Zimne stopy

  Zimne stopy to nieprzyjemna dolegliwość i zazwyczaj bywa po prostu uciążliwym defektem. Niekiedy jednak może być objawem poważnej choroby. Zimne stopy dokuczają nawet wówczas, gdy na dworze temperatura nie schodzi poniżej zera. Osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia obwodowego, mogą dokuczać ogólnie zimne kończyny, a więc nie tylko zimne stopy, ale też zimne dłonie. Jak rozgrzać organizm? Poznaj kilka sposobów na ocieplenie się.

  Przyczyny zimnych stóp

  Z problemem zimnych kończyn boryka się wiele osób. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że warto poznać przyczynę dolegliwości. Czasami zimne stopy są po prostu uciążliwą dolegliwością, zdarza się jednak, że jest ona spowodowana poważną chorobą. Najczęstsze przyczyny zimnych stóp to:

  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • dawne odmrożenia, które powodują, że kończyny są nadwrażliwe na temperaturę,
  • niedoczynność tarczycy,
  • objaw Raynaud.

  Niedoczynność tarczycy oraz objaw Raynaud to schorzenia, które wymagają pomocy lekarza. Żeby jednak je zdiagnozować, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dlatego też, jeśli zauważasz u siebie zimne stopy (lub zimne dłonie) umów się na wizytę do lekarza.

  Zimnym stopom towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości. Należą do nich: chroniczne zmęczenie, senność, sucha skóra, skurcze mięśni, puchnięcie nóg, promieniujący ból różnych części ciała. Wszystko to jest wynikiem nadmiaru produkcji tyroksyny. Pomocna będzie wizyta u endokrynologa, a także pomiar poziomu hormonów.

  Objaw Raynaud to zestaw charakterystycznych symptomów, tj. palce nóg i rąk pod wpływem niskich temperatur lub pod wpływem gwałtownych emocji stają się najpierw sine, a później białe – towarzyszą temu dolegliwości bólowe. Dzieje się tak ponieważ do skurczonych naczyń krwionośnych nie dochodzi tlen. Zarówno skóra na nogach i rękach, jak i paznokcie powoli poddawane są degeneracji. Na objaw Raynaud najczęściej narzekają szczupłe kobiety. Objaw może występować jako samoistna dolegliwość, która mija w okresie ciąży. W innych wypadkach objaw Raynaud może być pierwszym symptomem poważnych chorób autoimmunologicznych lub reumatoidalnych.

  Profilaktyka zimnych stóp

  Jak dbać o stopy w czasie zimy? Problemom z zimnymi stopami można przeciwdziałać. Poniższe rady są polecane zwłaszcza osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia, są bardzo szczupłe i wysokie. Jak sobie radzić z zimnymi stopami i dłońmi?
  Zabezpieczaj ręce i stopy, zanim wyjdziesz na dwór – na zimę zaopatrz się w ciepłe rękawice, skarpety i buty. Przy zakupie zimowych butów zwróć uwagę na to, by miały grubą podeszwę, która stanowi właściwą ochronę przed zimnem. Do rąk używaj kremów właściwie skoncentrowanych – pomocna będzie na przykład maść witaminowa.

  Rękawice i buty powinny być wodoodporne i wiatroszczelne. Niska temperatura nie jest jedynym wrogiem naszych stóp i kończyn. Dużo szybciej tracą one ciepło i są narażone na odmrożenia, gdy są mokre. Pobudzaj krążenie krwi. Możesz wykonać masaż stóp lub doprawić potrawę ostrym chili, ostrą papryką lub chrzanem. Zacznij uelastyczniać naczynia krwionośne poprzez naprzemienne kąpiele dłoni i stóp: włóż ręce do miski z gorącą wodą na minutę, a następnie przełóż je do miski z zimną wodą. Powtórz to kilka razy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....