Skurcze nóg

  Skurcze nóg to dolegliwość, wydawałoby się, kosmetyczna. Nic bardziej mylnego. Zdarzają się lekkie skurcze mięśni łydek, które nie wpływają znacząco na jakość życia. Częściej jednak występują mocne i silne skurcze, którym towarzyszy mocny ból. Skurcz ustępuje dopiero po rozmasowaniu lub chwilowym odpoczynku. Zapobieganie skurczom nóg jest możliwe dzięki działaniom profilaktycznym: odpowiedniej diecie i regularnym treningom. Skurcze mogą sygnalizować rozwijającą się chorobę: żylaki nóg lub miażdżycę naczyń.

  Niewłaściwy styl życia

  Jeżeli skurcze są dolegliwością nocną, ich przyczyną może być zła dieta. Niewłaściwe odżywianie prowadzi do zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej oraz mineralnej krwi. Zubożenie krwi następuje pod wpływem niektórych leków moczopędnych, środków odchudzających, picia kawy. Żeby pozbyć się nieprzyjemnych skurczy nóg, warto odstawić leki i kawę. Zamiast tego należy przyjmować produkty wzbogacone w wapń i magnez.

  Skurcze pojawiają się, gdy dochodzi do przeciążenia mięśni. Podczas wykonywania intensywnego treningu (jazda na rowerze, bieganie), należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody. Niekiedy przydają się napoje izotoniczne. Kiedy złapie cię kurcz mięśni, postaraj się energicznie wymasować bolące miejsce.

  Żylaki i zmiany miażdżycowe

  Skurcze mięśni nóg, połączone z uczuciem ciężkości i opuchlizną nóg nasilającą się zwłaszcza wieczorem, to pierwsze objawy żylaków. Ta mało przyjemna dolegliwość jest dość częsta. Żylaki pojawiają się też u mężczyzn, nie jest to przypadłość typowo kobieca. Choroba ma podłoże genetyczne. Niemniej jednak, dziedziczy się skłonności, a nie główną dolegliwość. Dlatego tak ważna jest profilaktyka żylaków. Żeby uchronić się przed tymi mało estetycznymi znamionami na nogach, należy poznać ich przyczyny.

  Przyczyny żylaków to najczęściej: siedzący styl życia (często wymuszony charakterem pracy), częste stanie (np. praca w zakładzie fryzjerskim lub praca ekspedientki w sklepie), noszenie butów na obcasie, zakładanie nogi na nogę. Powstawaniu żylaków sprzyjają też niewłaściwa dieta i uzależnienie od papierosów. Niezdrowy jest też brak ruchu.

  Jak uchronić się przed żylakami? Najlepsza profilaktyka żylaków to ćwiczenia i aktywność fizyczna. Zacznij biegać, częściej korzystaj z roweru (zacznij jeździć rowerem do pracy), naucz się pływać. Możesz wykonywać ćwiczenia w pracy w pozycji siedzącej (ruszanie palcami, napinanie mięśni łydek). W celach profilaktycznych zadbaj o dietę i nawyki zdrowotne. W tym celu żuć palenie (nikotyna powoduje kruchość naczyń krwionośnych), jedz więcej produktów bogatych w błonnik i witaminy C, PP (dzięki nim uszczelnisz ścianki naczyń krwionośnych). Ciepło nie sprzyja poprawnemu przepływowi krwi w żyłach, dlatego też zrezygnuj z korzystania z sauny, zamiast depilacji na gorąco wybierz inny sposób, unikaj solarium.

  Skurcze mięśni nóg mogą być sygnałem rozwijającej się miażdżycy. Charakterystyczne dla tej choroby są skurcze obejmujące całe nogi oraz towarzyszący im ból w obrębie ud lub bioder. Ból jest zazwyczaj tak silny, że uniemożliwia sprawne poruszanie się. Żeby zapobiegać zmianom miażdżycowym, należy wprowadzić lekkostrawną dietę i zacząć uprawiać sport.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Dzięki odpowiednim ćwiczeniom twoje pośladki delikatnie się uniosą i staną się jędrne. W ten sposób bez skrępowania zaprezentujesz się w legginsach czy rurkach, a do tego staniesz się silniejszą,...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)

  • (83)

   o tak tak 2-3 dni po porodzie! Ja miesiac wracalam do siebie. Usiasc nawet nie moglam. Dzieki temu ze nie mialam cc i mojej wadzie wzrokowej prawie nie widze. Tak dziala polski szpital!

  • (1)

   no jeśli to jest dieta lekkostrawna to gratuluję... a od kiedy to gluten zawarty w zbożach jest lekkostrawny????
   To właśnie przez te zboża wszyscy prędzej czy póxniej chorują!

  • (361)

   Witam mam 37 lat mam dwóch pieknych synów jesli potrzebujesz nasienia to chętnie użyczę swojego ale bez zadnych zobowiązań