Psychologia

Na czym polega e-psychologia, jak i komu może pomóc?

Psycholog

Stale pojawiają się nowe rodzaje usług oferowanych w internecie, nie dziwi więc, że wykształciła się również e-psychologia. Na czym polega? Kto i kiedy powinien skorzystać z takiej pomocy?

E-psychologia – co to jest?

E-psychologią nazywa się porady, konsultacje psychologiczne, które udzielane są za pośrednictwem stron internetowych lub różnego rodzaju komunikatorów. Tak jak w przypadku tradycyjnej wizyty, porady te mogą być udzielane wyłącznie przez wykwalifikowane w tym kierunku osoby. Ponadto zakres jest taki sam, różni się tylko sposób komunikacji.

Co ciekawe, nie jest to tak właściwie zjawisko całkiem nowe. Pierwsze próby psychoterapii przez internet miały miejsce  pod koniec XX w. A z czasem psychologia on-line zaczęła się rozwijać. Pomoc taka może być również bezpłatna, oferuje to wiele serwisów. Tworzone są także grupy wsparcia i forta internetowe.

W czym pomoże e-psycholog?

Konsultacja psychologiczna prowadzona przez internet odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak ta w gabinecie. Na początku specjalista bada przyczyny i skutki problemu, na tej podstawie udziela porad lub prowadzi „lekcje”, mające na celu poprawę pewności siebie, naukę radzenia sobie z agresją czy ze stresem.

Najczęściej w ten sposób może być realizowana psychoterapia online, przeprowadzane są badania psychologiczne, można liczyć także na wsparcie specjalistów w trudnych momentach życiowych. Istnieje możliwość zapisania się na szkolenia indywidualne, lekcje asertywności, pewności siebie czy przywództwa.

A do kogo usługa ta jest skierowana? Przede wszystkim do osób, które mają ograniczoną możliwość ruchu lub mieszkają za granicą. Może to być również dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy z powodu nadmiaru obowiązku nie mają czasu na wizyty osobiste.

Na tego typu konsultacje zwykle zgłaszają się też osoby, które wolą pozostać anonimowe.

E-psycholog czy wizyta w gabinecie?

E-psychologia jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, choć nadal część osób może mieć przed tym opory. A jakie są jej zalety? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że konsultacje odbywają się z żywym człowiekiem, specjalistą w swojej dziedzinie, a nie z tzw. botem.

Na e-wizytę można umówić się w dogodnym terminie, nawet z ekspertem, który mieszka na drugim końcu Polski. Jeśli się chce, można pozostać anonimowym. To dobre rozwiązanie dla tych osób, dla których wstyd i lęk jest czynnikiem zniechęcającym do pojawienia się w gabinecie psychologicznym.

E-psychologia jest rozwiązaniem, gdy z braku czasu lub częstych wyjazdów nie można regularnie uczestniczyć w psychoterapii.

A co przemawia za tradycyjną wizytą? Możliwość bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Niektórym pacjentom łatwiej jest się zwierzać ze swoich problemów, gdy mają przed sobą drugiego człowieka. Wynika to z ich naturalnej potrzeby, wsparcie uzyskane w taki sposób ma dla nich o wiele większe znaczenie, łatwiej o otwartość. Takie osoby mogą też odczuwać nieufność wobec e-ekspertów.

Nie ma więc dobrej odpowiedzi na to, co jest lepsze: wizyta w gabinecie czy e-wizyta, ponieważ wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się pacjent. Trzeba indywidualnie ocenić wszystkie za i przeciw, ostatecznie kierując się swoją intuicją.

Tematyka , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *