Psychologia

Jak umówić się na wizytę do e-psychologa?

Kobieta rozmawiające przez telefon

W dzisiejszych czasach wizyty u specjalistów online lub na telefon stoją na porządku dziennym. Wciąż jednak istnieje grupa osób, które nie są co do tego przekonani, jak również nie do końca wiedzą, jak w ogóle można się na podobne spotkanie umówić. Jak wygląda to w przypadku e-psychologa?

E-psycholog – na czym to polega?

Obecnie zdecydowanie częściej decydujemy się na wizyty online niż twarzą w twarz i wynika to głównie z obostrzeń sanitarnych, które obejmują wiele aspektów naszego życia. Dotyczy to także kwestii zdrowia psychicznego i szukania porad online u psychologów i psychiatrów. Takie „spotkanie” może odbywać się na trzy różne sposoby – jako wideorozmowa, rozmowa telefoniczna, a także w postaci czatu ze specjalistą. Z pewnością najlepiej wychodzi tutaj pierwsze rozwiązanie, ponieważ jest najbliższe naturalnego kontaktu. Rozmówcy się widzą, a przez to odczuwa się wyższy komfort. Ogólnie rzecz ujmując wizyta u e-psychologa odbywa się dosyć standardowo i nie odróżnia się od wizyt stacjonarnych.

Jak umówić się na wizytę online do psychologa?

Umówienie się na wizytę też nie jest tutaj zbyt trudne i raczej nie odbiega od możliwości, jakie zawsze istniały. Można więc to zrobić bezpośrednio w gabinecie poradni zdrowia psychicznego czy poradni psychologicznej, umówić się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy. Na podstawie rozmowy ustala się to, do jakiego specjalisty chcemy się umówić, a także, w jakim konkretnie terminie. Zaletą rozwiązań e-konsultacji jest fakt, iż ma się większą dowolność, jako że „spotkanie” może odbyć się na dogodnych warunkach i w dowolnym czasie. Wystarczy mieć pod ręką telefon lub komputer.

Kiedy warto zdecydować się na wizytę u e-psychologa?

Tego typu kontakt bywa bardzo wygodny i to z wielu względów. Po pierwsze nie ma konieczności osobistego pojawienia się w gabinecie, by umówić się na spotkanie, a to oszczędza przede wszystkim czas. Nierzadko udanie się do takich miejsc to niemała wyprawa. Wszystko można więc załatwić szybko i sprawnie, bez wychodzenia z domu i wystarczy mieć telefon lub komputer. Wizyta może odbywać się w dowolnym momencie, wygodnym dla nas. Decydując się na rozmowę przez wideokomunikator, zyskuje się bezpośredni kontakt, a jak wiadomo, mogąc patrzeć na drugą osobę, czujemy się bardziej komfortowo.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego wsparcia, na przykład w sytuacjach kryzysowych. Poza tym możliwość pozostania w domu, w miejscu, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie może sprzyjać bardziej szczerej rozmowie. Oczywiście najlepiej, żeby kontakt odbywał się bez osób trzecich, co czasami bywa kłopotliwe, zwłaszcza w domu, gdzie przebywają też inni członkowie rodziny. Wtedy warto zamknąć się w jakimś pokoju i wykorzystać słuchawki z mikrofonem. Z takiej wizyty mogą też skorzystać osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mają nawet możliwości pojawienia się w gabinecie psychologa.

Nie warto też wstydzić się swoich problemów. Współcześnie różnego rodzaju problemy natury psychicznej i psychologicznej to norma. Pęd życia, stres, niezdrowe otoczenie, presja zewnętrzna, choroby, nieszczęśliwe wypadki, wszystko to może wpłynąć na nasze samopoczucie. Szukanie pomocy u psychologa to nie objaw słabości, a siły – pozwala przetrwać trudne chwile i wyjść na prostą.

Tematyka , , ,

1 thought on “Jak umówić się na wizytę do e-psychologa?

  1. E- psycholog ujdzie, z terapią już gorzej. Wszystko zależy. Jak dla mnie rozmowy z terapeutą na przykład przez telefon odpadają. Skype już ujdzie, ale sama nie wiem, są sytuacje, które wymagają takiego rozwiązania, jednak to generuje problemy, jak właśnie dystans i brak przywiązania do konkretnego miejsca. Osobiście nie jestem przekonana, ale z kolei dla osoby mobilnej, która często zmienia miejsca zamieszkania, takie rozwiązanie może być strzałem w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *