Nadeszła wiosna i część kobiet zastanawia się, jak schudnąć, by wyglądać bosko w sezonie letnim. Część kobiet postanawia przejść na dietę, inne zwiększają ilość ruchu w ciągu dnia, a jeszcze jedne… korzystają z tabletek na odchudzanie. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy porozmawiać o tabletkach odchudzających i o tym, dlaczego nie warto z nich korzystać.
Czym są tabletki na odchudzanie?
Tabletki na odchudzanie to produkty farmakologiczne, które wspomagają proces redukcji wagi. Niektóre z nich zmniejszają apetyt, inne przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, a jeszcze inne pomagają w metabolizowaniu konkretnych składników odżywczych (np. ograniczają wchłanianie tłuszczów przez organizm). Rozróżniamy:
- tabletki odchudzające na receptę,
- suplementy diety.
Specjalistyczne leki wymagają recepty od lekarza, mogą być one przepisywane wyłącznie osobom, które borykają się z otyłością. Osoby o szczupłej sylwetce, które chcą zgubić kilka kilogramów, nie powinny z nich korzystać. Suplementy diety są dużo bezpieczniejsze i każdy może je kupić w aptece. W dalszej części artykułu podpowiemy, które z nich pomagają w procesie redukcji.
Czy tabletki na odchudzanie działają?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy tabletki odchudzające działają. Jeśli dbamy o dietę i aktywnie spędzamy czas, to faktycznie, farmakologiczne specyfiki mogą nam pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Jednak uczulamy na to, by nie traktować preparatów farmakologicznych, jako jedynego sposobu na zgubienie tkanki tłuszczowej. Jeśli będziemy je traktować w ten sposób, to nigdy nie zadziałają. Ważna jest tu aktywność fizyczna i deficyt kaloryczny, to on tak naprawdę jest odpowiedzialny za redukcję wagi.
Czy tabletki na odchudzanie są bezpieczne?
Ziołowe suplementy diety, które wspomagają redukcję wagi, są raczej bezpieczne, jednak mimo wszystko o ich braniu warto poinformować lekarza. Warto jednak pamiętać, że niektóre składniki, które są zawarte w tabletkach odchudzających, mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, jak:
- biegunka,
- bezsenność,
- problemy z nerkami i wątrobą,
- przyspieszone tętno.
Jeśli jakikolwiek objaw pojawi się podczas brania środków odchudzających, należy pilnie zaprzestać ich brania i udać się do lekarza. Nawet sprawdzone tabletki mogą wywołać szkodę, efekty przeczyszczające mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, a to już może wywołać wiele innych nieprzyjemności.
Jakie suplementy pomagają w zgubieniu kilogramów?
Tabletki na utratę masy ciała to najczęściej zwykły chwyt marketingowy. Nie ma badań, które potwierdzałyby ich skuteczność, a mogą nam przynieść dużo szkód, jak np. zwolnienie metabolizmu. Zamiast tabletek na odchudzanie warto próbować uzupełnić swoją dietę w odpowiednie suplementy, które wspomogą naturalny proces redukcji. Pomóc w zrzuceniu kilogramów może:
- błonnik,
- młody jęczmień,
- chrom,
- morwa biała,
- kapsaicyna,
- pokrzywa,
Uczulamy też na to, by tabletek odchudzających nie kupować z nieznanych źródeł. Powszechnie znane są historie kobiet, które nieświadomie zakupiły tabletki o działaniu podobnym do amfetaminy lub z zawartością jaj tasiemca.