Skóra naczynkowa

  Celem każdej kobiety dbającej o urodę jest skóra wolna od wszelkich wyprysków i zaczerwień. Na drodze do pięknej skóry stają pękające naczynka krwionośne, pojawiające się na twarzy, dekolcie i nogach. Dotykają zarówno kobiet o cerze suchej, jak i tłustej. Jak z nimi wygrać?

  Pęknięte naczynka podskórne

  Nadmiernie rozszerzone naczynka z czasem utrwalają się. Widoczne są na skórze w postaci czerwonych żyłek. Gdy jest ich dużo, tworzą tzw. pajączki na skórze. W zaawansowanym stadium żyłki „zlewają się”, dając efekt trwałego zaczerwienienia skóry. Opuchlizna, pieczenie i swędzenie to cechy charakterystyczne dla cery naczynkowej.

  Do głównych czynników sprzyjających rozszerzaniu naczynek należą:

  • predyspozycje genetyczne, dlatego jeśli twoja mama miała problemy ze skóra naczynkową, bardzo możliwe, że defekt dotknie i ciebie;
  • zaburzenia hormonalne - winowajcą jest estrogen, którego nadmiar powoduje rozluźnianie ścianek naczyń krwionośnych;
  • menopauza - zmiany rumieniowe związane są z czynnikiem hormonalnym;
  • nadwrażliwość skóry to kolejny czynnik sprzyjający uwidacznianiu się żyłek;
  • pikantne i gorące potrawy sprzyjają problemom z naczynkami;
  • choroby układu krążenia, zwłaszcza nadciśnienie tętnicze to również czynniki sprzyjające problemom ze skórą;
  • silne emocje, pod wpływem których wzrasta ciśnienie i naczynka stają się nabrzmiałe;
  • alergie, gwałtowne zmiany temperatury, zimno i gorąco, promieniowanie UV, niektóre leki mogą przyczyniać się do rozszerzania naczyń krwionośnych.

  Pielęgnacja skóry naczynkowej

  Bez wątpienia cera naczynkowa potrzebuje szczególnej troski. Przejawia się ona m.in. w sposobie pielęgnacji. Skórę z problemami naczyniowymi myjemy letnią wodą, nigdy gorącą, aby nie rozszerzyć naczynek jeszcze bardziej.  

  Nie wolno podrażniać jej peelingiem mechanicznym. Dla cery naczynkowej i wrażliwej najlepszy będzie delikatny peeling enzymatyczny, stosowany raz na tydzień lub rzadziej. 

  Przed każdym wyjściem z domu należy zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Delikatnie wsmaruj w nią krem z wysokim filtrem.

  Nie narażaj skóry na zbyt niskie lub wysokie temperatury, a także na gwałtowne jej zmiany. Stosuj kosmetyki do skóry naczynkowej. Nie zawierają barwników i substancji zapachowych, które mogłyby potęgować efekt podrażnienia. Dzięki zawartości witaminy C, PP, K, E, A wzmacniają naczynka krwionośne oraz regulują proces krzepnięcia krwi. Dbaj o skórę od zewnątrz i od wewnątrz. Zastanów się nad suplementacja diety środkami poprawiającymi podskórne krążenie krwi, działającymi przeciwzapalnie i wzmacniająco na naczynia krwionośne. Pomocne są ekstrakty z: miłorzębu japońskiego, oczaru wirginijskiego, arniki górskiej. Ulgę podrażnionej skórze przyniesie pantenol i alantoina.

  W przypadku pojawienia się pierwszych zmian, warto jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem. Pomoże dobrać leki i kosmetyki do pielęgnacji skóry. Zaawansowane zmiany można usunąć za pomocą zabiegów w salonach kosmetycznych lub gabinetach dermatologicznych. W leczeniu stosuje się laserowe zamykanie naczynek, elektrokoagulację (zamykanie naczynek przy użyciu prądu stałego), niekiedy krioterapię (zamrażanie naczynek za pomocą ciekłego azotu). 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...

  Ostatnie komentarze