Źródła magnezu

  Brak umiejętności skupienia uwagi przy jednoczesnych problemach ze snem i dodatkowo występującą drażliwością może świadczyć, że organizmowi zwyczajnie brakuje magnezu. Warto wówczas przeanalizować swoją dietę, by przyuważyć, czy czasem produkty bogate w ten składnik nie zostały nieświadomie wyeliminowane z codziennego jadłospisu. Na które produkty należy zwrócić szczególną uwagę?

  Właściwości magnezu

  Organizm ludzki potrzebuje dużo energii do całodziennego aktywnego funkcjonowania. Świat wymaga od nas ciągłego biegania, szybkiego życia, co automatycznie ma wpływ na zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Pierwiastek ten ma duże znaczenie w regulacji pracy tarczycy, wspomaga leczenie astmy lub zapalenia oskrzeli. Magnez potrzebny jest także w ochronie organizmu przed szkodliwymi pierwiastkami, tj. ołów czy rtęć, a ponadto przed występowaniem kontuzji mięśni, jak i osteoporozy. Jego właściwości wykorzystywane są przez osoby narażone na duży wysiłek fizyczny, a także umysłowy oraz po przebytym długim leczeniu. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie poziomu magnezu, początkowo poprzez obserwowanie u siebie objawów typowych dla niedoboru tego pierwiastka. Zalicza się do nich rozdrażnienie, ogólną nerwowość nierzadko odczuwaną w postaci kłucia serca, nierównej jego pracy (tzw. kołatania), ale także gdy zaczynają drgać powieki, mięśnie. Warto wówczas wykonać badania krwi w celu sprawdzenia poziomu magnezu. Za normę podaje się wartość 1,9-2,5 mg/dl (0,8-1,0 mmol/l). Głównie jednak niezbędne jest kontrolowanie diety, by uzupełnić ją w produkty bogate w magnez.

  Produkty bogate w magnez

  Odpowiednie przyswajanie magnezu jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z pożywienia dostarczane jest 30-40 procent magnezu. W zależności zatem od stopnia przyrządzenia i dostarczenia produktów organizmowi kształtuje się poziom jego przyswajalności. Dlatego warto zwrócić uwagę, że tylko wybrane wody mineralne mają dużą zawartość magnezu. Dodatkowo sporą ilość tego pierwiastka można znaleźć w kaszy gryczanej, ciecierzycy, soi, warzywach strączkowych, płatkach owsianych i orzechach laskowych, jak i pestkach dyni. Ponadto w rybach typu dorsz, łosoś, pstrąg, makrela można znaleźć dużą ilość magnezu. Oczywiście nie wolno zapominać o produktach słodkich, tj. kakao i gorzka czekolada. Jeżeli jednak chodzi o owoce, to najwięcej magnezu przekazywane jest poprzez spożywanie bananów. Warto wiedzieć, że organizm wypłukuje magnez poprzez częste picie kawy, alkoholu, soków, jedzenie słodyczy, ale także spożywanie produktów poddanych obróbce termicznej. Istotne jest zatem przestrzeganie dziennego zapotrzebowania na magnez, bo zarówno niedobór, jak i nadmiar prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. W przypadku tego drugiego może wystąpić biegunka, nudności, a nawet dojść do śpiączki.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ciekawy artykuł. Niestety często mam problem z niedoborem magnezu. Łapią mnie skurcze łydek, często drga mi oko. To wszystko jest spowodowane moja stresującą pracą. Często pracuje do bardzo późnych godzin nocnych, co się łączy z piciem dużej ilości kawy. Jem nieregularnie i ogólnie prowadzę niezbyt zdrowy tryb życia. Nie życzę nikomu takich dolegliwości...naprawdę potrafią uprzykrzyć życie. Teraz staram się pić dużo wody z magnezem i witaminą B6. Magnez dzięki tej witaminie bardzo dobrze się wchłania. O wiele lepiej się czuję odkąd piję wodę. W ciągu kilku ostatnich tygodni staram się odżywiać zdrowiej, jeść produkty bogate w magnez i inne składniki odżywcze. :)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...