Przyczyny obrzęków

  Nagromadzony w przestrzeni międzykomórkowej płyn tkankowy, tzw. chłonka, powoduje obrzęki. Opuchlizna powstaje zazwyczaj z powodu przegrzania i przemęczenia organizmu. Niestety, istnieją również poważniejsze przyczyny obrzęków. Sprawdź, co ukrywają worki pod oczami i spuchnięte kostki. 

  Obrzęki nóg

  Obrzęk kostek to zwykle skutek spowolnionego przepływu limfy, który wynika ze zbyt małego ruchu. Gdy dojdzie do tego ból łydek i miejsc pod kolanami, ryzyko zastoju krwi i zapalenia żył wzrasta. Nie dopuść do rozwoju żylaków i po wystąpieniu pierwszych objawów udaj się do lekarza. W celu profilaktyki staraj się jak najwięcej chodzić i wstawać od biurka co godzinę.

  Jeśli opuchlizna objęła staw kolanowy i łokciowy, a do tego dochodzi tępy ból o poranku, być może to objawy reumatyzmu lub zwyrodnienia. Nie obejdzie się bez konsultacji medycznej.

  Kłopoty z nerkami lub z sercem, a konkretnie zastój wody i sodu w organizmie, prowadzi do rozległej opuchlizny kończyn dolnych. Spuchnięte łydki pojawiają się również u osób leczących nadczynność tarczycy. Szczególnie niepokojące jest utrzymywanie się obrzęków przez całą dobę.

  Obrzęki nóg pojawiają się również jako objaw PMS, konsekwencja nadwagi oraz siedzącego trybu życia.

  Obrzęk pod oczami

  Niedobór snu, nadmiar soli w diecie, wypijanie dużych ilości alkoholu to główne przyczyny obrzęków pod oczami. Pamiętaj, że wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, niezdrowa dieta i mało ruchu nie przejdą bez echa. Możesz spodziewać się nie tylko worków pod oczami, ale i poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego już dziś zadbaj o swoje zdrowie i zrezygnuj z dosalania potraw. Odstaw używki i fast foody oraz wygospodaruj 7 godzin na sen w ciągu doby. Jeśli opuchlizna pod oczami utrzymuje się, zgłoś się do lekarza.

  Obrzęk dolnej powieki pojawia się m.in. u osób chorych na nerki. Zatrzymana w ciele woda i sód powoduje opuchliznę powiek, a niekiedy nawet całej twarzy. Gdy dojdą do tego zmiany dobowego rytmu oddawania moczu, koniecznie zgłoś się do lekarza celem kontroli. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

  Kolejnym powodem obrzęku wokół oczu jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Rozpoznasz ją m.in. po uderzeniach gorąca, dusznościach i podwójnym widzeniu. Stopniowo opuchlizna może zająć całą twarz, sprawiając wrażenie nalanej.

  Jeśli opuchlizna pojawi się w drugiej połowie cyklu, panie mogą zrzucić ją na barki napięcia przedmiesiączkowego. Zdarza się, że przyczyną obrzęków są zatrzymujące wodę w organizmie estrogeny, dostarczone w pigułkach antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji należy zmienić pigułki na inne.

  W sezonie pylenia drzew i traw, opuchlizna oczu jest często reakcją alergiczną na pyłki. Może być i tak, że to przyjmowanie pewnych leków lub stosowanie nowych kosmetyków spowodowało obrzęk. Dokładnie zapoznaj się z ulotką preparatu, aby wykluczyć taką ewentualność.

  Jeśli domowe sposoby na opuchliznę (chłodne okłady, wyciąg z szałwii, moczenie nóg w wodzie z solą morską) nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zgłoś się do lekarza. Zleci stosowne badania i postawi diagnozę. Dzięki temu będzie w stanie ustalić skuteczną terapię.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)