Zatrucie alkoholowe

  Syndrom dnia poprzedniego (inaczej zespół dnia następnego) zawsze jest nieprzyjemny. Niestety czasami zamiast zwykłego kaca może pojawić się zatrucie alkoholem. Zatrucie alkoholowe pojawia się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Zatrucia nie można lekceważyć, gdyż zaniedbane może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać zatrucie alkoholowe? Czym się ono różni od upojenia alkoholowego? Jak leczyć zatrucie alkoholem?

  Objawy zatrucia alkoholowego

  Niezależnie od tego, czy ktoś jest uzależniony od alkoholu, czy też upicie było jednorazowym „wyskokiem”, każdego może spotkać ostre zatrucie alkoholowe. Objawy zatrucia należy jak najszybciej zaobserwować i zdiagnozować. Pierwsze symptomy zatrucia alkoholowego to: silne wymioty, zamroczenie, dezorientacja, drgawki. Osoby chorujące na zatrucie alkoholowe mogą szybko stracić przytomność. Jeżeli zauważysz, że taka osoba płytko oddycha (rzadziej niż jeden oddech na minutę) oraz ma niską temperaturę ciała, powinno cię to zaniepokoić.

  Osoba chora po utracie przytomności może zacząć ponownie wymiotować. Należy pilnować, by nie zadławiła się lub udusiła. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo osoby chorej, należy położyć ją w pozycji bocznej, zgodnie z instrukcjami zawartymi w zasadach pierwszej pomocy. Warto ocucić chorego. Nieudane próby cucenia mogą oznaczać to, że chory jest pogrążony w śpiączce alkoholowej.

  Niekiedy nieprzytomny chory może mieć napady padaczkowe. Czym są one spowodowane? Uzależnienie od alkoholu i częste spożywanie wysokoalkoholowych trunków prowadzi do uszkodzenia mózgu. Stąd napady padaczkowe. Zatrucie alkoholowe przypomina objawy zatrucia pokarmowego. Jeżeli jednak wiesz, że osoba chora cierpi na chorobę wywołaną alkoholem, jak najszybciej zadzwoń po karetkę. 

  Leczenie zatrucia alkoholowego

  Jak pomóc osobie cierpiącej na zatrucie alkoholowe? Najważniejsze jest nawadnianie chorego oraz monitorowanie jego stanu zdrowia. Nawadnianie organizmu pozwoli jak najszybciej wypłukać alkohol z organizmu. Dużo wody i częste korzystanie z toalety to recepta na zdrowie. Osoba zatruta nie może pić kawy, która podrażni żołądek i odwodni organizm. Jest to niebezpieczne dla pacjenta, który powinien nawadniać organizm. Niepolecane są też inne płyny, np. herbata. Kawa może spotęgować objawy zatrucia.

  Stan pacjenta powinien być cały czas monitorowany. Chory może zapaść w śpiączkę. Należy temu zapobiec, dlatego chory nie powinien spać. Należy kontrolować oddech pacjenta. Oddech będzie płytki, ale powinien być regularny. Ponieważ choremu może dokuczać hipotermia, należy okryć pacjenta kocem i dbać o to, by było mu ciepło. Chory może usnąć dopiero wtedy, gdy objawy miną.

  Gdy objawy zatrucia alkoholowego już ustąpią, należy zadbać o zdrowie pacjenta. Szczególną troską należy otoczyć wątrobę, gdyż alkohol mocno ją wyniszcza. W tym czasie chory powinien dostarczać do organizmu witaminy z grupy B. Po zatruciu alkoholowym pacjent jeszcze przez jakiś czas może odczuwać skutki nadużywania alkoholu. Dokuczać mu będzie z pewnością potężny kac.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  to jest trochę podobne do objaów kaca

  słyszałam, że osobie zatrutej należy podawać gorącą, prawie wrzątek, wodę.

  Niestety nikt nie wiedzial jak pomoc mojemu bratu i zmarl sekcja zwlok wykazala zatrucie. Alkoholem nie mial zadnych objawow nie moge sie z tym pogodzic

  własnie moj chłopak lezy w pokoju i ma zatrucie alkohole jak u pomc?

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....