Przyczyny obrzęków

  Nagromadzony w przestrzeni międzykomórkowej płyn tkankowy, tzw. chłonka, powoduje obrzęki. Opuchlizna powstaje zazwyczaj z powodu przegrzania i przemęczenia organizmu. Niestety, istnieją również poważniejsze przyczyny obrzęków. Sprawdź, co ukrywają worki pod oczami i spuchnięte kostki. 

  Obrzęki nóg

  Obrzęk kostek to zwykle skutek spowolnionego przepływu limfy, który wynika ze zbyt małego ruchu. Gdy dojdzie do tego ból łydek i miejsc pod kolanami, ryzyko zastoju krwi i zapalenia żył wzrasta. Nie dopuść do rozwoju żylaków i po wystąpieniu pierwszych objawów udaj się do lekarza. W celu profilaktyki staraj się jak najwięcej chodzić i wstawać od biurka co godzinę.

  Jeśli opuchlizna objęła staw kolanowy i łokciowy, a do tego dochodzi tępy ból o poranku, być może to objawy reumatyzmu lub zwyrodnienia. Nie obejdzie się bez konsultacji medycznej.

  Kłopoty z nerkami lub z sercem, a konkretnie zastój wody i sodu w organizmie, prowadzi do rozległej opuchlizny kończyn dolnych. Spuchnięte łydki pojawiają się również u osób leczących nadczynność tarczycy. Szczególnie niepokojące jest utrzymywanie się obrzęków przez całą dobę.

  Obrzęki nóg pojawiają się również jako objaw PMS, konsekwencja nadwagi oraz siedzącego trybu życia.

  Obrzęk pod oczami

  Niedobór snu, nadmiar soli w diecie, wypijanie dużych ilości alkoholu to główne przyczyny obrzęków pod oczami. Pamiętaj, że wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, niezdrowa dieta i mało ruchu nie przejdą bez echa. Możesz spodziewać się nie tylko worków pod oczami, ale i poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego już dziś zadbaj o swoje zdrowie i zrezygnuj z dosalania potraw. Odstaw używki i fast foody oraz wygospodaruj 7 godzin na sen w ciągu doby. Jeśli opuchlizna pod oczami utrzymuje się, zgłoś się do lekarza.

  Obrzęk dolnej powieki pojawia się m.in. u osób chorych na nerki. Zatrzymana w ciele woda i sód powoduje opuchliznę powiek, a niekiedy nawet całej twarzy. Gdy dojdą do tego zmiany dobowego rytmu oddawania moczu, koniecznie zgłoś się do lekarza celem kontroli. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

  Kolejnym powodem obrzęku wokół oczu jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Rozpoznasz ją m.in. po uderzeniach gorąca, dusznościach i podwójnym widzeniu. Stopniowo opuchlizna może zająć całą twarz, sprawiając wrażenie nalanej.

  Jeśli opuchlizna pojawi się w drugiej połowie cyklu, panie mogą zrzucić ją na barki napięcia przedmiesiączkowego. Zdarza się, że przyczyną obrzęków są zatrzymujące wodę w organizmie estrogeny, dostarczone w pigułkach antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji należy zmienić pigułki na inne.

  W sezonie pylenia drzew i traw, opuchlizna oczu jest często reakcją alergiczną na pyłki. Może być i tak, że to przyjmowanie pewnych leków lub stosowanie nowych kosmetyków spowodowało obrzęk. Dokładnie zapoznaj się z ulotką preparatu, aby wykluczyć taką ewentualność.

  Jeśli domowe sposoby na opuchliznę (chłodne okłady, wyciąg z szałwii, moczenie nóg w wodzie z solą morską) nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zgłoś się do lekarza. Zleci stosowne badania i postawi diagnozę. Dzięki temu będzie w stanie ustalić skuteczną terapię.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy i ci się nie udaje. Metabolizm określa zużycie energii potrzebnej...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Obejrzyj materiał wideo
  Coraz częściej joga wita nas w klubach fitness czy szkołach tańca, jako...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (363)

   BARDZO CHETNIE POMOGE CI W TYM ... JESLI BEDZIESZ CHCIAŁA ZECHCE CI POMUC... A CO BYS CHCIAŁA DZIEWCZYNKE CZY CHŁOPCA... BO JESLI DZIEWCZYNKE TO MUSI SIE ODBYC STOSUNEK PRZED OBULACIĄ, A JESLI CHOPCA TO W TEN SAM DZIEN CO JEST OBULACIA ... TO MÓJ...

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....