Potas w organizmie

  Potas odpowiada w organizmie za szereg ważnych funkcji, z  których najważniejszą jest regulowanie gospodarki wodnej i ciśnienia krwi. Gdy dostarczamy go za mało, nasz organizm zaczyna szwankować. Sprawdź czym grozi niedobór potasu, jak się objawia i co jeść, aby uzupełnić braki.

  Choć potas można znaleźć praktycznie wszędzie, zdarza się, że zjadamy go za mało. Cennym źródłem tego minerału są pomidory i zielone rośliny liściaste. Duże pokłady potasu znajdziecie również w ziemniakach, cytrusach oraz suszonych owocach, takich jak: rodzynki, figi, morele.

  Właściwości potasu

  Potas, obok chloru i sodu, zaliczany jest do elektrolitów, czyli minerałów, które rozpuszczają się w wodzie i przewodzą ładunki elektryczne. Ze względu na to, że człowiek składa się w 65% z wody, potas znajduje się praktycznie wszędzie. I dobrze, gdyż dzięki elektrolitom transport substancji odżywczych i produktów przemiany materii przebiega sprawnie. Oprócz przenikania przez błony komórkowe z substancjami przed i po przemianie materii, potas pobudza wydzielanie insuliny oraz bierze udział w spalaniu białek i węglowodanów. Bez niego system nerwowy i mięśnie nie funkcjonowałyby prawidłowo. Co więcej, potas transportuje tlen do mózgu, umożliwiając tym samym zajście procesów myślenia i koncentracji.

  Dzienna dawka potasu w diecie dorosłego człowieka powinna wynosić od 2 do 3 tyś mg. Norma potasu we krwi wynosi 3,5-5,0 mmol/l (mEq/l). Wzrost stężenia potasu w organizmie (tzw. hiperkalemia) spowodowany jest upośledzeniem wydalania potasu z organizmu lub wzmożonego uwalniania go z komórek. W konsekwencji dochodzi do nagromadzenia się zbyt dużej ilości jonów, co może zaburzyć pracę serca, a nawet zagrozić życiu. Do takiej sytuacji może dojść m.in. w wyniku zaburzenia pracy nerek, przy cukrzycy oraz w wyniku przedawkowania potasu w tabletkach. Dlatego suplementacja diety potasem powinna być każdorazowo skonsultowana z lekarzem.

  Niedobór potasu

  A w jaki sposób organizm sygnalizuje niedobór potasu? O niedoborze potasu można mówić wtedy, gdy puchną ci ręce i nogi, odczuwasz nieregularne uderzenia serca (arytmia serca), masz nadciśnienie tętnicze. Na jego braki wskazują również skurcze w łydkach, pojawiające się podczas intensywnego treningu lub w upalny dzień. W obu przypadkach niedobór wynika z nadmiernej utraty potasu wraz z potem.

  Ryzyko niedoboru potasu niosą ze sobą diety odchudzające, oczyszczające oraz spożywanie zbyt wielu środków przeczyszczających i moczopędnych, gdyż potas wydalamy przede wszystkim z moczem. Wymioty i biegunki to kolejne przyczyny utraty potasu.

  A czym grozi niedobór potasu? Przede wszystkim odwodnieniem organizmu, a wraz z nim zaburzeniem równowagi elektrolitowej i pracy wielu narządów wewnętrznych. Dlatego w przypadku zatrucia pokarmowego, któremu towarzyszą wymioty i biegunka, należy uzupełniać elektrolity. Zaleca się spożywanie chłodnych niegazowanych płynów w małych porcjach i niewielkich odstępach czasu (np. wody, lekkiej herbaty, mięty lub rumianku). Natomiast osoby intensywnie trenujące powinny sięgać po napoje izotoniczne

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporno...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Jeżeli starasz się kontrolować ilość spożywanych kalorii, powinnaś...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Korzonki, czyli ostry zespół korzeniowy, to bardzo częsta dolegliwość,...
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Niedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych...

  Ostatnie komentarze

  • (364)

   Bredzisz.

  • (1)

   Moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z domowymi sposobami... Ja próbowałam walczyć z moją grzybicą dwa miesiące, aż w końcu zdecydowałam się pójść do poradni chorob stopy i tamtejszy podolog wyleczył mnie w kilka zabiegów:)

  • (2)

   Zależy jeszcze co je i czy są to produkty, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze zapobiegające nadciśnieniu. Także od tego jak bardzo stresujące ma życie

  • (6)

   Raczej jedź, jeśli mówicie o poprawności ;)

  • (1)

   Brak miesiaczki.Witam mam pytanie odnosnie braku miesiączki w tym miesiącu jeszcze niedostalam jej.Z chlopakiem nie zabezpieczalismy się tylko uprawialismy zwany stosunek przerywany.Robilam juz 4testy z nich wyszedł negatywnie nie mam objaw ciazowych....