Zaburzenia metaboliczne

  Jakie choroby określane są mianem najgroźniejszych? Wydaje się, że współczesna medycyna dysponuje coraz lepszymi technikami diagnostycznymi i zestawem skutecznych metod leczenia. Jednak mimo to, wskazać można kilka chorób określanych często mianem cichych zabójców. To właśnie one stanowią dla nas największe zagrożenie, ponieważ zwykle dopiero po długim czasie ich trwania i wywołaniu wielu szkód w naszym organizmie są one wykrywane. Nawet chodzenie na kontrolne wizyty do lekarza wcale nie jest gwarancją tego, że schorzenia tego typu zostaną w porę zdiagnozowane. Bardzo często do grupy tych niebezpiecznych chorób zaliczane są zaburzenia metaboliczne. Czym one właściwie są? Jak możemy rozpoznać, że nasz metabolizm nie działa prawidłowo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zanim to jednak nastąpi, warto jest dowiedzieć się, czym właściwie jest metabolizm i jaka jest uproszczona zasada jego działania.

  Co to jest metabolizm?

  Metabolizm człowieka jest zagadnieniem zawiłym i skomplikowanym, jednak by lepiej zrozumieć zaburzenia metaboliczne u dzieci bądź dorosłych, nie sposób nie poznać chociażby podstawowych zagadnień z nim związanych. Bardzo często określany jest on mianem przemiany materii. Otóż metabolizm to nic innego, jak reakcje chemiczne, które są z nią związane. Z metabolizmem mamy do czynienia w odniesieniu do każdej żywej komórki. To właśnie dzięki temu fundamentalnemu dla organizmu procesowi możliwe jest jego funkcjonowanie. Upraszczając, przemiany metaboliczne mają zagwarantować organizmowi energię potrzebną mu do pełnienia podstawowych funkcji. Warto również zaznaczyć, że metabolizm dzielony jest na dwie grupy procesów określanych mianem anabolizmu i katabolizmu. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy któryś z nich nie przebiega w odpowiedni sposób. Często słyszy się na przykład o zwolnionym metabolizmie. Jedni, jedząc małe ilości, ciągle przybierają na wadze, podczas gdy inni, wciąż zajadając się, są niezwykle szczupli. Na czym to polega?

  Choroby metabolizmu

  Istnieje wiele chorób związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem metabolizmu. Posiadają one bardzo różne podłoże. Niektóre z nich są prostą konsekwencją niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej, natomiast inne związane są z obciążeniem genetycznym. Odmienne może być również ich zaawansowanie i wpływ na kondycję organizmu. W niektórych przypadkach, jak na przykład w dnie moczanowej albo hiperwitaminozie A i otyłości, wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety. Niektóre z tych chorób związane są z zaburzeniami hormonów, np. cukrzyca, zespół Cushinga, i wymagają innego typu kuracji. Warto dodać, że w niektórych przypadkach choroby metaboliczne są nieuleczalne i bezpośrednio prowadzą do śmierci organizmu. Niektóre z nich mogą wydawać się mniej szkodliwe, jednak bardzo często prowadzą one do powstawania znacznie poważniejszych schorzeń, jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a nawet rak piersi i prostaty. Z tego względu tak ważne jest ich wczesne wykrycie i zdiagnozowanie poprzez wykonanie badania metabolicznego.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ciekawy artykuł!

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Całkowite wykluczenie węglowodanów z diety nie jest tak korzystne dla sylwetki, jak może ci się wydawać. W rzeczywistości odpowiedni ich rodzaj ułatwi ci zdobycie idealnej figury na lato. Dowiedz...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Cudowne właściwości miodu znane są nie od dziś. Miód nie tylko zaspokaja...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Obejrzyj materiał wideo
    To niby oczywista oczywistość, a jednak nie każdy zdaje sobie z...
    Jogging – coraz popularniejszy wśród mieszkańcó...
  Masaż dłoni
  Jak mieć piękne, zadbane dłonie? Wbrew pozorom to nie takie trudne, nie...
  Rób zapasy
    Dobre śniadanie to podstawa całego dnia. To ono daje nam energię i...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Obejrzyj materiał wideo
  Paulina Pruska jest młodą 23-letnią studentką architektury. Na począ...
  Obejrzyj materiał wideo
  Nie spodziewamy się, do czego zdolne jest ludzkie ciało. Siła i spryt, a...

  Ostatnie komentarze