Wpływ nikotyny na skórę

  Palenie papierosów sieje spustoszenie w całym organizmie. Nikotyna z zapalonego papierosa bardzo szybko przedostaje się do krwioobiegu, przez co uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne, a następnie płuca i oskrzela. Niekorzystne efekty palenia papierosów uwidoczniają się również na skórze. Szkodliwy wpływ nikotyny na skórę dotyczy zarówno mężczyzn i kobiet, ale u kobiet jest bardziej widoczny i postępuje szybciej. Skóra kobiet palących jest gorzej dotleniona, szara, zrogowaciała i wygląda starzej nawet o 10 lat. Co jest tego przyczyną?

   Proces starzenia się skóry

  Kobiety, palące papierosy, narażają się na nieodwracalną utratę urody. Skóra ulega szybszemu procesowi starzenia. Pomimo to co trzecia Polka pali papierosy. Badania wykazują, że wypalanie dziennie 30 papierosów przez okres około 30 lat powoduje postarzanie się skóry średnio o 15 lat, a wypalanie paczki dziennie jest ekwiwalentem 10 lat starzenia się skóry. Twarz palaczki charakteryzuje się głębokimi zmarszczkami rozchodzącymi się promieniście wokół ust, poza tym o wiele bardziej uwidoczniają się kurze łapki wokół oczu oraz płytkie zmarszczki na policzkach. Cera przybiera odcień ziemisty i pojawiają się przebarwienia na skórze. Za taki stan rzeczy głównie odpowiedzialne są wolne rodniki, które powstają podczas palenia i osadzają się na skórze, niszcząc w niej wszelkie napotkane struktury, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia komórek lub do ich śmierci.

  Oprócz wolnych rodników podczas palenia powstaje ponad 4 tyś. innych, ale równie szkodliwych substancji, np. smoła, ołów, tlenek węgla, arsen, czy cyjanowodór. Substancje te obniżają w organizmie poziom witamin, takich jak A, C, E i B, które są odpowiedzialne za ochronę przed działaniem wolnych rodników, utrzymywanie elastyczności skóry, jak również stymulację jej regeneracji.

  Nikotyna powoduje przewlekłe niedotlenie oraz niedokrwienie skóry. Wobec tego ilość tlenu w krwi znacznie się zmniejsza, a jej miejsce zajmuje toksyczny tlenek węgla. Niedotleniona skóra twarzy staje się szara, blada i przemęczona. Zaczynają pojawiać się nieestetyczne pajączki. Dodatkowo zakłóceniu ulegają procesy produkcji kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za sprężystość skóry. Skóra staje się zwiotczała, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Następuje również obniżenie poziomu estrogenów. Skóra staje się wysuszona i odwodniona, uwidaczniają się pory, pojawiają się przebarwienia.

  Wpływ palenia na urodę

  Tytoń zaostrza przebieg wielu chorób skórnych, takich jak trądzik pospolity, trądzik różowaty, a także powoduje częstsze nawroty łuszczycy.

  Zawarta w dymie tytoniowym nikotyna powoduje również gorsze gojenie się ran i blizn. Szczególnie jest to widoczne po operacjach plastycznych, zabiegach liftingu twarzy, czy przeszczepach skóry.

  Ponadto palenie papierosów powoduje szereg negatywnych skutków, tj.:

  • łamanie się paznokci,
  • wypadanie włosów,
  • żółte plamy na paznokciach i palcach,
  • zżółknięcie zębów.

  Jak zachować młodość skóry?

  Niestety każdy wypalony papieros zostawia nieodwracalne negatywne skutki w strukturze skóry. Profilaktyka dla osób palących powinna obejmować przede wszystkim zdrowy tryb życia. Należy dbać, aby w diecie znajdowało się dużo witaminy C, E, beta karotenu oraz cynku. Jest to istotne dla odnowy komórek skóry. Koniecznie trzeba nawadniać organizm, pić duże ilości wody mineralnej i soków owocowych. Należy także jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, ale najlepszym pomysłem jest po prostu rzucenie palenia. Nie rezygnując z „dymka”, wszelkie dążenia do zachowania zdrowego, młodego i pięknego wyglądu skóry, będą bezskuteczne. Używanie nawet najlepszych i najdroższych kosmetyków nie przyniesie żadnych rezultatów, ponieważ skóra palacza niszczona jest od wewnątrz.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  ja pale papierosy niestety juz kilka lat i kiedys mialam bielutkie zeby a teraz mam zolte ;((((( nie pomagaja nawet pasty

  a mnie skutecznie powstrzymuje od sięgnięcia po fajkę koleżanka, która ma tak ohydną cerę po paleniu, że bez make-upu nie pokazuje się nawet mężowi

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  1. Podczas tańca nasz mózg wytwarza hormony szczęścia
  Promienny uśmiech od ucha do ucha, uczucie przyjemności i zrelaksowania...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Endometrioza to typowo kobieca choroba. Typowo nie tylko dlatego, że...
  Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego, to bardzo niepozorny,...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...