Świąd skóry

  Odczuwasz uporczywy świąd skóry, choć nie wystąpiły wykwity skórne? Jakie mogą być przyczyny świądu skóry? Co robić, gdy swędzi skóra?

   

  Swędząca skóra to dolegliwość, której doświadczył każdy z nas. Zaczerwienienie skóry i uszkodzony naskórek to typowe konsekwencje drapania się. Silne i częste drapanie powoduje powstanie ranek, które ułatwiają drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcie do organizmu. Uciążliwy świąd potrafi doprowadzić do szaleństwa. Jakie mogą być przyczyny świądu?

  Przyczyny świądu skóry

  Do typowych i najłatwiejszych do rozpoznania przyczyn swędzenia skóry należy wysypka, towarzysząca takim chorobom, jak: ospa wietrzna, różyczka, pokrzywka alergiczna. Świąd towarzyszy również potówkom, atopowemu zapaleniu skóry, trądzikowi pospolitemu, zapaleniu mieszków włosowych, świerzbowi, wszawicy, łuszczycy i łupieżowi.

  Trudniejszy do zdiagnozowania świąd powodują: choroby nerek, zaburzenia pracy wątroby, choroby tarczycy i cukrzyca. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być objawem anemii, ziarnicy, a nawet białaczki. Na świąd skóry mogą się skarżyć osoby chore na nowotwory i stwardnienie rozsiane. Zastój żółci w wątrobie i silne napięcie skóry to główne przyczyny świądu u kobiet w ciąży.

  Przyczyn świądu można się doszukiwać w przyjmowaniu niektórych leków: nasennych, uspokajających, przeciwbólowych, antykoncepcyjnych, przeciwtrądzikowych itp. Uporczywy i nieprzechodzący świąd może mieć źródło w psychice, a drapanie ze stresu lub wewnętrznego przymusu.

  Banalną i bardzo często lekceważoną przyczyną świądu jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Skóra sucha, źle nawilżona, pozbawiona dopływu świeżego powietrza oraz przepocona będzie swędzieć.

  Leczenie świądu skóry

  Pierwszą pomocą w walce ze swędzącą skórą jest odpowiednie jej nawilżenie oraz dotlenienie. Dlatego przy dolegliwościach skórnych warto zrezygnować z noszenia opinającej skórę odzieży i tej, która jest wykonana ze sztucznych materiałów. Doraźnie objawy złagodzi zażywanie letnich kąpieli. Należy odstawić również ostre przyprawy, które potęgują uczucie świądu. Koniecznie należy zrezygnować z używania mydła na rzecz łagodniejszych środków myjących, o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych. Kojąco na podrażnienia skóry wpływa alantoina, pantenol, witamina A i E oraz naturalne oleje mineralne.

  Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, warto udać się do dermatologa lub lekarza internisty, w celu ustalenia przyczyny swędzenia skóry. Możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych (m.in.: morfologi krwi, badania moczu, kału, badania histopatologicznego wycinka skóry). Postawienie diagnozy to połowa sukcesu. Dobór odpowiednich leków (leczących objawy i przyczyny świądu) i regularne ich przyjmowanie powinno na dobre rozwiązać problem swędzącej skóry. W leczeniu świądu wykorzystuje się niekiedy fototerapię, czyli naświetlanie skóry specjalnymi lampami.

  Leczenie świądu skóry to niejednokrotnie długotrwały proces, wymagający od chorego cierpliwości i ścisłej współpracy z lekarzem.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....

  • (2)

   Dziękuję za ten artykuł. Tyłozgięcie macicy miała moja babcia, mają moja mama i siostra. Najwyraźniej taka nasza uroda. Z problemem bólu w dole pleców i podczas stosunku to wszystko prawda, tak jest i u mnie. Niestety dowiedziałam się o tym w momencie...