Zioła moczopędne

  Zioła moczopędne pomagają usuwać z organizmu płyny i zwiększają ilość oddawanego moczu. Ziołolecznictwo pozwala bezpiecznie walczyć z różnymi dolegliwościami. Zadaniem ziół moczopędnych jest zwiększenie produkcji moczu przez organizm oraz ułatwienie usuwania go z organizmu. Oczywiście, działaniem moczopędnym odznaczają się również pewne farmaceutyki, niemniej jednak leki ziołowe są zupełnie bezpieczne i nie powodują efektów ubocznych. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo przyjmowania ziół, należy trzymać się zaleceń lekarza.

  Działanie ziół moczopędnych

  Woda gromadząca się w organizmie odkłada się w tkankach. Zioła lecznicze działające moczopędnie pomagają wydalić wodę z organizmu. Jeżeli zamiast po zioła sięgnie się po farmaceutyki, z organizmu mogą zostać usunięte wartościowe elektrolity. W odróżnieniu od preparatów farmaceutycznych, leki ziołowe nie powodują ubytku elektrolitów. Dzięki nim wraz z moczem nie uciekają elektrolity. Przy jakich schorzeniach wykorzystywane są preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym? Głównie są to: zapalenia prostaty, rwa kulszowa, kamica nerkowa, infekcje dróg moczowych, infekcje pęcherza i in.

  W jaki sposób przyrządzić zioła moczopędne? Zioła można kupić w aptece, najczęściej występują pod postacią herbatek. Można je też kupić w formie ekstraktów oraz kapsułek. Te ostatnie są najwygodniejsze, gdyż wystarczy je połknąć. Herbaty moczopędne są najczęściej pakowane do torebeczek i można je zaparzać jak herbatki ekspresowe. Jeżeli zakupimy susz ziołowy, wówczas do jednej szklanki należy wsypać jedną łyżkę suszonych ziół. Dziennie można wypijać od jednej do czterech szklanek ziół. Jeżeli lubisz słodkie napoje, możesz dodać do ziół łyżkę miodu. Nie wolno słodzić cukrem. Są zioła, które można dodać do potraw lub zjeść na surowo.

  Rodzaje ziół moczopędnych

  Wśród najpopularniejszych ziół moczopędnych możemy wyróżnić:

  • mniszka lekarskiego,
  • zieloną herbatę,
  • lipę,
  • pokrzywę zwyczajną,
  • krwawnika pospolitego.

  Mniszek lekarski oczyszcza krew, wątrobę, wpływa korzystnie na pracę nerek, poprawia funkcjonowanie śledziony, trzustki i żołądka. Mniszek poprawia krwiobieg i działa moczopędnie. Zielona herbata posiada właściwości moczopędne, poza tym stymuluje i przyspiesza gojenie ran, zmniejsza krwawienie, ściąga brzegi rany. Regularne picie zielonej herbaty wpływa korzystnie na pracę serca.

  Lipa to sposób na przeziębienie i jego objawy: kaszel, gorączkę, bóle głowy. Napar z lipy zmniejsza ciśnienie krwi i pomaga utrzymać je na właściwym poziomie. Sprzyja też leczeniu infekcji, bólów migrenowych, działa przeciwkurczowo i uspokajająco. Pokrzywa zwyczajna oczyszcza organizm z toksyn, a także drogi moczowe. Krwawnik pospolity również pomaga usunąć toksyny z organizmu, gdyż likwiduje nadmiar płynów.

  Zioła należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Choć skutki uboczne są minimalne i praktycznie nie istnieją, nie warto samoistnie zwiększać dawek ziół. Zbyt częste zażywanie ziół moczopędnych może odwodnić organizm i zmniejszyć objętość krwi. Czasami mogą pojawić się nudności i biegunka.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze