Zaburzenia metaboliczne

  Jakie choroby określane są mianem najgroźniejszych? Wydaje się, że współczesna medycyna dysponuje coraz lepszymi technikami diagnostycznymi i zestawem skutecznych metod leczenia. Jednak mimo to, wskazać można kilka chorób określanych często mianem cichych zabójców. To właśnie one stanowią dla nas największe zagrożenie, ponieważ zwykle dopiero po długim czasie ich trwania i wywołaniu wielu szkód w naszym organizmie są one wykrywane. Nawet chodzenie na kontrolne wizyty do lekarza wcale nie jest gwarancją tego, że schorzenia tego typu zostaną w porę zdiagnozowane. Bardzo często do grupy tych niebezpiecznych chorób zaliczane są zaburzenia metaboliczne. Czym one właściwie są? Jak możemy rozpoznać, że nasz metabolizm nie działa prawidłowo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zanim to jednak nastąpi, warto jest dowiedzieć się, czym właściwie jest metabolizm i jaka jest uproszczona zasada jego działania.

  Co to jest metabolizm?

  Metabolizm człowieka jest zagadnieniem zawiłym i skomplikowanym, jednak by lepiej zrozumieć zaburzenia metaboliczne u dzieci bądź dorosłych, nie sposób nie poznać chociażby podstawowych zagadnień z nim związanych. Bardzo często określany jest on mianem przemiany materii. Otóż metabolizm to nic innego, jak reakcje chemiczne, które są z nią związane. Z metabolizmem mamy do czynienia w odniesieniu do każdej żywej komórki. To właśnie dzięki temu fundamentalnemu dla organizmu procesowi możliwe jest jego funkcjonowanie. Upraszczając, przemiany metaboliczne mają zagwarantować organizmowi energię potrzebną mu do pełnienia podstawowych funkcji. Warto również zaznaczyć, że metabolizm dzielony jest na dwie grupy procesów określanych mianem anabolizmu i katabolizmu. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy któryś z nich nie przebiega w odpowiedni sposób. Często słyszy się na przykład o zwolnionym metabolizmie. Jedni, jedząc małe ilości, ciągle przybierają na wadze, podczas gdy inni, wciąż zajadając się, są niezwykle szczupli. Na czym to polega?

  Choroby metabolizmu

  Istnieje wiele chorób związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem metabolizmu. Posiadają one bardzo różne podłoże. Niektóre z nich są prostą konsekwencją niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej, natomiast inne związane są z obciążeniem genetycznym. Odmienne może być również ich zaawansowanie i wpływ na kondycję organizmu. W niektórych przypadkach, jak na przykład w dnie moczanowej albo hiperwitaminozie A i otyłości, wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety. Niektóre z tych chorób związane są z zaburzeniami hormonów, np. cukrzyca, zespół Cushinga, i wymagają innego typu kuracji. Warto dodać, że w niektórych przypadkach choroby metaboliczne są nieuleczalne i bezpośrednio prowadzą do śmierci organizmu. Niektóre z nich mogą wydawać się mniej szkodliwe, jednak bardzo często prowadzą one do powstawania znacznie poważniejszych schorzeń, jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a nawet rak piersi i prostaty. Z tego względu tak ważne jest ich wczesne wykrycie i zdiagnozowanie poprzez wykonanie badania metabolicznego.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ciekawy artykuł!

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)