Choroby dotykają każdego człowieka, wpływ na to może mieć wiele czynników – wiek, styl życia, stan zdrowia, a także płeć. Panie, chcę zadbać o siebie, powinny pamiętać o tym, że są pewne przypadłości, które dotykają tylko płeć piękną, albo też zdarza się to w przeważającej większości. Na co należy uważać? Jakie choroby najczęściej pojawiają się i to jeszcze przed pięćdziesiątką?
- Na jakie choroby najczęściej zapadają kobiety?
- Rak piersi
- Hashimoto
- Stwardnienie rozsiane
- Celiakia
- Toczeń
Na jakie choroby najczęściej zapadają kobiety?
Często mówi się o tym, że najwięcej najgroźniejszych chorób pojawia się w późniejszym wieku, zwłaszcza po okresie menopauzy. Nie należy jednak bagatelizować zagrożenia, ponieważ wiele chorób ujawnia się już wcześniej, a panie są szczególnie narażone choćby na przypadłości związane z piersiami, układem rozrodczym czy układem autoimmunologicznym. Niektóre z chorób występują tylko u kobiet, inne także u mężczyzn, ale z większym odsetkiem zachorowań u pań.
Nowotwory
Choroby nowotworowe to nie przelewki, a wśród nich warto wymienić choćby raka piersi czy układu rozrodczego. Najczęściej narażone są na nie kobiety powyżej 50 lat, ale w grupie wyższego zagrożenia znajdują się już panie po 30 roku życia. Należy więc regularnie się badać, zarówno samodzielnie, jak i u specjalisty.
Hashimoto
O Hashimoto jest obecnie bardzo głośno, głównie za sprawą wielu gwiazd showbiznesu, które postanowiły zdradzić, że zmagają się z tą przypadłością. Choroba ta związana jest z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, powodującą powolne wyniszczanie tego gruczołu i zmniejszenie wydzielania hormonów. Przypadłość ta wpływa na inne organy, choćby na serce, a także powodując niepłodność i najczęściej objawia się uczuciem zimna, ciągłym zmęczeniem, zaburzeniami pamięci, depresją. Hashimoto dotyka zarówno kobiety (5%) jak i mężczyzn (1%).
Stwardnienie rozsiane
Jest to ciężka choroba autoimmunologiczna, która zdecydowanie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn, a jej pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku około 20 lat. Choroba prowadzi do niepełnosprawności, z powodu powolnego uszkadzania struktur w mózgu, szczególnie nerwu wzrokowego, rdzenia kręgowego oraz pnia mózgu. Najczęstsze objawy: zmęczenie, drętwienie i mrowienie kończyn, pozagałkowe zapalenie nerwy wzrokowego, uczucie przebiegania prądu w dół kręgosłupa przy pochylaniu głowy, a także zawroty głowy, nerwobóle, zaburzenia czucia.
Celiakia
Celiakia to nic innego, jak nietolerancja glutenu, która objawia się problemami z trawieniem, wzdęciami, zatwardzeniem, gazami, uczuciem zmęczenia, pokrzywką na skórze, a także migrenami. Przeważająca grupa osób chorych na tę przypadłość, bo aż 60 – 70% to właśnie kobiety. Zdiagnozowana wymaga przede wszystkim zmiany diety i unikania produktów zawierających gluten.
Toczeń
Jedną z częściej pojawiających się chorób u kobiet poniżej 50 lat jest także toczeń rumieniowaty, czyli złośliwa choroba autoimmunologiczna. Według danych należy też ogólnie do chorób rzadkich, choć nie wyklucza się, iż liczba zachorowań jest po prostu zaniżona. Organizm zaczyna sam siebie wyniszczać, atakując takie narządy jak nerki, płuca i serce i najczęściej objawia się owrzodzeniem jamy ustnej, rumieniem na twarzy, bólem stawów, zapaleniem błon śluzowych, zmęczeniem, zmianami skórnymi, a także zaburzeniami immunologicznymi i hematologicznymi. Zazwyczaj dotyka kobiety w wieku 20 – 40 lat, rzadziej można spotkać u tych powyżej pięćdziesiątki.
Aktualnie wydaje mi się, że choroby nie mają wieku, każdy z nas może zachorować i nie ma reguły ile ma lat. Przez takie myślenie wiele młodych osób olewa swoje zdrowie i jest dla nich za późno.
Jest wiele chorób, o których nie mamy pojęcia… dlatego mega ważne są wszystkie badania, takie jak cytologia i usg piersi, a później mammografia. A wiele kobiet o tym nie pamięta.