Rozgrzewka przed bieganiem

  Zewsząd dochodzące nas głosy mówiące o tym, że prowadzenie aktywnego trybu życia jest korzystne dla zdrowia popychają nas do uprawiania różnych sportów. Niestety nie zawsze wiemy, jak sprawić, by miały one pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Czasami porwanie się na długotrwały i wymagający trening może skończyć się kontuzją, która przez długi czas będzie stanowiła przeciwwskazanie do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Z tego względu, zanim wybierzesz się na narty albo wycieczkę rowerową, powinnaś przygotować swój organizm do planowanego wysiłku. Jedną z częściej uprawianych dyscyplin jest bieganie. Już teraz przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do tego sportu, a także poznaj ćwiczenia rozgrzewające, które powinnaś każdorazowo wykonywać tuż przed bieganiem.

  Przygotowanie do biegania

  Zanim rozpoczniemy trening dla biegaczy, warto jest odpowiednio się do niego przygotować. Ustalenie czasu trwania i częstotliwości podejmowanej aktywności fizycznej to nie wszystko. Oczywiście planowanie w tym zakresie jest niezwykle ważne, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na inne elementy, które sprawią, że będzie to zdrowe bieganie. Na pierwszy rzut oka bieganie kojarzy się nam z dyscypliną, w której nie korzysta się z żadnego specjalistycznego sprzętu. Jednak jeżeli chcesz, by jogging był pożyteczny dla naszego ciała, koniecznie zwróć uwagę na dobór odpowiedniego obuwia. W zależności od wagi i podłoża będzie ono posiadało inne właściwości zabezpieczające nasze stopy przed urazami. Komfort biegania będzie większy, jeżeli dobierzemy odpowiednie ubrania. Przewiewne i lekkie bluzki to tylko podstawowe z nich. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, rozpoczynając treningi? Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie organizmu. Dobrze jest skonsultować swój program ćwiczeń dla biegaczy z profesjonalnym trenerem. Co jeszcze zrobić, by poprawnie biegać? Nieodzownym elementem jest tutaj rozgrzewka dla biegaczy.

  Jaka rozgrzewka przed bieganiem?

  Jak powinna wyglądać dobra rozgrzewka przed bieganiem? Po pierwsze musi zawsze poprzedzać nasze treningi. Poza tym bezwzględnie należy rozruszać najbardziej obciążone podczas biegania nogi i kręgosłup. Mogą pomóc w tym proste ćwiczenia, jak na przykład okrężne ruchy stawów skokowych, kolan i bioder. Poza tym korzystne będzie także rozciągnięcie mięśni nóg poprzez wykonanie wymachów. Elementem rozgrzewki przed joggingiem mogą być również skłony tułowia do przodu czy naprzemienne unoszenie kolan w podskokach. Pomocne będą tutaj także przysiady oraz wyskoki w górę. Rozgrzewką przed bieganiem może być samo bieganie ze zmiennym tempem. Tego typu przygotowanie do ćwiczeń powinno trwać co najmniej kilkanaście minut. Pamiętajmy także, że już po treningu dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, a także prosty masaż rozluźniający mięśnie. Dzięki takiemu działaniu treningi przestaną być koniecznością, a staną się prawdziwą przyjemnością gwarantującą dobre samopoczucie, a zarazem zgrabną sylwetkę.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Dla mnie samo bieganie to i tak za dużo aktywności:)

  rozgrzewka naprawdę pomaga- człowiek czuje się po niej od razu pobudzony!

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na rowerze jeździ aż 70% Polaków – wskazuje badanie CBOS z 2012 roku. I bardzo dobrze, bo ta popularna forma aktywności poprawia samopoczucie oraz pracę serca, dodaje energii i siły, a także...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze