Właściwości żurawiny

  Wpływ żurawiny na zdrowie znany był od dawna. Żurawina stosowana była jako środek na infekcje dróg moczowych. Te małe, czerwone i kwaśne owoce są wykorzystywane nie tylko jako lekarstwo, ale też jako barwnik. Jako pierwsza, zalety żurawiny doceniała medycyna naturalna. Jednak dość szybko zostały przeprowadzone badania naukowe, które potwierdziły walory tego owocu. Żurawina zmniejsza stany zapalne, przyspiesza neutralizację trucizn w organizmie, jest ważnym antyseptykiem oraz dostarcza mnóstwa witamin.

  Lecznicze zalety żurawiny

  Co jest takiego w małych i kwaśnych jagodach żurawiny, że wykazują one silne właściwości lecznicze? Żurawina zapobiega powstawaniu infekcji dróg moczowych dzięki zawartościom antyoksydantów (tak zwanych poliantocyjanidów). Antyoksydanty znajdujące się w żurawinie należą do najsilniejszych, jakie można spotkać wśród tego rodzaju związków. Ich zalety są wynikiem podwójnych wiązań chemicznych znajdujących się między cząsteczkami. Podobnych wiązań nie mają antyoksydanty pochodzące z jagód czy winogron. 

  Według badań, podwójne wiązania w antyoksydantach z żurawiny uniemożliwiają bakteriom utrzymanie się w tkance wyścielającej przewód moczowy. Bakterie nie mogą przyczepić się i zostają szybko usunięte. Dodatkowo, żurawina działa bakteriobójczo. Badania dowodzą, że wyciąg z żurawiny zabija około 80% bakterii, które nie poddają się antybiotykom.

  W żurawinie znajdują się witaminy A, C, B1, B2. Poza tym bogata jest w pektyny, błonnik, węglowodany i inne minerały, np. żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas, jod. Żurawina polecana jest osobom, które mają skłonność do chorowania na grypę oraz często zmagają się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jeśli więc prowadzisz walkę z wirusami, wprowadź żurawinę do diety. Związki znajdujące się w żurawinie zabijają bakterie wywołujące infekcje gardła i jamy ustnej. Dzięki tym właściwościom, można przyrównać żurawinę do naturalnego antybiotyku.

  Najnowsze badania potwierdzają, że żurawina zatrzymuje rozwój komórek nowotworowych. Wystarczy wprowadzić do codziennego jadłospisu soki lub przetwory żurawinowe, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka płuc, okrężnicy, białaczki. Żurawina poza tym chroni zęby przed próchnicą i chorobami dziąseł, zmniejsza ryzyko zawału serca, zwiększa poziom dobrego cholesterolu.

  Żurawina w diecie

  Żurawina w postaci naturalnej, nieprzetworzonej jest bardzo kwaśna, dlatego też bardzo trudno jest ją zjeść. Żurawinę dodaje się zazwyczaj do kisielu lub sosu do mięsa. W sklepach dostępne są też soki, syropy, herbatki ziołowe, susze owocowe oraz żurawina kandyzowana, która jest zdrową przekąską. Kupując herbatki żurawinowe, czytaj uważnie skład znajdujący się na opakowaniu. W herbatce powinny być prawdziwe owoce, a nie jedynie ich aromat. Żeby dziennie dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę antyoksydantów, możesz wypić szklankę soku żurawinowego (250 ml), zjeść półtorej szklanki surowej żurawiny lub jedną trzecią szklanki suszonej żurawiny.

  Porównując zawartość poliantocyjanidów w żurawinie i innych owocach, żurawina plasuje się bardzo wysoko. Poniższe wartości podano w mg na 100 g: żurawina – 413, czarne jagody – 332, śliwki – 216, czarne jagody uprawne – 180, truskawki – 145, czerwone jabłka – 126, zielone winogrona – 81, maliny – 30.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja uwielbiam suszoną żurawinę. Ostatnio przestałam jeść słodycze, a żurawina jest świetną przekąską :)

  Ja robiłam ostatnio mięsko z źurawiną, pycha. nawet nie wiedzialam, ze jest taki zdrowy.

  Ostatnio spróbowałam suszonej żurawiny. Nie wiedziałam, ze jest tka dobra. Naturalne owoce są strasznie kwaśne.

  Wiedziałam, że suszona żurawina jest zdrowa, ale nie wiedziałam że aż tak. Teraz częściej będe ją jeść.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (362)

   witam panie.Jako dawcaspermy@gazeta.pl mogę pomóc bezinteresownie ale bez zobowiazan.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...