Pokrzywka – jak ją leczyć?

  Pokrzywka to wykwit skórny, który przypomina przelotne, swędzące i wyniosłe zmiany na skórze, pojawiające się po dotknięciu pokrzywy. Może pojawić się jako reakcja alergiczna na niektóre artykuły spożywcze, jak i szereg innych czynników zewnętrznych. Jak leczyć pokrzywkę i jak pomóc sobie domowymi sposobami?

  Krok 1: Stosuj okłady

  Wilgotne okłady mają działania chłodzące i koją dotknięte zmianami miejsca.

  Krok 2: Smaruj zmiany

  Możesz też smarować zmiany specjalnymi kremami i maściami, które złagodzą swędzenie oraz nawilżać zmieniona skórę i pojawiające się bąble.

  Krok 3: Zmień dietę

  Jeżeli pokrzywka jest reakcją skórną na żywność, trudno będzie ustalić, który produkt lub jego składnik uczulił. Dlatego najlepszym wyjściem jest przestawienie się w miarę możliwości na dietę pełnowartościową. Oprócz tego warto – po konsultacji z lekarzem – wyeliminować z menu alergeny pokarmowe wyzwalające pokrzywkę. Można też wykonać testy na alergię, ale reakcje uczuleniowe najczęściej znikają samoistnie.

  Krok 4: Sięgnij po leki przeciwhistaminowe

  Leki te blokują receptory histaminowe H1, a więc i typowe objawy alergii. Powinny być stosowane przez cały okres występowania zmian. Wskazane jest także spożywanie wapna lub rutyny, uszczelniających naczynia. W przypadku ostrego napadu pokrzywki również leki sterydowe.

  Krok 5: Zastrzyki

  Niekiedy w leczeniu pokrzywki stosuje się zastrzyki zawierające minimalne dawki alergenu wywołującego pokrzywkę. Celem wstrzykiwania go jest odczulenie.

  Krok 6: W ostateczności – wlewy

  Ostra pokrzywka mija w sposób spontaniczny po upływie 3-7 dni (czasem nawet po 24 godzinach). Jednak w sytuacjach zagrożenia życia stosuje się wlewy dożylne kortyzonu i adrenaliny.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Z zazdrością spoglądasz na szczupłe ciała koleżanek z pracy lub uczelni? Zgrabna sylwetka nie musi pozostawać twoim marzeniem – dzięki kilku prostym radom może stać się rzeczywistością. Poznaj 8...

  Najczęściej czytane

  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  Najnowsza kolekcja wiosenno-letnia Reebok inspiruje i motywuje do wysiłku...
  Adidas Originals to jedna z najpopularniejszych marek sportowych na ś...
  Bezpieczny, wygodny i poręczny wózek to podstawa! Nosidełko również...
  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Świece w mieszkaniu sprawią, że wnętrza wydadzą się przytulne i nastrojowe...
  Poranny jogging w towarzystwie ukochanego czworonoga. Gwarantowany udany dzień!
  Aktywny wypoczynek w wakacje? Dlaczego nie! To właśnie zmęczenie pozwala...
  Z nałogiem nikotynowym walczą nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale i gwiazdy...
  Gondola
    Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu dziecęcego, obejrzyj nasz...
    Przyjrzyj się dobrze wszystkim siedmiu obrazkom. Która z fotografii...

  Ostatnie komentarze