Uzależnienie od alkoholu

  Praktycznie każde uzależnienie posiada grupę jednakowych objawów: nerwowość, wyrzuty sumienia czy niemożność zapanowania nad nałogiem. O uzależnieniu możemy mówić, gdy nawyk zacznie być przymusem, a nie zażycie codziennej dawki alkoholu powoduje objawy somatyczne.


  Jednak najważniejszym objawem alkoholizmu jest tak zwany zespół abstynencyjny. Trwa on nawet dwa tygodnie, a wśród jego objawów pojawiają się między innymi tiki nerwowe, dolegliwości fizyczne jak np. drżenie mięśni, nudności, przyśpieszona akcja serca. W zespole abstynencyjnym występują również objawy psychiczne: depresja, lęki. Nie to jednak powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Z alkoholizmem najlepiej walczyć w momencie, gdy jeszcze się całkiem nie rozwinął. Jeśli osoba pijąca duże ilości alkoholu zdecydowanie zbyt często mówi, że odstawienie to dla niej nie problem, a mimo wszystko nie rezygnuje z zaglądania do kieliszka – warto działać. Zaprzeczanie własnemu uzależnieniu to również jeden z objawów nałogu, który występuje w początkowej fazie.

  Zdaniem uzależnionych, alkohol wycisza ich negatywne emocje, pozwala się rozluźnić i zapomnieć o codziennych problemach. Dlatego w nałóg ten popada wiele osób, które narażone są na ciągły i silny stres, cierpią na depresję lub w ich życiu wydarzyło się coś przykrego. Jednak to tylko pozorna błogość, bowiem działanie alkoholu znika kolejnego dnia i żeby zapomnieć, znów trzeba się napić. Błędne koło.

  Zazwyczaj chorzy są oporni w leczeniu. Nawet jeśli już pogodzą się z faktem, że żyją w nałogu, to nie chcą wychodzić z dołka. Często sądzą, że albo nie ma już dla nich ratunku, lub że tak naprawdę alkohol im nie szkodzi. Chory sam sobie nie pomoże, a długoletni alkoholizm powoduje zaburzenia pracy organów, choroby psychiczne a nawet przedwczesną śmierć. Ponadto w trakcie trwania nałogu alkoholik bardzo często psuje swoje relacje z otoczeniem. Doprowadza między innymi do rozwodów, kłótni. Pod wpływem alkoholu może także stać się bezpłodny.

  Jak leczyć alkoholizm? Łatwo nie jest i trzeba pamiętać, że nawet po wyjściu z nałogu, choroba może łatwo powrócić, szczególnie jeśli osoba przekonana o wyzdrowieniu znów zacznie sięgać po alkohol. Tym samym z alkoholizmu nie da się wyleczyć, można go tylko skutecznie zaleczyć, a brak powrotów zależy tylko od silnej woli zarówno byłego alkoholika, jak i jego otoczenia. Z danych wynika, że około 70 proc. pacjentów po terapii wraca do nałogu. Z badań wynika, że jedną z bardziej skutecznych metod zapobiegania nawrotom jest aktywny udział w ruchu Anonimowych Alkoholików, pogłębianie wiedzy na temat alkoholizmu, udzielanie się na forach i spotkaniach. Istotne grupy wsparcia mogą w znaczy sposób pomóc utrzymać stan trzeźwości.

  W cyklu również:
  >> 
  Uzależnienie od internetu
  >> 
  Uzależnienie od hazardu
  >> Uzależnienie od narkotyków

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)