zębów, ale nie tylko, decydują się osoby przejawiające duży lęk przed dentystami (dentofobia). Oprócz tego narkozę stosuje się w licznie uzasadnionych przypadkach, przy dużych zabiegach, gdy czas leczenia jest trudny do oszacowania. Poza tym wykorzystuje się go w przypadku pacjentów, przy których może pojawić się problem ze współpracą, jak małe dzieci czy osoby z upośledzeniami umysłowymi oraz zaburzeniami psychicznymi. Będąc uczulonym na środki znieczulenia miejscowego, także można wówczas liczyć na znieczulenie ogólne. Wskazaniem do narkozy będą także rozległe schorzenia w obrębie szczękowo-twarzowym i stany zapalne.
Jakie przeciwskazania do leczenia, ekstrakcji zębów w narkozie?
Aby otrzymać narkozę przy leczeniu dentystycznym, w pierwszej kolejności należy przejść specjalną kwalifikację stomatologiczno-anestezjologiczną, która wykaże czy pacjent może zostać poddany zabiegowi pod znieczuleniem ogólnym. Zostanie przeprowadzony także wywiad, przy którym lekarz dowie się o przebytych chorobach, stosowanych lekach oraz zostaną przeprowadzone ogólne badania laboratoryjne.
Przeciwskazania do leczenia w narkozie dzielą się na dwie grupy. Jedną z nich jest to, które całkowicie wyklucza przeprowadzenie takiego zabiegu (bezwzględne), do czego zalicza się ostre infekcje dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, oskrzeli), choroby przewlekłe jak nadciśnienie czy niedokrwistość serca, astma oraz cukrzyca. Narkoza nie może zostać przeprowadzona także u osób z chorą tarczycą, nerkami, wątrobą i padaczką. Do tych przeciwwskazań zalicza się też zaburzenie krzepnięcia krwi, niewydolność krążenia i niewydolność układu oddechowego.
Jest też druga grupa przeciwwskazań względnych, przy których konieczne jest odpowiednie wcześniejsze przygotowanie, a także stały nadzór lekarza w czasie przeprowadzanego zabiegu.
Ile kosztuje narkoza stomatologiczna?
Tak naprawdę, koszty narkozy będą uzależnione zarówno od gabinetu stomatologicznego, jak i samego czasu zabiegu oraz jego rodzaju. Zazwyczaj ceny wahają się od około 500 zł do nawet 1000 zł, przy czym każde kolejne przedłużenie czasu jest dodatkowo płatne (200 – 500 zł). Niestety NFZ nie refunduje stosowania narkozy w przypadku zabiegów stomatologicznych poza kilkoma wyjątkami, do którego zaliczają się dzieci i młodzież niepełnosprawna do 16 roku życia, a także dorosłe osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym.