Uzależnienie od narkotyków

   

  Narkotyki to jedne z najgroźniejszych substancji dla naszego organizmu. Powodują ból fizyczny i psychiczny, wyniszczają organizm, prowadzą do przedwczesnej śmierci i chorób zakaźnych. Bardzo trudno wyjść z tego uzależnienia.
   
   
  Bardzo łatwo wpaść w narkotyki – wystarczy spróbować, a potem kolejny raz, i kolejny. W ten sposób osoba powoli się uzależnia, przyjmując coraz to większe dawki substancji. Sięga też po coraz cięższe narkotyki, powodujące groźne zmiany w organizmie.
   
  Uzależnić się może każdy. Dorosły, czy dziecko – bez znaczenia. Problem z narkotycznym uzależnieniem mają też dzieci matek, które zażywają regularnie szkodliwe substancje, nawet w trakcie ciąży. Matki te narażone są na przyspieszony poród, a ich dzieci są często opóźnione w rozwoju psychicznym i fizycznym.
   
  Narkomani często zapadają na różne choroby zakaźne, bowiem wszystkie zażywane przez nich substancje obniżają odporność organizmu. Chorują więc na przykład na gruźlicę, a używanie brudnych strzykawek może powodować zarażenie wirusem HIV, a w konsekwencji – AIDS.
   
  Skąd bierze się uzależnienie? Owszem, młodzi często sięgają po narkotyki z chęci spróbowania i przeżycia czegoś nowego, zupełnie innego, nieznanego. Chęć ta jest jednak często podyktowana samotnością, brakiem akceptacji własnego życia, chęcią zmian, obojętnością rodziców. To ostatnie powoduje również brak normalnego rozwoju nastolatka, a także brak elementarnej wiedzy na temat skutków uzależnień. Obojętni rodzice nie mają również kontroli nad dzieckiem, które – mówiąc kolokwialnie – robi co chce, nikt go przecież nie kontroluje. Młoda osoba bardzo często w takim przypadku napotyka na swojej drodze osoby, które ułatwiają kontakt z narkotykami. Dopatruje się u nich chęci pomocy oraz wsparcia, również przy użyciu środków odurzających. Młody odczuwa wtedy poczucie przynależności.
   
  Narkotyki, a raczej głód narkotykowy, powoduje silny ból fizyczny. Zaspokoić może go tylko kolejna dawka substancji. Po pewnym czasie dawki te się zwiększają. Regularne przyjmowanie narkotyku skutkuje odpowiednim przystosowaniem się metabolizmu komórkowego organizmu. Głód narkotykowy jest swego rodzaju objawem abstynencyjnym, a osoba uzależniona jest w stanie zrobić wszystko, by zdobyć narkotyk – pozbyć się wszystkich oszczędności, cennych przedmiotów, a nawet kraść. Głód narkotykowy charakteryzuje się silnym bólem mięśni, mdłościami i biegunką, a także delirium i w niektórych przypadkach zapaścią, która może skończyć się śmiercią. Narkotyki to także uzależnienie psychiczne, które objawia się brakiem jakichkolwiek innych zainteresowań, nerwowością, zniechęceniem do otaczającego świata, oszołomieniem. Narkomani pozbawieni są woli, coraz trudniej im decydować o sobie, czują wstręt do samych siebie.
   
  Uzależnienie od narkotyków trzeba leczyć. Jedną z metod jest leczenie psychiatryczne połączone z odwykiem. Umieszcza się wtedy osobę uzależnioną w szpitalu psychiatrycznym i poddaje się ją leczeniu. Choremu podaje się również zastępcze środki, które mają zniweczyć głód narkotykowy. W leczeniu pomocne są również grupy wsparcia, rozmowy z osobami, które wyszły z nałogu, a także terapia szokowa: uświadamianie skutków zażywania narkotyków, pokazywanie choremu osób które osiągnęły dno, lub umarły. Niekiedy stosuje się również terapię duchową, którą praktykuje w Polsce Kościół Katolicki.

  W cyklu również:
  >> 
  Uzależnienie od alkoholu
  >> 
  Uzależnienie od Internetu
  >> 
  Uzależnienie od hazardu

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  nienawidzę głodu cpalam 6 lat od 7 miesięcy mam ciąg od 3 tyg jestem czysta i nie wyrabiam już byłam w szpitalu ale i tam cpalismy a 3 tyg temu byłam na takim głodzie że wysepilam od ojczyma 100zł i poszłam cpac sama ne wiem jak mi się to udało. cpam amfetaminę mefedron i dopalacze. już myśle jak wsiąść i jutro będzie to możliwe biorę leki ale mało to daje żadnej terapi nic.;(

  jestem pewna,że dziecko moich znajomych bierze narkotyki{heroina}jak o tym powiedzieć rodzicom chcę być anonimowa,myślę że by mi nie uwierzli..

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (3)

   zgadzam sie że środki przeczyszczające nie są najlepsze. lepiej sięgnąć po coś delikatniejszego a dobrego. Kiedy byłam w ciąży stosowałam specjalne, delikatne czopki dla kobiet w ciąży. sporadycznie stosowałam je również po porodzie. Teraz zabieram...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!