Ukąszenie przez żmiję

  Żmija zygzakowata występuje na terenie całej Polski. Choć nie jest agresywna i nie atakuje bez powodu, to jej ukąszenie może zaszkodzić zdrowiu, zwłaszcza małego dziecka lub osoby starszej. Co robić w przypadku ukąszenia?

  Jad żmii

  W jadzie żmii Znajduje się kilka toksyn, które:

  • uszkadzają układ nerwowy,
  • prowadzą do martwicy tkanek,
  • zmniejszają krzepliwość krwi,
  • powodują arytmię serca.

  Po ukąszeniu

  Po ukąszeniu przez żmiję powstają na skórze dwie charakterystyczne ranki, przez które został wprowadzony do organizmu ofiary jad. Miejsce ukąszenia puchnie i jest obolałe. Te objawy mogą utrzymać się nawet kilka tygodni. Do tego może jeszcze dojść ból i zawroty głowy, podwyższona temperatura ciała, osłabienie.

  Pierwsza pomoc

  Jeśli żmija ukąsi małe dziecko lub osobę starszą należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Dorośli również wymagają interwencji, jednak dla nich jad żmii nie jest tak niebezpieczny. Po ukąszeniu należy przede wszystkim uspokoić osobę pokąsaną. Należy ograniczyć ruchy osoby poszkodowanej do minimum, gdyż poruszanie się przyspiesza wchłanianie się i działanie jadu. Nad raną zakładamy opaskę uciskową, ale nie za mocno i co kilka minut popuszczamy. Ranki po ugryzieniu należy odkazić i obłożyć lodem. Ratownicy medyczni podadzą poszkodowanej osobie surowicę. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Ból owulacyjny pojawia się niespodziewanie w środku cyklu miesięcznego...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....