Swędzenie pochwy

  Swędzenie pochwy jest dość wstydliwym problemem kobiecym. Infekcje pochwy są przenoszone drogą płciową. Niewyleczone mogą zakazić męskie narządy płciowe i wywołać szereg nieprzyjemnych powikłań, tj. zapalenia cewki moczowej, zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia najądrza. Mogą też spowodować problemy z bezpłodnością. Przyczynami swędzenia pochwy bywają nie tylko infekcje, ale też stany grzybicze i zaniedbania higieny intymnej. W celu pozbycia się tej dokuczliwej dolegliwości należy udać się na wizytę do ginekologa.

  Przyczyny swędzenia pochwy

  Do najczęstszych przyczyn należą infekcje pochwy wywołane szkodliwym działaniem bakterii. Ryzyko zakażenia zwiększa: stosowanie środków antykoncepcyjnych, współżycie z różnymi partnerami, seks bez prezerwatywy, korzystanie z publicznych toalet, branie antybiotyków lub preparatów przeciwgrzybiczych, cukrzyca, stosowanie do higieny intymnej płynów o wysokim pH.

  Swędzenie pochwy może być objawem grzybicy pochwy. Do zakażenia grzybiczego często dochodzi u kobiet, które prowadzą siedzący tryb życia, noszą obcisłą bieliznę, nieprzewiewne stroje, często korzystają z basenów, saun i natrysków w klubach fitness. Grzybica pochwy wywoływana jest przez drożdżaka Candida.

  Grzyby przenoszą się drogą płciową. Jednak to nie stosunki seksualne są najczęstszą ich przyczyną. Bardzo często dochodzi do samozakażenia grzybem, który znajduje się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Grzybica u kobiet może być spowodowana zbyt niedbałą higieną intymną, szczególnie w okresie miesiączkowania, używaniem ręcznika lub mydła osoby zakażonej. Jeżeli grzybica wystąpiła u obojga partnerów, leczeniu musi poddać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. U panów grzybica może przebiegać bezobjawowo, mimo tego leczenie jest konieczne. Grzyby mogą się namnażać przez zaniedbywanie higieny intymnej oraz przez nadmierną czystość. Irygacje pochwy przy użyciu silnych mydeł przeciwbakteryjnych lub mydeł silnie zasadowych również mogą wywołać infekcje.

  Leczenie swędzenia pochwy

  Swędzenie pochwy nie jest jedynym objawem grzybicy. Wśród innych zaobserwowanych symptomów grzybicy można wyróżnić pieczenie (nasilające się podczas współżycia i oddawania moczu), gęste, serowate, białe upławy, zaczerwienienie i obrzęk sromu, pęknięcie skóry. Jeżeli choroba wejdzie w stan przewlekły, jej objawy przestają być jednoznaczne. Niekiedy pojawiają się dolegliwości układu moczowego, np. pieczenie przy oddawaniu moczu, częsta potrzeba oddawania moczu. Żeby leczenie odniosło skutek, należy być konsekwentnym i cierpliwym. Ustąpienie objawów nie oznacza wyzdrowienia.

  Żeby wspomóc leczenie farmakologiczne, warto zmienić kilka przyzwyczajeń. Zamiast obcisłej bielizny należy wybierać bawełnianą i przewiewną. Należy zrezygnować z obcisłych spodni. Bardzo częste są nawroty grzybicy. Żeby zminimalizować ich ryzyko, partner kobiety powinien poddać się leczeniu. Nawracanie choroby jest też częstsze u kobiet, które współżyją z partnerem podczas miesiączki. Kobiety cierpiące na suchość pochwy powinny uważnie podchodzić do preparatów nawilżających pochwę. Bezpieczniej jest stosować wazelinę białą, oleje roślinne lub mineralne.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Dolegliwości intymne są bardzo częstym problemem wśród kobiet. Gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy (upławy, przykry zapach, swędzenie czy zaczerwienienie), od razu umawiajmy się na wizytę u ginekologa, a do jej czasu możemy zmniejszyć dolegliwości stosując miejscowo (dopochwowo) preparat, który przywraca prawidłowe ph oraz równowagę flory bakteryjnej oraz mniejsza upławy i uczucie dyskomfortu.

  infekcje są przenoszone droga płciową, ale nie tylko. ja dostawałam grzybicy zawsze kiedy brałam antybiotyki. od kiedy stosuję probiotyk dla kobiet nie mam już tego problemu. jest tez przydatny na wakacjach, kiedy o infekcje nietrudno.

  Anonim--> Antybiotyki mają wpływ nie tylko na chorobotwórcze bakteria, ale też niszczą prawidłową florę bakteryjną. Dlatego antybiotykoterapia może przyczynić się do infekcji intymnej.

  Pomocy! Jak poradzić sobie z tym problemem w domu, gdy tak jak dziś, nie mam możliwość pójścia do lekarza, a problem jest dość uciążliwy i trudno jest normalnie funkcjonować. Proszę o odpowiedź. Do ginekologa udam się w najbliższych dniach, jednak na chwilę obecną nie wiem jak sobie poradzić.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (3)

   zgadzam sie że środki przeczyszczające nie są najlepsze. lepiej sięgnąć po coś delikatniejszego a dobrego. Kiedy byłam w ciąży stosowałam specjalne, delikatne czopki dla kobiet w ciąży. sporadycznie stosowałam je również po porodzie. Teraz zabieram...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!