Od jakiegoś czasu można zauważyć, że w Polsce wraca się do ziołolecznictwa. Zamiast w aptece, osoby z różnymi dolegliwościami pomocy szukają w sklepie zielarskim. Czy to dobra droga? Przedstawiamy popularne zioła lecznicze oraz ich zastosowanie.
Pokrzywa
Wśród ziół prym wiedzie pokrzywa zwyczajna, której napar posiada działanie oczyszczające oraz moczopędne. Jest więc bardzo dobrym wyborem, gdy cierpisz na zapalenie dróg moczowych oraz przewodu pokarmowego.
To jednak nie jedyne jej zastosowanie. Jeśli pijesz pokrzywę regularnie, to z pewnością zauważysz poprawę stanu cery. Co więcej, taki napar nie trzeba stosować wyłącznie wewnętrznie, ale również… zewnętrznie. Służy jako płukanka do włosów, która zapobiega powstawaniu łupieżu, a także wypadaniu włosów. W ten sposób można poradzić sobie również z włosami szybko przetłuszczającymi się. Taką płukanką powinno się stosować nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, ponieważ może prowadzić do wysuszenia włosów.
Mięta pieprzowa
Za duże zjadłeś i boli Cię brzuch? A może obawiasz się, że coś Ci zaszkodziło? W takich wypadkach sięgnij po napar z mięty pieprzowej. To jeden z najpopularniejszych sposobów na jej wykorzystanie.
Taki napar pomaga przy problemach trawiennych oraz skurczach w przewodzie pokarmowym. Mięta ma działanie przeciwskurczowe, ponadto zwiększa ilość soku żołądkowego, dzięki czemu doskonale radzi sobie z niestrawnościami.
I nie sposób zapomnieć o tym, że poprawia zapach oddechu.
Rumianek
Innym ziołem stosowanym przy problemach trawiennych jest rumianek. Ma on wiele zastosowań, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe, odkażające oraz przeciwalergiczne. Regularnie pity napar z rumianku pomaga przy problemach z żołądkiem, jelitami oraz nerkami. Oprócz tego można wykorzystywać go podczas leczenia zaczerwieniania czy dolegliwości oczu.
Nie każdy wie też o tym, że rumianek posiada właściwości odprężające, działa kojąco na system nerwowy.
Melisa
A skoro jesteśmy już przy problemach z systemem nerwowym, nie sposób wspomnieć o melisie. Wykazuje działanie kojące, a znana jest przede wszystkim z tego, że ułatwia zasypianie. Warto wypić jej napar przed snem.
Melisę można parzyć także niejadkom, gdyż poprawia apetyt. A do tego ma delikatny, cytrusowy smak, co sprawia, że jest bardzo smaczna. Zioła te obniżają gorączkę, ciśnienie krwi, a także łagodzą kolki i bóle głowy.
Szałwia
Szałwia jest wszechstronnym, lecz niestety niedocenianym w Polsce ziołem. Znana jest głównie jako składnik past do zębów, ponieważ doskonale radzi sobie z odkażaniem jamy ustnej, a także zwalcza choroby dziąseł i zębów. Aczkolwiek nie jest to jedyne możliwe jej zastosowanie. Co jeszcze warto wiedzieć?
Szałwię powinno się stosować podczas leczenia dróg moczowych oraz górnych dróg oddechowych. Tak jak mięta, aktywuje produkcję żółci, dzięki czemu reguluje trawienie. Ma działanie przeciwbakteryjne, a okłady z szałwii można stosować na trudno gojące się rany.
Z tym ziołem powinny zapoznać się również kobiety, które cierpią na problemy ginekologiczne – szałwia pobudza miesięczne krwawienie.