Choroby i leczenie, Ciąża, Macierzyństwo

Spirala antykoncepcyjna – koszt spirali, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Kobieta w szpitalu

Spirala antykoncepcyjna, zwana również wkładką wewnątrzmaciczną, to jeden ze środków antykoncepcyjnych dla kobiet, który wyróżnia się wysoką skutecznością. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na takie rozwiązania, ponieważ istnieją konkretne przeciwwskazania, ale skutki uboczne. Co warto wiedzieć o spirali antykoncepcyjnej, kto może się na nią zdecydować i ile ona kosztuje?

Co to jest spirala antykoncepcyjna?

Spirala antykoncepcyjna to specjalna wkładka, którą umieszcza się w macicy w ostatni dzień miesiączki. Początkowo miała ona leczyć tyłozgięcie macicy umożliwiając zapłodnienie, jednak nie przyniosło to efektów. Współczesne spirale produkowane są z wysokiej jakości, elastycznych plastików i zawierają w sobie czynnik aktywny, który zwiększa skuteczność pod względem antykoncepcji. Najczęściej jest to miedź. Jak działa spirala? Przyczynia się do tego właśnie dany pierwiastek. Przenika do śluzu szyjki macicy i śluzówki macicy, zmienia ich właściwości i zapobiega zapłodnieniu. Stosowane są również wkładki hormonalne, które uwalniają stopniowo progesteron uniemożliwiający przenikanie plemników. Takie spirale mogą być założone na kilka lat. Mniej trwałe są spirale hormonalne. Zwykłe są skuteczne około 5 lat, chociaż to zależy od producenta.

Lekarz z dokumentami

Jakie są przeciwwskazania do założenia spirali?

Nie każda kobieta może mieć założoną spiralę. Wykluczające są stany zapalne narządów rodnych, nawet jeśli zostały już wyleczone, mięśniaki, nadżerki, obfite krwawienia, niedokrwistość, wysoki OB. Takie wkładki nie mogą mieć również kobiety które mają skłonność do poronień, które nie rodziły i które mają wrodzone wady lub nietypową budowę macicy.

Skutki uboczne spirali antykoncepcyjnej

Według aktualnych badań nie stwierdzono skutków ubocznych spirali antykoncepcyjnej. Nie zwiększają one ryzyka zachorowania na nowotwór, nie przyczyniają się do powstawania nadżerek. Mogą jednak wystąpić działania niepożądane wkładki wewnątrzmacicznej. Są to np. zwiększone krwawienia, jednak one powinny ustąpić po kilku cyklach. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból, ale tylko wtedy, kiedy wkładka jest zbyt duża lub została nieprawidłowo założona. Zdarza się, że spirala może wypaść, jednak są to odosobnione przypadki. Nie zaleca się się jednak stosowania tamponów podczas miesiączki, kiedy ma się taką wkładkę. Możliwe jest również wystąpienie ciąży pozamacicznej, ponieważ taka forma antykoncepcji przed nią nie chroni.

Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna?

Mało kto wie, ale spirala antykoncepcyjna może być refundowana przez NFZ. Co prawda coraz mniej gabinetów świadczy takie usługi, chociażby powołując się na klauzulę sumienia, ale jest to możliwe. Jeśli zabieg jest refundowany, wówczas kobieta ponosi koszty jedynie samej wkładki. Ta kosztuje około 600 zł. Nie musi płacić za założenie spirali. W prywatnych gabinetach koszty te rosną. Spirala i usługa założenia wkładki może kosztować nawet ponad 1 500 zł, w zależności od lekarza oraz lokalizacji gabinetu.

Tematyka , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *