Ugryzienia owadów

  Ugryzienia owadów to jedna z tych rzeczy, które potrafią uprzykrzyć nam letni wypoczynek na łonie przyrody. Małe komary, pszczoły, mniejsze meszki i kleszcze to zmora letnich wieczorów. Co na ugryzienia owadów jest najlepsze? Najlepiej się przed nimi uchronić, jeżeli jednak jest to niemożliwe, warto poznać proste sposoby na ugryzienia komarów i innych owadów. Przyniosą ulgę, gdy nas swędzi i piecze.

  Ugryzienia przez komary i meszki

  Miejsca po ugryzieniach komara bardzo swędzą, drapanie ich jednak nie jest wskazane, ponieważ umożliwia bakteriom, wywołującym choroby, wniknięcie do organizmu. Drapanie zaostrza więc infekcję. Swędzenie skóry można załagodzić zimnymi okładami w następującej postaci: do mocno schłodzonej wody dodajemy trochę alkoholu, który ma działanie odkażające i dezynfekujące. Okład z zimnej wody i alkoholu przyspiesza gojenie.
  By złagodzić bół po ugryzieniu przez komary, przyda się maść hydrokortyzonowa. Po jej użyciu bąbel szybciej zniknie, a zaczerwienienie się zmniejszy. Ugryzienia przez komary nie są bolesne, pozostałe po nich ślady swędzą i są zaczerwienione. Z kolei miejsca po ugryzieniach przez meszki są bardziej bolesne, co jest spowodowane zawartymi w ślinie meszek substancjami.

  Inne sposoby na złagodzenie dolegliwości po ugryzieniu przez komary i meszki to:

  • przyłożenie do miejsca ugryzienia kostki lodu;
  • posmarowanie bąbla antyseptycznym płynem do płukania gardła;
  • posmarowanie swędzącego miejsca pastą z sody oczyszczonej i wody lub pastą do zębów;
  • pomocne będą też okłady z olejku  z drzewa herbacianego;
  • dolegliwości złagodzą też leki antyhistaminowe.

  Ugryzienia przez osy i kleszcze

  Ugryzienia przez owady takie jak osy, pszczoły, czy szerszenie sprawiają duży ból, który jest wynikiem drażniącego jadu, dostającego się do rany. Szerszenie są groźniejsze od os i pszczół, więc gdy dojdzie do ugryzienia najbezpieczniej jest od razu udać się do lekarza. Użądlenie przez osy lub pszczoły są mniej groźne. Jednak osoby, które są uczulone na jad tych owadów, znajdują się w grupie zagrożonej i po użądleniu powinny zgłosić się jak najszybciej do szpitala, gdyż może dojśc do wstrząsu anafilaktycznego.


  Niekiedy owady zostawiają w ranie żądło. Dużym błędem jest wyciskanie go, gdyż znajdujący się w żądle zbiorniczek z jadem uwalnia więcej toksycznej substancji i zwiększa reakcję uczuleniową. Żądło należy delikatnie wyciągnąć za pomocą pęsety. Można też żyletką obciąć końcówkę żądła i palcami wyjąć pozostałą część. Miejsce użądlenia będzie boleć, swędzieć, może też opuchnąć. Ból można złagodzić przykładając do rany zimny okład. Żeby zneutralizować działanie toksyny, należy przyłożyć okład z roztworu sody oczyszczonej.


  Sezon na kleszcza rozpoczęty. Pamiętać należy, że ugryzienia kleszczy są bardzo zdradliwe. Człowiek nie czuje momentu wkłucia, a kleszcz może bytować na człowieku długi czas. Niektóre kleszcze przenoszą groźne bakterie, powodujące choroby odkleszczowe, tj. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Aby usunąć kleszcza, można posłużyć się pęsetą. Ruch ręki powinien być zdecydowany, ale jednocześnie powolny. Jeżeli szarpniemy, kleszcz się może urwać i jego jedna część nadal pozostanie w ciele. Nie każdy kleszcz przenosi choroby. Warto jednak poobserwować miejsce ugryzienia. Pierwsze objawy chorób odkleszczowych mogą pojawić się nawet kilka tygodni po ugryzieniu i najczęściej do złudzenia przypominają objawy grypy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze