Pokrzywka – jak ją leczyć?

  Pokrzywka to wykwit skórny, który przypomina przelotne, swędzące i wyniosłe zmiany na skórze, pojawiające się po dotknięciu pokrzywy. Może pojawić się jako reakcja alergiczna na niektóre artykuły spożywcze, jak i szereg innych czynników zewnętrznych. Jak leczyć pokrzywkę i jak pomóc sobie domowymi sposobami?

  Krok 1: Stosuj okłady

  Wilgotne okłady mają działania chłodzące i koją dotknięte zmianami miejsca.

  Krok 2: Smaruj zmiany

  Możesz też smarować zmiany specjalnymi kremami i maściami, które złagodzą swędzenie oraz nawilżać zmieniona skórę i pojawiające się bąble.

  Krok 3: Zmień dietę

  Jeżeli pokrzywka jest reakcją skórną na żywność, trudno będzie ustalić, który produkt lub jego składnik uczulił. Dlatego najlepszym wyjściem jest przestawienie się w miarę możliwości na dietę pełnowartościową. Oprócz tego warto – po konsultacji z lekarzem – wyeliminować z menu alergeny pokarmowe wyzwalające pokrzywkę. Można też wykonać testy na alergię, ale reakcje uczuleniowe najczęściej znikają samoistnie.

  Krok 4: Sięgnij po leki przeciwhistaminowe

  Leki te blokują receptory histaminowe H1, a więc i typowe objawy alergii. Powinny być stosowane przez cały okres występowania zmian. Wskazane jest także spożywanie wapna lub rutyny, uszczelniających naczynia. W przypadku ostrego napadu pokrzywki również leki sterydowe.

  Krok 5: Zastrzyki

  Niekiedy w leczeniu pokrzywki stosuje się zastrzyki zawierające minimalne dawki alergenu wywołującego pokrzywkę. Celem wstrzykiwania go jest odczulenie.

  Krok 6: W ostateczności – wlewy

  Ostra pokrzywka mija w sposób spontaniczny po upływie 3-7 dni (czasem nawet po 24 godzinach). Jednak w sytuacjach zagrożenia życia stosuje się wlewy dożylne kortyzonu i adrenaliny.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...

  • (3)

   Najpierw warto by sprawdzić, czy nie mamy alergii albo nietolerancji pokarmowej. Ja taki test zrobiłam kilka tygodni temu. Okazało się, że pomimo ogromnej chęci przeprowadzenia takiej diety, nie mogę tego zrobić... Mój organizm niezbyt dobrze trawi...

  • (2)

   RUCH TO ZDROWIE :-)