Psychologia

Jak znaleźć dobrego psychologa online? Porady psychologiczne przez internet

Smutna kobieta siedząc na krześle

Problemy natury psychicznej i emocjonalnej są w dzisiejszych czasach bardzo powszechne. Coraz częściej się o tym mówi otwarcie, zachęcając jednocześnie do szukania pomocy u psychologów. Jak jednak znaleźć dobrego specjalistę? Na co zwracać uwagę?

Czy warto chodzić do psychologa online?

Patrząc na dzisiejsze czasy, korzystanie z możliwości, jakie daje nam internet, wiąże się przede wszystkim z większą wygodą. Wszystko można załatwić w domu, umówić się na spotkanie i odbyć rozmowę przez telefon czy za pomocą komunikatora wideo. Najczęściej korzystają z tego osoby, które nie mają za bardzo czasu i możliwości, by skontaktować się z psychologiem bezpośrednio. Niemożność spotkania może wynikać z zaawansowanego wieku, niepełnosprawności czy miejsca zamieszkania. Bywa też, że i ze wstydu. Nie każdy czuje się komfortowo i woli inną formę kontaktu. Niezależnie od przyczyn, konsultacja online odbywa się na tych samych zasadach co stacjonarna.

Kiedy skorzystać z psychologa online?

Nie ma się co oszukiwać, każdy z nas ma jakieś problemy w życiu – mniejsze, większe, ale zawsze są. Tłumienie ich i ukrywanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, jako że prowadzi to najczęściej do rozwoju przytłaczających emocji. Gdy pojawiają się problemy, warto szukać pomocy. Może dotyczyć to choćby sytuacji, gdy przestajemy panować nad emocjami, jesteśmy nerwowi, apatyczni, mamy wszystkiego dość i nie widzimy już sensu. Bywa, że wiele osób zmaga się z traumami i trudnymi życiowymi sytuacjami – chorobą, śmiercią, wypadkiem, problemami w relacjach. W każdej z tych sytuacji, wsparcie psychologa, także online może pomóc, jeżeli naprawdę będziemy tego chcieli i jeżeli trafimy na odpowiedniego i kompetentnego specjalistę.

Jak znaleźć dobrego psychologa online?

Najprostszym i zapewne najszybszym rozwiązaniem będzie przeszukanie internetu. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad wsparciem ze strony poradni zdrowia psychicznego, choć szukając specjalisty na NFZ, zazwyczaj trzeba uzbroić się w cierpliwość. Mimo wszystko prywatnych gabinetów nie brakuje, co pokazuje tylko, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu wsparcie. Dobrze więc sprawdzić, co znajduje się w naszej okolicy, jakie są opinie o danym specjaliście, jakie ma kwalifikacje, doświadczenie. Najwięcej jednak powie nam bezpośredni kontakt. Można też poradzić się rodziny albo znajomych, jeżeli wiemy, ze ktoś z naszych bliskich korzystał już z takiego wsparcia.

Kiedy psycholog online, a kiedy psychoterapeuta?

Wypadałoby jeszcze rozróżnić dwie kwestie, a konkretnie to, czym różni się psycholog od psychoterapeuty. Psychologiem może być tylko osoba, która ukończyła odpowiednią szkołę wyższą o tym kierunku i posiada dyplom. Będąc psychoterapeutą, nie trzeba być jednocześnie psychologiem, psychiatrą czy mieć jakieś wykształcenie wyższe. Mimo wszystko jeżeli mamy do czynienia z psychologiem, który jednocześnie odbywał kurs psychoterapeuty i ma certyfikatów, wówczas ma się pewność co do jego kompetencji.

Podstawowa różnica dotyczy także zakresy wsparcia. Do psychologa zazwyczaj idzie się w sprawach dosyć prostych i przy problemach mniejszej wagi, które można w miarę sprawnie rozwiązać. Terapia u psychoterapeuty to poważniejsza sprawa i 1 – 2 spotkania nie wystarczą – zazwyczaj jest to proces długotrwały i może ciągnąć się tygodniami, miesiącami, a nawet latami.

Tematyka , ,

2 thoughts on “Jak znaleźć dobrego psychologa online? Porady psychologiczne przez internet

  1. Porady psychologiczne przez Internet są ok, ale głębsza psychoterapia już niekoniecznie. Choć sam miałem epizod z psychoterapią przez Skype i uważam, że na tamtym etapie życia było to przydatne. Na pewno nie warto mylić pomocy psychologicznej z psychoterapią, bo to nie to samo.

  2. Moim zdaniem porady online to dobry sposób jak zacząć i zainicjować swój pierwszy kontakt z psychologiem! Szczególnie jeśli ktoś nie czuje się komfortowo opuszczając dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *