Ukąszenie przez żmiję

  Żmija zygzakowata występuje na terenie całej Polski. Choć nie jest agresywna i nie atakuje bez powodu, to jej ukąszenie może zaszkodzić zdrowiu, zwłaszcza małego dziecka lub osoby starszej. Co robić w przypadku ukąszenia?

  Jad żmii

  W jadzie żmii Znajduje się kilka toksyn, które:

  • uszkadzają układ nerwowy,
  • prowadzą do martwicy tkanek,
  • zmniejszają krzepliwość krwi,
  • powodują arytmię serca.

  Po ukąszeniu

  Po ukąszeniu przez żmiję powstają na skórze dwie charakterystyczne ranki, przez które został wprowadzony do organizmu ofiary jad. Miejsce ukąszenia puchnie i jest obolałe. Te objawy mogą utrzymać się nawet kilka tygodni. Do tego może jeszcze dojść ból i zawroty głowy, podwyższona temperatura ciała, osłabienie.

  Pierwsza pomoc

  Jeśli żmija ukąsi małe dziecko lub osobę starszą należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Dorośli również wymagają interwencji, jednak dla nich jad żmii nie jest tak niebezpieczny. Po ukąszeniu należy przede wszystkim uspokoić osobę pokąsaną. Należy ograniczyć ruchy osoby poszkodowanej do minimum, gdyż poruszanie się przyspiesza wchłanianie się i działanie jadu. Nad raną zakładamy opaskę uciskową, ale nie za mocno i co kilka minut popuszczamy. Ranki po ugryzieniu należy odkazić i obłożyć lodem. Ratownicy medyczni podadzą poszkodowanej osobie surowicę. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!

  • (361)

   Witam mam 37 lat mam dwóch pieknych synów jesli potrzebujesz nasienia to chętnie użyczę swojego ale bez zadnych zobowiązań

  • (20)

   Spoko a niektorzy maja 60 i co maja zrobic. Nie musisz wszystkim mowic ile ty masz nikogo to nie obchodzi złotko. A tak poza tym to od kiedy rozmiar ustala czy jesteśmy piekne czy nie.

  • (2)

   Gdy drżą powieki, to może być oznaka niedoboru magnezu. Przy niedoborze odczuwa się też zmęczenie i o ile się nie mylę kołatanie serca.

  • (3)

   Na mnie żadna technika nie działa, w pracy pogoń ciągle presja na terminy i wyniki to odbija się na codziennym życiu, ale taki mamy XXI wiek.