Węglowodany a odchudzanie

  Powszechnie wiadomo, że produkty bogate w węglowodany powodują tycie. Jednak czy dobrym pomysłem na zachowanie zgrabnej sylwetki jest ich eliminacja z diety? Czym tak naprawdę są węglowodany?

  Węglowodany – co to jest?

  Węglowodany to zawarte w pokarmach cukry, które dzielone są na dwie grupy: na węglowodany proste, które są szybko trawione i przyswajane przez organizm oraz węglowodany złożone, które układ pokarmowy trawi znacznie dłużej. Podstawowym zadaniem węglowodanów jest dostarczenie organizmowi energii w postaci glukozy, która jest niezbędna do pracy mózgu oraz prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek. Cukry są potrzebne również podczas dużego wysiłku fizycznego.

  Węglowodany a tycie

  Kluczowe w zdrowej diecie jest zachowanie odpowiedniej proporcji między spożywanymi rodzajami węglowodanów oraz zachowanie umiaru w ich ilości. Pochłanianie zbyt dużych porcji węglowodanów, zwłaszcza tych prostych, może skończyć się przybraniem na wadze. A wszystko przez to, że niespożytkowana energia z węglowodanów jest bardzo łatwo zamieniana w tłuszcz, który odkłada się m.in. na brzuchu.

  Węglowodany w jedzeniu

  Wielu dietetyków uważa, że najlepiej spożywać węglowodany złożone, które są trawione powoli. Dzięki temu uwalniana z nich energia trafia do komórek stopniowo w niewielkich dawkach, przez co organizm nie ma potrzeby odkładania ich w postaci tłuszczu. A gdzie znaleźć węglowodany złożone? Najwięcej jest ich w makaronach, produktach pełnoziarnistych, razowych, w grubych kaszach. Oczywiście można spożywać również węglowodany proste, jednak ich dzienna dawka powinna być ograniczona. Niezdrowe, proste węglowodany powstałe w wyniku sztucznego przetworzenia odpowiednich związków zawarte są w słodyczach, napojach bezalkoholowych czy owocach w puszkach. Naturalne cukry proste można znaleźć w surowych owocach. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....