Odchudzanie

Dieta jednodniowa – czy działa? Przykłady diet jednodniowych

dietetyczna kanapka

Nie ma co ukrywać – dzisiaj popularne jest odchudzanie się. Osoby, którym zależy na szybkich efektach, szukają sposobów na to, by szybko i z jak najmniejszym wysiłkiem, stracić jak najwięcej. To sprawia, że chętnie stosowane są diety jednodniowe. Czy słusznie? Czy to w ogóle działa? Jakie są rodzaje diet jednodniowych?

Dieta jednodniowa – czy działa?

Głodówki mają tak zwolenników, jak i przeciwników. Pierwsi uważają, że jest to doskonały sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, inni – że jest to droga do rozregulowania pracy organizmu, nabawienia się alergii, efektu jo-jo. A jak jest z dietą jednodniową? Bardzo blisko jej do głodówki. Dlaczego?

Może nie pije się tylko wody, ale je się tylko jeden produkt przez cały dzień. Jednak podobne jest to, że dostarcza się organizmowi niewiele kalorii. Tak mało, że z trudem zaspokajają minimum potrzebne do wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Właśnie dlatego energia czerpana jest z tkanki tłuszczowej.

Czy zatem dieta jednodniowa działa? To zależy, na jakich efektach komuś zależy. Z pewnością wynikiem takiego doświadczenia jest utrata wody. Oczyszczenie organizmu powoduje, że faktycznie można poczuć się lżej. Nie możemy jednak zapominać, że funkcję oczyszczania w naszych ciałach pełni wątroba i nerki. Tak więc na co dzień, zdrowo się odżywiając, możemy mieć pewność, że sobie poradzą z tym, co może zalegać.

Przykłady diet jednodniowych

Jest wiele diet jednodniowych, jednak są takie, które się szczególnie poleca. Oto najpopularniejsze z nich:

  • dieta kapuściana – polega na tym, że jednego dnia należy zjeść 1 kilogram kapusty kwaszonej podzielonej na porcje. Dozwolone jest dodanie do niej marchewki, pomidora, jabłka i ziół. Oczywiście należy pić dużo płynów. Minimum trzeba przyjąć 2 litry,
  • dieta bananowa – można zjeść 6 bananów w równych odstępach czasu. Jeśli same banany są nie do przejedzenia, wówczas można posiłki urozmaicić o jabłko, jogurt naturalny lub maślankę, 2 mandarynki, 3 pomidory. Należy tego dnia wypić minimum 2 litry wody,
  • dieta jabłkowa – na tej diecie je się tylko jabłka i to najlepiej polskie. Oczywiście nie można ich obierać, a spożywać razem ze skórką. Takiej diety nie można stosować dłużej niż jeden dzień. Jest też przeznaczona tylko dla osób zdrowych,
  • dieta owsiankowa – podstawą są płatki owsiane. Należy przygotować z nich owsiankę. Na 2 litry chudego mleka wsypuje się 7 stołowych łyżek płatków owsianych. Gotuje się. Owsiankę podzielić trzeba na 4-5 porcji i zjeść co 3 godziny.

owsianka

Jak przygotować się do diety jednodniowej?

To, co bardzo ważne, jeśli chce się przejść na jednodniową dietę, to przygotowanie się do niej. Nie może być tak, że jednego dnia się je wszystko i to w ogromnych ilościach, a następnego nic. Organizm się wówczas zbuntuje.

Do każdej diety, a tym bardziej do jednodniowej, należy się przygotować. Trzy dni przed detoksem, warto zrezygnować z niezdrowych produktów. Jakich? Z alkoholu, papierosów, kawy, białej mąki i czerwonego mięsa. Należy wyrobić w sobie nawyk picia wody.

Warto wiedzieć, że podczas diety jednodniowej, która dostarcza mało kalorii, może boleć głowa, można być rozdrażnionym itp. Warto więc przejść detoks w domu, we własnej strefie komfortu, a więc w dniu wolnym od pracy.

Poza tym, dobrze jest wiedzieć, że dieta jednodniowa nie może zastąpić zdrowego podejścia do odżywiania się. Nie można jeść fast foodów, słodyczy i tłustego mięsa oraz łudzić się, że się o siebie dba, że jest się na dobrej drodze do odchudzania, bo się raz na jakiś czas przegłodzi.

Tematyka , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *