Rak szyjki macicy

  Rak szyjki macicy to częsty problem występujący wśród kobiet. Niestety, mimo narastającej świadomości na temat choroby wiele kobiet traktuje problem jako temat tabu. Według statystyk, codziennie na raka szyjki macicy umiera około 5 Polek. Tymczasem działania profilaktyczne, to jest badania cytologiczne i szczepienia HPV, wykonywane regularnie, potrafią zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Nowotwór szyjki macicy nie jest przypadłością dotykającą jedynie kobiet w wieku średnim. Na raka chorują też kobiety 25-letnie.

  Czynniki ryzyka zachorowania na raka

  W grupie osób szczególnie narażonych na zachorowanie na raka znajdują się kobiety, które dość wcześnie rozpoczęły życie seksualne i często zmieniały partnerów. Oba czynniki zwiększają ryzyko zakażenia wirusem karcinogennym. Wirus jest przenoszony drogą płciową i to on jest najczęściej głównym sprawcą wystąpienia raka. Rak szyjki macicy częściej atakuje kobiety uprawiające prostytucję. Pierwsze objawy raka ujawniają się dopiero po pewnym czasie, dlatego też rzadko kiedy łączy się stosunek płciowy z chorobą.

  Inne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka to:

  • zakażenie wirusami HPV,
  • palenie papierosów,
  • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
  • zakażenie pochwy wirusem HSV-2,
  • zakażenie chlamydiami, HIV,
  • przewlekłe bakteryjne zakażenie pochwy,
  • immunosupresja,
  • częste zachodzenie w ciążę i rodzenie dzieci (szczególnie przez kobiety w młodym wieku),
  • utrzymywanie stosunków seksualnych z partnerami nieobrzezanymi,
  • czynniki genetyczne,
  • niedobory witamin A, C i karotenoidów,
  • przebyta radioterapia w okolicy miednicy małej.

  Objawy i rozpoznanie raka szyjki macicy

  Pierwsze zmiany rakowe zazwyczaj nie dają objawów. Rak rozwija się przeważnie od 3 do 10 lat. Jeśli już pojawiają się jakieś objawy, są to krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu, krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia po stosunku, bóle w podbrzuszu i bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

  Leczenie raka jest najskuteczniejsze, gdy choroba jest jeszcze w początkowym stadium. Niestety, pierwsze objawy choroby uwidaczniają się dość późno, a jeśli już występują wcześniej, są mało charakterystyczne. Kobiety po 30 roku życia powinny poddawać się co roku kontrolnym badaniom cytologicznym. Wskazane jest, żeby ginekolog w ramach wywiadu lekarskiego wypytywał pacjentkę o datę ostatniej wizyty ginekologicznej oraz o wyniki przesiewowego badania cytologicznego.

  Badania umożliwiające postawienie diagnozy to: pełne badanie lekarskie, badanie ginekologiczne per vaginam, per rectum, badanie cytologiczne, kolposkopowe, pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Lekarz musi też określić stopień zaawansowania choroby. W tym celu konieczne jest wykonanie badania morfologii krwi i moczu, USG przezpochwowego i jamy brzusznej, cystoskopii, proktoskopii, RTG klatki piersiowej, RTG kości, badania materiałów ze zmian w okolicy odbytu i pęcherza moczowego.

  Metoda leczenia raka jest zależna od stopnia zaawansowania choroby. Wśród sposobów leczenia zmian nowotworowych znajdują się: leczenie chirurgiczne oszczędzające, leczenie chirurgiczne radykalne, radioterapia, chemioterapia, leczenie skojarzone (tzn. łączące powyższe metody).

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....