Odchudzanie

Zastrzyki na odchudzanie, jak działają i czy przynoszą efekty?

Zastrzyki w różnych kolorach na białym tle

Otyłość to choroba, którą trudno zwalczyć. Często sama dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczą, czasem trzeba sięgnąć po skuteczniejsze środki jak: zastrzyki na odchudzanie, tabletki czy operacja bariatryczna. W dzisiejszym artykule przybliżymy czytelnikom temat zastrzyków odchudzających.

Kiedy stosuje się zastrzyki na odchudzanie?

Zastrzyki na odchudzanie zawierają w sobie hormony, a dokładniej GLP-1 (peptyd glukagonopodoby), który wydzielany jest w przewodzie pokarmowym, jest on odpowiedzialny za łaknienie. Preparaty z GLP-1 mają za zadanie zmniejszać apetyt, co w efekcie będzie prowadziło do redukcji wagi. Początkowo iniekcja z zastosowaniem preparatu odchudzającego była stosowana przy leczeniu cukrzycy typu 2, ale coraz częściej korzysta się z nich także przy leczeniu otyłości.
W aptekach możemy znaleźć 3 substancje z grupy GLP-1, jest to:

  • dulaglutyd,
  • liraglutyd,
  • semaglutyd.

Występują one pod takimi nazwami, jak: Trulicity, Saxenda, Victoza czy Ozempic. Póki co, tylko jeden z tych leków został zakwalifikowany do leczenia otyłości i jest to Saxenda.

Jak działają zastrzyki na odchudzanie?

Zastrzyki odchudzające mają szeroki zakres działania, przede wszystkim odpowiedzialne są za niwelowanie uczucia głodu, czy zwiększanie sytości po posiłku. Ponadto wspomagają wydzielane insuliny, a hamują wytwarzanie glukagonu, prowadzą do utraty tkanki tłuszczowej i wspomagają działanie komórek beta w trzustce. Wspomniane preparaty przepisuje lekarz, są one dostępne wyłącznie na receptę. Lekarz może je przepisać, jeśli uzna, że inne metody leczenia otyłości są zawodne.

Przeciwwskazania do korzystania z zastrzyków wspomagających odchudzanie

Już kilka razy wspomnieliśmy, że z zastrzyków korzystają osoby otyłe lub chore na cukrzycę typu 2. Osoby zdrowe, o lekkiej nadwadze nie powinny korzystać z tego typu preparatów, ich masę ciała można zredukować odpowiednio zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną. Z leków nie powinny też korzystać osoby powyżej 75 roku życia, jeśli korzystają one z innych preparatów odchudzających. Przeciwskazaniem do korzystania z zastrzyków odchudzających są też zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Skutki uboczne zastrzyków odchudzających

Analogi GLP-1 to hormony, a one nigdy nie są obojętne dla organizmu. Zastrzyki, jak każdy inny lek mają działania niepożądane. Podczas kuracji lekami z GLP-1 najczęściej występowały takie dolegliwości, jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • hipoglikemia,
  • zaburzenia smaku,
  • dyspepsja,
  • podwyższona lipaza i amylaza
  • astenia.

Lista skutków ubocznych jest jednak znacznie dłuższa, w celu dokładnego zapoznania się z nimi, zachęcamy do przeczytania ulotki leku.

Przed rozpoczęciem kuracji bezwzględnie należy wykonać badania laboratoryjne, jeśli skutki uboczne nie miną po pierwszych kilku tygodniach od stosowania leków, należy przerwać leczenie i udać się do lekarza.

1 thought on “Zastrzyki na odchudzanie, jak działają i czy przynoszą efekty?

  1. Przerażające jest to, że ktoś wymyślił zastrzyki na odchudzanie. Przecież nic nie zastąpi zdrowego stylu życia, ruchu i odpowiedniej diety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *