Zimne stopy

  Zimne stopy to nieprzyjemna dolegliwość i zazwyczaj bywa po prostu uciążliwym defektem. Niekiedy jednak może być objawem poważnej choroby. Zimne stopy dokuczają nawet wówczas, gdy na dworze temperatura nie schodzi poniżej zera. Osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia obwodowego, mogą dokuczać ogólnie zimne kończyny, a więc nie tylko zimne stopy, ale też zimne dłonie. Jak rozgrzać organizm? Poznaj kilka sposobów na ocieplenie się.

  Przyczyny zimnych stóp

  Z problemem zimnych kończyn boryka się wiele osób. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że warto poznać przyczynę dolegliwości. Czasami zimne stopy są po prostu uciążliwą dolegliwością, zdarza się jednak, że jest ona spowodowana poważną chorobą. Najczęstsze przyczyny zimnych stóp to:

  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • dawne odmrożenia, które powodują, że kończyny są nadwrażliwe na temperaturę,
  • niedoczynność tarczycy,
  • objaw Raynaud.

  Niedoczynność tarczycy oraz objaw Raynaud to schorzenia, które wymagają pomocy lekarza. Żeby jednak je zdiagnozować, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dlatego też, jeśli zauważasz u siebie zimne stopy (lub zimne dłonie) umów się na wizytę do lekarza.

  Zimnym stopom towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości. Należą do nich: chroniczne zmęczenie, senność, sucha skóra, skurcze mięśni, puchnięcie nóg, promieniujący ból różnych części ciała. Wszystko to jest wynikiem nadmiaru produkcji tyroksyny. Pomocna będzie wizyta u endokrynologa, a także pomiar poziomu hormonów.

  Objaw Raynaud to zestaw charakterystycznych symptomów, tj. palce nóg i rąk pod wpływem niskich temperatur lub pod wpływem gwałtownych emocji stają się najpierw sine, a później białe – towarzyszą temu dolegliwości bólowe. Dzieje się tak ponieważ do skurczonych naczyń krwionośnych nie dochodzi tlen. Zarówno skóra na nogach i rękach, jak i paznokcie powoli poddawane są degeneracji. Na objaw Raynaud najczęściej narzekają szczupłe kobiety. Objaw może występować jako samoistna dolegliwość, która mija w okresie ciąży. W innych wypadkach objaw Raynaud może być pierwszym symptomem poważnych chorób autoimmunologicznych lub reumatoidalnych.

  Profilaktyka zimnych stóp

  Jak dbać o stopy w czasie zimy? Problemom z zimnymi stopami można przeciwdziałać. Poniższe rady są polecane zwłaszcza osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia, są bardzo szczupłe i wysokie. Jak sobie radzić z zimnymi stopami i dłońmi?
  Zabezpieczaj ręce i stopy, zanim wyjdziesz na dwór – na zimę zaopatrz się w ciepłe rękawice, skarpety i buty. Przy zakupie zimowych butów zwróć uwagę na to, by miały grubą podeszwę, która stanowi właściwą ochronę przed zimnem. Do rąk używaj kremów właściwie skoncentrowanych – pomocna będzie na przykład maść witaminowa.

  Rękawice i buty powinny być wodoodporne i wiatroszczelne. Niska temperatura nie jest jedynym wrogiem naszych stóp i kończyn. Dużo szybciej tracą one ciepło i są narażone na odmrożenia, gdy są mokre. Pobudzaj krążenie krwi. Możesz wykonać masaż stóp lub doprawić potrawę ostrym chili, ostrą papryką lub chrzanem. Zacznij uelastyczniać naczynia krwionośne poprzez naprzemienne kąpiele dłoni i stóp: włóż ręce do miski z gorącą wodą na minutę, a następnie przełóż je do miski z zimną wodą. Powtórz to kilka razy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (3)

   zgadzam sie że środki przeczyszczające nie są najlepsze. lepiej sięgnąć po coś delikatniejszego a dobrego. Kiedy byłam w ciąży stosowałam specjalne, delikatne czopki dla kobiet w ciąży. sporadycznie stosowałam je również po porodzie. Teraz zabieram...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!