Sód i potas w organizmie

  Odwodnienie organizmu, ogólne osłabienie, kurcze mięśniowe, a nawet zaburzenia rytmu serca z migotaniem komór włącznie - takie mogą być konsekwencje niedoboru sodu i potasu. Zatroszcz się o odpowiednią dawkę tych minerałów w codziennej diecie.

  Dobowe zapotrzebowanie:

  • Potas - 2-3,5 g
  • Sód - 2-4 g

  Rola sodu i potasu w organizmie

  Potas i sód regulują gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową w organizmie. Sód jest głównym elektrolitem płynów zewnątrzkomórkowych, podczas gdy potas występuje przede wszystkim wewnątrz komórek. Ta nierozłączna para odpowiada za wymianę substancji przez błonę komórkową oraz rozprzestrzenianie się pobudzeń elektrycznych we włóknach nerwowych.

  Źródła potasu:

  • morszczyn i glony morskie,
  • drożdże piwne,
  • nasiona,
  • orzechy i migdały,
  • suszone owoce,
  • warzywa strączkowe,
  • mięso i ryby.

  Źródła sodu:

  • glony morskie,
  • sery,
  • ryby i owoce morza,
  • oliwki zielone i czarne,
  • sos sojowy.

  Nadmiar sodu

  O ile do niedoboru sodu w organizmie dochodzi niezwykle rzadko, to przedawkowanie tego minerału jest stosunkowo łatwe. Wynika to z faktu, że praktycznie wszystkie produkty spożywcze zawierają w składzie sól. Dodatkowe dosalanie potraw na talerzu zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, grożącego niewydolnością serca.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  U mnie właśnie lekarz wykrył niedobór potasu... :/ Martwi mnie to bo jestem osobą młodą, uprawiającą sport, dbającą o zdrowie. Zalecił mi dietę bogatą w potas. Mam nadzieję, że jeśli będę jadła te produkty, które tu wymieniliście wszystko wróci do normy...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze