Uzależnienie od alkoholu

  Praktycznie każde uzależnienie posiada grupę jednakowych objawów: nerwowość, wyrzuty sumienia czy niemożność zapanowania nad nałogiem. O uzależnieniu możemy mówić, gdy nawyk zacznie być przymusem, a nie zażycie codziennej dawki alkoholu powoduje objawy somatyczne.


  Jednak najważniejszym objawem alkoholizmu jest tak zwany zespół abstynencyjny. Trwa on nawet dwa tygodnie, a wśród jego objawów pojawiają się między innymi tiki nerwowe, dolegliwości fizyczne jak np. drżenie mięśni, nudności, przyśpieszona akcja serca. W zespole abstynencyjnym występują również objawy psychiczne: depresja, lęki. Nie to jednak powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Z alkoholizmem najlepiej walczyć w momencie, gdy jeszcze się całkiem nie rozwinął. Jeśli osoba pijąca duże ilości alkoholu zdecydowanie zbyt często mówi, że odstawienie to dla niej nie problem, a mimo wszystko nie rezygnuje z zaglądania do kieliszka – warto działać. Zaprzeczanie własnemu uzależnieniu to również jeden z objawów nałogu, który występuje w początkowej fazie.

  Zdaniem uzależnionych, alkohol wycisza ich negatywne emocje, pozwala się rozluźnić i zapomnieć o codziennych problemach. Dlatego w nałóg ten popada wiele osób, które narażone są na ciągły i silny stres, cierpią na depresję lub w ich życiu wydarzyło się coś przykrego. Jednak to tylko pozorna błogość, bowiem działanie alkoholu znika kolejnego dnia i żeby zapomnieć, znów trzeba się napić. Błędne koło.

  Zazwyczaj chorzy są oporni w leczeniu. Nawet jeśli już pogodzą się z faktem, że żyją w nałogu, to nie chcą wychodzić z dołka. Często sądzą, że albo nie ma już dla nich ratunku, lub że tak naprawdę alkohol im nie szkodzi. Chory sam sobie nie pomoże, a długoletni alkoholizm powoduje zaburzenia pracy organów, choroby psychiczne a nawet przedwczesną śmierć. Ponadto w trakcie trwania nałogu alkoholik bardzo często psuje swoje relacje z otoczeniem. Doprowadza między innymi do rozwodów, kłótni. Pod wpływem alkoholu może także stać się bezpłodny.

  Jak leczyć alkoholizm? Łatwo nie jest i trzeba pamiętać, że nawet po wyjściu z nałogu, choroba może łatwo powrócić, szczególnie jeśli osoba przekonana o wyzdrowieniu znów zacznie sięgać po alkohol. Tym samym z alkoholizmu nie da się wyleczyć, można go tylko skutecznie zaleczyć, a brak powrotów zależy tylko od silnej woli zarówno byłego alkoholika, jak i jego otoczenia. Z danych wynika, że około 70 proc. pacjentów po terapii wraca do nałogu. Z badań wynika, że jedną z bardziej skutecznych metod zapobiegania nawrotom jest aktywny udział w ruchu Anonimowych Alkoholików, pogłębianie wiedzy na temat alkoholizmu, udzielanie się na forach i spotkaniach. Istotne grupy wsparcia mogą w znaczy sposób pomóc utrzymać stan trzeźwości.

  W cyklu również:
  >> 
  Uzależnienie od internetu
  >> 
  Uzależnienie od hazardu
  >> Uzależnienie od narkotyków

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....