Skutki palenia papierosów

  Wszędzie widzisz hasła namawiające do rzucenia palenia, a jednak nie możesz się przemóc. Uzależnienie od papierosów jest trudnym do przezwyciężenia nałogiem. Nie od dziś wiadomo, że wpływ nikotyny na zdrowie jest negatywny, podobnie zresztą jak wpływ nikotyny na skórę. Niestety, moda na palenie powoduje, że po papierosy sięgają już bardzo młodzi ludzie. Taki niezdrowy styl życia odbija się później na wyglądzie i rujnuje zdrowie palaczy.

  Papierosy a zdrowie

  Ogólnie rzecz ujmując, palenie papierosów powoduje nowotwory, chorobę wieńcową serca i prowadzi do niewydolności płuc. Przyglądając się problemowi bardziej uważnie, lista chorób wywoływanych przez papierosy jest długa. Znajdują się na niej:

  • rak płuc, nerki, trzustki,
  • rak warg, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani,
  • rak pęcherza moczowego,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • zawał serca,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • gruźlica układu oddechowego,
  • większa podatność na zakażenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca naczyń,
  • udar mózgu,
  • wrzody żołądka,
  • wrzody dwunastnicy,
  • przepukliny jelitowe,
  • impotencja, upośledzenie płodności, itd.

  Badania wykazały, że nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani prawie dwadzieścia razy częściej atakują palaczy, niż osoby niepalące. Nikotyna podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca, a przez to znacznie bardziej je obciąża – wszystko to prowadzi do zawału serca. Ponieważ dym tytoniowy uszkadza ściany naczyń krwionośnych, duże jest ryzyko wystąpienia miażdżycy. Osoby palące są bardzo narażone na pojawienie się miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Nierzadko kończy się to amputacją nóg.

  Palenie papierosów w ciąży wpływa destrukcyjnie na rozwijające się dziecko, powoduje nagłą śmierć noworodka. Kobiety uzależnione od papierosów mogą stać się bezpłodne. Znajdują się również w grupie osób najbardziej zagrożonych osteoporozą, chorobami reumatycznymi i urazami kręgosłupa.

  Niebezpieczne jest też bierne palenie papierosów. U biernych palaczy często pojawiają się infekcje układu oddechowego. Dzieci zmuszone do wdychania dymu papierosowego częściej zapadają na astmę oskrzelową.

  Wpływ papierosów na urodę

  Papierosy działają destrukcyjnie na wygląd zewnętrzny. Najszybciej zmiany uwidaczniają się na skórze. Cera kobiet i mężczyzn staje się bardzo szybko pomarszczona, szara, matowa, traci elastyczność. Wygląda po prostu niezdrowo. Palacze mają tzw. „tytoniową twarz”. Osoby palące papierosy wyglądają zwykle na więcej lat, niż przewiduje to ich metryka. Nikotyna obniża w organizmie stężenie witamin A, C i E, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Przez to skóra traci elastyczność, a także zdolności regeneracyjne. Ponadto cała jest poorana rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Dym papierosowy powoduje kruchość i łamliwość naczynek.

  Wśród substancji zawartych w dymie papierosowym znajdują się: smoła, ołów, tlenek węgla, arsen, cyjanowodór – wszystkie są groźne dla zdrowia i urody. To przez nie uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe odpowiedzialne za utrzymanie gładkiej skóry. Regeneracja skóry po zniszczeniach wywołanych przez papierosy następuje bardzo wolno.

  Dym papierosowy zaostrza rozwój wielu chorób skórnych: trądziku pospolitego, trądziku różowatego, łuszczycy. Niszczenie urody przez papierosy to też łamliwość paznokci, masowe wypadanie włosów, rozdwojone końcówki, pozbawione blasku włosy.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  NAjbardziej denerwuje mnie to, że ja, jako osoba neipaląca jestem narażona jako palacz bierny na te choroby.

  Mnie też denerwuje wdychanie dymu papiersosowego

  Zadziwiające, że mimo tego, iż wszyscy wiedzą jakie szkod wyrządza tym tytonoiowy, większośc ludzi nadal pali

  Łatwo wam krytykować, palenie to nałóg i ciężko jest się go pozbyć.

  Palenie bynajmniej w moim przypadku rozpoczęło się chęcią zaimponowania koleżankom i chęcią stania się dorosłą. Obecnie mam 22 lata a czuję się jak stare pomiotło uzależnione od papierosów. Moja skóra jest strasznie zniszczona choć inni tego zbytnio nie widzą. Podczas dojrzewania miałam więcej wyprysków na twarzy po których obecnie mam ślady. Dermatolog stwierdził iż jest to spowodowane nikotyną. Palę od 15-ego roku życia. Obecnie staram się rzucić palenie co sprawia mi straszną trudność. Nie polecam nikomu palenia i dziewczyny uwierzcie mi, że nie warto.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....