Podwiązanie jajowodów

  Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny, który uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę. Warto od razu zaznaczyć, że podobnie jak inne sposoby antykoncepcji, podwiązanie nie daje stuprocentowej gwarancji. Najczęściej jednak zabieg przynosi oczekiwane rezultaty, a kobiety są całkowicie pozbawiane płodności. Ze względu na to, że jest to dość radykalna ingerencja w organizm, zabieg odradza się kobietom, które pragną mieć w przyszłości dzieci i planują ciążę.

  Na czym polega podwiązanie jajowodów?

  Jajowody to ta część dróg rodnych kobiety, która pełni kluczową rolę podczas zachodzenia w ciążę. Jajowody umożliwiają bowiem prawidłową wędrówkę komórki jajowej do macicy. Zabieg podwiązania jajowodów polega na przecięciu i zablokowaniu ich drożności – na skutek tego kobieta nie może zajść w ciążę. Jaka jest skuteczność antykoncepcji? Tego typu metoda antykoncepcji jest jedną ze skuteczniejszych, choć nie można wykluczyć wyjątków. Po zabiegu kobieta traci całkowicie naturalne zdolności zajścia w ciążę. Wykonywane są też operacje odwracające skutki podwiązania, jednak rzadko kończą się one powodzeniem. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na zabieg należy być bezwarunkowo pewnym.

  Jak przebiega zabieg podwiązania jajowodów? Istnieją dwie możliwości przeprowadzenia zabiegu. Pierwszą jest tradycyjna operacja chirurgiczna. Pacjentka poddawana jest wówczas znieczuleniu ogólnemu. Drugi sposób to metoda laparoskopowa wykonywana przy znieczuleniu miejscowym. Ta metoda jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla kobiety, dla jej zdrowia i życia.

  Kiedy przeprowadza się zabiegi podwiązywania jajowodów? W szczególnych wypadkach ma to miejsce u młodych kobiet. Operację wykonuje się najczęściej na życzenie pacjentki. Zwłaszcza gdy kobieta jest starsza, rodziła już dzieci, a kolejna ciąża może zagrozić jej życiu. W Polsce nie ma przepisów prawnych, które jednoznacznie zabraniałyby wykonywania zabiegu.

  Konsekwencje podwiązania jajowodów

  Z medycznego punktu widzenia zabieg podwiązania jajowodów nie wywołuje trwałych powikłań. Jedyne dolegliwości pojawiają się po operacji i są krótkotrwałe oraz przemijające. Uszczerbek nie pojawia się więc na zdrowiu fizycznym kobiety. Inaczej sprawa wygląda, jeśli pod uwagę weźmie się kobiecą psychikę. Panie, które poddały się temu zabiegowi, niejednokrotnie później żałowały swojej decyzji. Szczególnie silne wątpliwości pojawiają się wówczas, gdy kobieta wiąże się z nowym partnerem, z którym chciałaby mieć dziecko.

  Podwiązanie jajowodów nie wpływa na jakość życia seksualnego, chyba że wcześniej przed zabiegiem kobietę paraliżował lęk na myśl o niechcianej ciąży. W takiej sytuacji, kobieta wolna od wcześniejszych obaw, może oddać się przyjemnościom i czerpać pełną radość z seksu. Zabieg podwiązania jajowodów powinien być traktowany jako ostateczna forma antykoncepcji ze względu na swoje nieodwracalne następstwa. Kobieta powinna dobrze przeanalizować swoją sytuację rodzinną i to, czy na pewno nie będzie chciała mieć więcej dzieci oraz fakt, w jaki sposób operacja wpłynie na jej kondycję psychiczną.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Mylicie pojęcia. Raz piszecie podwiązywanie jajowodów, to znów jajników. MożnapPodwiązać jajowody, a nie żadne jajniki. W Polsce ten zabieg jest nielegalny (karalny) !.

  moja znajoma uzgodniła ze swoim mężem że nie chcą mieć więcej dzieci i podjęli się podwiązania....janie wiem czy bym się zdecydowała

  Przecięcie/podwiązanie jajowodu nie wstrzymuje dojrzewania i wydalania komórki jajowej, więc co się z nią/nimi dzieje? Fakt, nie dojdą na spotkanie z plemnikiem, ale też nie znikną bez śladu. Skoro tak, to jest mośliwość rozkładu/gnicia u ujścia jajnika lub już w jajowodzie. I co wtedy, stan zapalny, ropienie i .... pytanie retoryczne? Moim zdaniem, to debilna forma antykoncepcji dla, za przeproszeniem, debilnych kobiet.

  przy kazdym stosunku mężczyzna zostawia w drogach rodnych kobiety tysiące plemników i tam obumierają ijakoś nic si ę nie dzieje zadnego rozkładu

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejzdrowie.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na pewno słyszałaś o tym, że wysiłek fizyczny pozwala zwalczyć niepokój i depresję. Jednak zdarzają się dni, gdy nawet ulubiony zestaw ćwiczeń nie jest w stanie poprawić naszego nastroju i złagodzi...

  Najczęściej czytane

  Jeśli głodzenie się nie jest twoją metodą na zachowanie szczupłej sylwetki...
  Odczuwasz permanentne zmęczenie? Włosy wypadają ci garściami a zatkane...
  Niezależnie od tego, czy starasz się o dziecko, czy starasz się uniknąć...
  Zawiera zaledwie ok. 35 kcal w 100 gramach. To wspaniały dodatek do sał...
  O czym świadczą plamienia międzymiesiączkowe? Krwawienia między miesią...
  Lato już tuż, tuż, a więc najwyższa pora zadbać o dobrą kondycję i...
  "Witam. Jestem młodym (27 lat), wysokim, szczupłym, ciemnym brunetem...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele kobiet zastanawia się, jaki jest przepis na idealnie gładkie nogi....
  Jaka jest najczęstsza przyczyna tycia? Wolny metabolizm. Możesz to odczu...
  Obejrzyj materiał wideo
  Według psychologii mężczyźni zakochują się znacznie szybciej od kobiet. O...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   systematyczność, jakaś miękka szczoteczka. I tak w zasadzie można utrzymać zęby w pełnym zdrowiu. Żadne cudowne techniki nie są tutaj potrzebne. Po prostu musicie je systematycznie szczotkować.

  • (362)

   witam panie.Jako dawcaspermy@gazeta.pl mogę pomóc bezinteresownie ale bez zobowiazan.

  • (4)

   No poprostu zgadzam sie w stu procentach. ;-)

  • (1)

   Nie wszystkim pomaga porządek. Niektórzy najlepiej funkcjonują w chaosie :-)

  • (4)

   Piłam kiedyś herbatki ziołowe, ale właśnie niestety tylko mnie przeczyszczały i nigdy nie wiedziałam kiedy nadejdzie "ta chwila". Obecnie jestem karmiącą mamą i też nie bardzo wiem czego mogę, a czego nie powinnam używać, może te czopki będą...