Zdrowe śniadanie

  O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, zapewne słyszałaś. Zastanawiasz się dlaczego? Pełnowartościowy posiłek rano korzystnie wpływa na tempo przemiany materii, a także zabija uczucie głodu aż do obiadu. Rezygnowanie ze śniadania skutkuje zazwyczaj wieczornym objadaniem się. To wszystko zakłóca prawidłową pracę zegara biologicznego. Błędy żywieniowe powodują zaburzenia pracy wątroby, żołądka, zaburzenia hormonalne oraz zaleganie treści pokarmowych w przewodzie pokarmowym.

  Dlaczego należy jeść śniadanie?

  Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia. Zjadany powinien być po przebudzeniu, jeszcze przed wyjściem z domu. Dzięki temu do organizmu dostarczone zostaną potrzebne rezerwy energetyczne. Jedzenie śniadań gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Prawidłowo pracuje wówczas układ trawienny, układ krwionośny, nie występują problemy z koncentracją. Osoby zaczynające dzień od śniadania nie mają problemów z ospałością czy apatią. Są pełne energii i aktywnie wypoczywają. Zamiast leżeć przed telewizorem z pilotem w ręku, zaczynają biegać lub spacerują z kijkami.

  Zalety jedzenia śniadania: większa odporność na stres, rzadsze chorowanie i lepsza praca układu immunologicznego, dobre samopoczucie, efektywna pamięć i koncentracja, panowanie nad uczuciem głodu (brak napadów „wilczego głodu”), utrzymywanie stałej wagi.

  W pustym żołądku rano wydzielany jest nadmiar kwasów żołądkowych. Kwasy niszczą śluzówkę i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Osoby rezygnujące ze śniadania są bardziej podatne na wyziębienie organizmu lub na spadek glukozy we krwi. Często dochodzi do zawrotów głowy, zasłabnięć. W ciągu dnia osoby te są mniej efektywne i trudniej radzą sobie ze stresem (np. ze stresującą pracą).

  Warto pamiętać, że przy próbie utrzymania smukłej sylwetki liczy się nie tylko to, ile zjemy, ale też to, kiedy zjemy. Obfite śniadania przyspieszają metabolizm. Z kolei rezygnowanie ze śniadania na rzecz sytej kolacji spowalnia przemianę materii.

  Jak wygląda zdrowe śniadanie?

  Śniadanie, jako pierwszy posiłek dnia, jest najważniejsze. Dlatego powinno składać się w większej części z węglowodanów złożonych. Dzięki nim stężenie cukru we krwi delikatnie się podniesie, a organizm będzie miał dużo energii przez cały dzień. Na pełnowartościowy posiłek składają się też produkty bogate w wapń i białko. Śniadanie powinno być więc tak skomponowane, by dostarczyć wszystkich składników odżywczych. Warto jeść musli, niesłodzone płatki śniadaniowe, pieczywo razowe, niesłodzony jogurt, kefir, mleko, mleko sojowe, ser biały. Śniadanie można uzupełnić o świeże owoce, warzywa.

  Żeby podnieść jakość posiłku, dodaj do śniadania orzechy i nasiona. Zdrowym rozwiązaniem jest wypicie świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, z marchewki, z jabłek itd. Zdecydowanie niepotrzebne są za to ciastka, słodkie płatki (kakaowe, z lukrem, z miodem), tłuste wędliny, sztuczne desery, słodkie bułeczki, pączki itd. Wymienione produkty nie zawierają żadnych wartości odżywczych. Dostarczają energii na krótko, a poza tym są pustymi kaloriami.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  najzdrowsze sniadanie: zetrzeć jabłko i wsypać do niego płatki owsiane, otręby pszenne, siemię lniane, sezam, suszone śliwki, suszoną żurawinę, pestki słonecznika i dyni, itd. Można zalać to jeszcze sokiem z domowych przetworów (u mnie robi się soczki bez cukru). warto trochę poczekać, aż jabłko pusci sok i płatki oraz otręby nasiąkną.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze