Węglowodany a odchudzanie

  Powszechnie wiadomo, że produkty bogate w węglowodany powodują tycie. Jednak czy dobrym pomysłem na zachowanie zgrabnej sylwetki jest ich eliminacja z diety? Czym tak naprawdę są węglowodany?

  Węglowodany – co to jest?

  Węglowodany to zawarte w pokarmach cukry, które dzielone są na dwie grupy: na węglowodany proste, które są szybko trawione i przyswajane przez organizm oraz węglowodany złożone, które układ pokarmowy trawi znacznie dłużej. Podstawowym zadaniem węglowodanów jest dostarczenie organizmowi energii w postaci glukozy, która jest niezbędna do pracy mózgu oraz prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek. Cukry są potrzebne również podczas dużego wysiłku fizycznego.

  Węglowodany a tycie

  Kluczowe w zdrowej diecie jest zachowanie odpowiedniej proporcji między spożywanymi rodzajami węglowodanów oraz zachowanie umiaru w ich ilości. Pochłanianie zbyt dużych porcji węglowodanów, zwłaszcza tych prostych, może skończyć się przybraniem na wadze. A wszystko przez to, że niespożytkowana energia z węglowodanów jest bardzo łatwo zamieniana w tłuszcz, który odkłada się m.in. na brzuchu.

  Węglowodany w jedzeniu

  Wielu dietetyków uważa, że najlepiej spożywać węglowodany złożone, które są trawione powoli. Dzięki temu uwalniana z nich energia trafia do komórek stopniowo w niewielkich dawkach, przez co organizm nie ma potrzeby odkładania ich w postaci tłuszczu. A gdzie znaleźć węglowodany złożone? Najwięcej jest ich w makaronach, produktach pełnoziarnistych, razowych, w grubych kaszach. Oczywiście można spożywać również węglowodany proste, jednak ich dzienna dawka powinna być ograniczona. Niezdrowe, proste węglowodany powstałe w wyniku sztucznego przetworzenia odpowiednich związków zawarte są w słodyczach, napojach bezalkoholowych czy owocach w puszkach. Naturalne cukry proste można znaleźć w surowych owocach. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na rowerze jeździ aż 70% Polaków – wskazuje badanie CBOS z 2012 roku. I bardzo dobrze, bo ta popularna forma aktywności poprawia samopoczucie oraz pracę serca, dodaje energii i siły, a także...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...

  Ostatnie komentarze