Zdrowe śniadanie

  O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, zapewne słyszałaś. Zastanawiasz się dlaczego? Pełnowartościowy posiłek rano korzystnie wpływa na tempo przemiany materii, a także zabija uczucie głodu aż do obiadu. Rezygnowanie ze śniadania skutkuje zazwyczaj wieczornym objadaniem się. To wszystko zakłóca prawidłową pracę zegara biologicznego. Błędy żywieniowe powodują zaburzenia pracy wątroby, żołądka, zaburzenia hormonalne oraz zaleganie treści pokarmowych w przewodzie pokarmowym.

  Dlaczego należy jeść śniadanie?

  Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia. Zjadany powinien być po przebudzeniu, jeszcze przed wyjściem z domu. Dzięki temu do organizmu dostarczone zostaną potrzebne rezerwy energetyczne. Jedzenie śniadań gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Prawidłowo pracuje wówczas układ trawienny, układ krwionośny, nie występują problemy z koncentracją. Osoby zaczynające dzień od śniadania nie mają problemów z ospałością czy apatią. Są pełne energii i aktywnie wypoczywają. Zamiast leżeć przed telewizorem z pilotem w ręku, zaczynają biegać lub spacerują z kijkami.

  Zalety jedzenia śniadania: większa odporność na stres, rzadsze chorowanie i lepsza praca układu immunologicznego, dobre samopoczucie, efektywna pamięć i koncentracja, panowanie nad uczuciem głodu (brak napadów „wilczego głodu”), utrzymywanie stałej wagi.

  W pustym żołądku rano wydzielany jest nadmiar kwasów żołądkowych. Kwasy niszczą śluzówkę i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Osoby rezygnujące ze śniadania są bardziej podatne na wyziębienie organizmu lub na spadek glukozy we krwi. Często dochodzi do zawrotów głowy, zasłabnięć. W ciągu dnia osoby te są mniej efektywne i trudniej radzą sobie ze stresem (np. ze stresującą pracą).

  Warto pamiętać, że przy próbie utrzymania smukłej sylwetki liczy się nie tylko to, ile zjemy, ale też to, kiedy zjemy. Obfite śniadania przyspieszają metabolizm. Z kolei rezygnowanie ze śniadania na rzecz sytej kolacji spowalnia przemianę materii.

  Jak wygląda zdrowe śniadanie?

  Śniadanie, jako pierwszy posiłek dnia, jest najważniejsze. Dlatego powinno składać się w większej części z węglowodanów złożonych. Dzięki nim stężenie cukru we krwi delikatnie się podniesie, a organizm będzie miał dużo energii przez cały dzień. Na pełnowartościowy posiłek składają się też produkty bogate w wapń i białko. Śniadanie powinno być więc tak skomponowane, by dostarczyć wszystkich składników odżywczych. Warto jeść musli, niesłodzone płatki śniadaniowe, pieczywo razowe, niesłodzony jogurt, kefir, mleko, mleko sojowe, ser biały. Śniadanie można uzupełnić o świeże owoce, warzywa.

  Żeby podnieść jakość posiłku, dodaj do śniadania orzechy i nasiona. Zdrowym rozwiązaniem jest wypicie świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, z marchewki, z jabłek itd. Zdecydowanie niepotrzebne są za to ciastka, słodkie płatki (kakaowe, z lukrem, z miodem), tłuste wędliny, sztuczne desery, słodkie bułeczki, pączki itd. Wymienione produkty nie zawierają żadnych wartości odżywczych. Dostarczają energii na krótko, a poza tym są pustymi kaloriami.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  najzdrowsze sniadanie: zetrzeć jabłko i wsypać do niego płatki owsiane, otręby pszenne, siemię lniane, sezam, suszone śliwki, suszoną żurawinę, pestki słonecznika i dyni, itd. Można zalać to jeszcze sokiem z domowych przetworów (u mnie robi się soczki bez cukru). warto trochę poczekać, aż jabłko pusci sok i płatki oraz otręby nasiąkną.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)