Świąd skóry

  Odczuwasz uporczywy świąd skóry, choć nie wystąpiły wykwity skórne? Jakie mogą być przyczyny świądu skóry? Co robić, gdy swędzi skóra?

   

  Swędząca skóra to dolegliwość, której doświadczył każdy z nas. Zaczerwienienie skóry i uszkodzony naskórek to typowe konsekwencje drapania się. Silne i częste drapanie powoduje powstanie ranek, które ułatwiają drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcie do organizmu. Uciążliwy świąd potrafi doprowadzić do szaleństwa. Jakie mogą być przyczyny świądu?

  Przyczyny świądu skóry

  Do typowych i najłatwiejszych do rozpoznania przyczyn swędzenia skóry należy wysypka, towarzysząca takim chorobom, jak: ospa wietrzna, różyczka, pokrzywka alergiczna. Świąd towarzyszy również potówkom, atopowemu zapaleniu skóry, trądzikowi pospolitemu, zapaleniu mieszków włosowych, świerzbowi, wszawicy, łuszczycy i łupieżowi.

  Trudniejszy do zdiagnozowania świąd powodują: choroby nerek, zaburzenia pracy wątroby, choroby tarczycy i cukrzyca. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być objawem anemii, ziarnicy, a nawet białaczki. Na świąd skóry mogą się skarżyć osoby chore na nowotwory i stwardnienie rozsiane. Zastój żółci w wątrobie i silne napięcie skóry to główne przyczyny świądu u kobiet w ciąży.

  Przyczyn świądu można się doszukiwać w przyjmowaniu niektórych leków: nasennych, uspokajających, przeciwbólowych, antykoncepcyjnych, przeciwtrądzikowych itp. Uporczywy i nieprzechodzący świąd może mieć źródło w psychice, a drapanie ze stresu lub wewnętrznego przymusu.

  Banalną i bardzo często lekceważoną przyczyną świądu jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Skóra sucha, źle nawilżona, pozbawiona dopływu świeżego powietrza oraz przepocona będzie swędzieć.

  Leczenie świądu skóry

  Pierwszą pomocą w walce ze swędzącą skórą jest odpowiednie jej nawilżenie oraz dotlenienie. Dlatego przy dolegliwościach skórnych warto zrezygnować z noszenia opinającej skórę odzieży i tej, która jest wykonana ze sztucznych materiałów. Doraźnie objawy złagodzi zażywanie letnich kąpieli. Należy odstawić również ostre przyprawy, które potęgują uczucie świądu. Koniecznie należy zrezygnować z używania mydła na rzecz łagodniejszych środków myjących, o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych. Kojąco na podrażnienia skóry wpływa alantoina, pantenol, witamina A i E oraz naturalne oleje mineralne.

  Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, warto udać się do dermatologa lub lekarza internisty, w celu ustalenia przyczyny swędzenia skóry. Możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych (m.in.: morfologi krwi, badania moczu, kału, badania histopatologicznego wycinka skóry). Postawienie diagnozy to połowa sukcesu. Dobór odpowiednich leków (leczących objawy i przyczyny świądu) i regularne ich przyjmowanie powinno na dobre rozwiązać problem swędzącej skóry. W leczeniu świądu wykorzystuje się niekiedy fototerapię, czyli naświetlanie skóry specjalnymi lampami.

  Leczenie świądu skóry to niejednokrotnie długotrwały proces, wymagający od chorego cierpliwości i ścisłej współpracy z lekarzem.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Za oknem wiosna w pełni, więc powoli zmieniamy garderobę na lżejszą i jaśniejszą. Pamiętaj jednak, że biel jest nie tylko modna, ale i zdrowa. Wielu dietetyków zaleca spożywanie kolorowych produktó...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze